CHP’li Gürer: “EYT’liler amacıyla tekaütlük şartları 1999 öncesine çekilmeli”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) için emeklilik şartlarının, 1999 öncesine çekilmesini istedi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Emek ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in, EYT ve taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

EYT’lilere, 1999 yılındaki kanuni düzenlemeden önce belirlenen şartlara akıllıca adına haklarının tanınması gerektiğini belirten Gürer, bunun üzere her formüle gerekseme olmadığını söyledi.

Tekaüt maaşlarındaki katsayının hor çekilmesine el açan düzenlemeden kaynaklı mağduriyetin da ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Gürer, “EYT’liler için tekaütlük şartları 1999 öncesine çekilmeli. Tekaüt maaşları için uyum düzenlemesi yapılmalı. Bu kapsamda arz bağan emekli maaşı de minimum ücret düzeyinde olmalı.” diye niteleyerek konuştu.

Gürer, Vekil Bilgin’in taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki açıklamalarının, bu kesimde balaban beklenti yarattığını dile getirerek, kamu çekicilik ve kuruluşları, KİT’ler ile belediyelerdeki tamlık taşeron işçilerin kadroya alınmasını istek etti. Gürer, “Amme çekicilik ve kuruluşlarında birlikte bir çağdaş kölelik sürüyor. Emek yaşamının bütününde sorunlar var amma kamuda sorunların bu kadar yoğunlaşmasının, toplumsal büyüklük kavramıyla açıklanabilir benzeri yanı bulunmayan.” sözlerini sarfiyat etti.

2023 yılı bütçe görüşmelerine erte başlanacağını anımsatan Gürer, TBMM’üstelik bütçe görüşmelerinin oluşturacağı derya içerisinde, emek yaşamına ait düzenlemelerin yasalaştırılmasının sene sonuna büyüklüğünde nasıl yetiştirileceğini sordu.

Share: