CHP’nin “Evdeki Yabancı” İddialarının Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi.

CHP’nin, kâh yabancı uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması amacıyla verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, bu durumun seçme güvenliği yanında yurttaşın güvenliğini üstelik ilgilendirdiğini belirterek, “Adresinize kayıtlı kişinin borcundan ufuk evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; kilolu bir ülkü. Kimde bunun sorumluluğu, galiba değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen emanet terörist türlü” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, CHP’nin gâh yabancı tabiiyetli şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması amacıyla verdiği önergenin dorudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Fahri Adıgüzel, yurttaşların kişi oturdukları evlerde tanımadıkları kişilerin kayıtlı olduğu iddiasına ilişkin şunları söyledi:

“Umumi merkezimize, ayrımsız zamanda milletvekili arkadaşlarımıza, içtimai medya platformlarında, basında tehlikeli ihbarlar ve şikayetler gelmiştir. E-devlet hizmetlerinden biri olan, yerleşme yerinde oturanlar belgesi kabul etmek üzere vatandaşlarımız iş yaptığında, tek tanımadıkları kişilerin yıllardır oturdukları hanelerde kayıtlı olduğunu görmektedir. Kayıtlarda iskân yeri adresi ve başka adres başlıkları vardır. Iskân yeri adresi tevakkuf adresi, ayrıksı bulunak ise ikincil bulunak yerine tanımlanmaktadır. Ama hem ecnebi tabiiyetli hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu listelerde görülmektedir ve yavaş mesail ve istifham işaretleri akıllarda düzlük bulmuştur.

Size bire bir örneği hızlıca anlatayım. Bize Muratpaşa’dan bir eş başvurdu. Dedi kim ‘Bizim evimizde benzeri yabancı oturuyor’. Tığ bunu CHP’nin elindeki seçmen listelerinden kontrol ettiğimizde gördük ki Muratpaşa’bile hanede oturan can, esasta Melikgazi Kayseri’bile oturuyor. Bu araştırma önergesini vermeden geçmiş aradım, ‘Gene bakın’ dedim. Bu hayat bu sefer o adreste üstelik namevcut. Şüphesiz oluyor, sizlerin taktirine sunuyorum.

“EVİNİZE KAYDEDİLEN KİŞİ TERÖRİST OLABİLİR”

Alelhusus seçme güvenliği meselesini konuşuyor hep. Burada da istifham işaretleri olması haddinden fazla harbi. Milyonlarca yabancı bugün Türkiye sınırlarında ve kaçının müntehip yapıldığı, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı açıklanmıyor. Önümüzde, 2017 referandumu ve 2019’daki yanlış icraat var. Vatandaş bu noktada bozuk ve tekrarlanmış tıpkı müntehip çıkabilir mi diyerek tedirginlik sürüyor. Bittabi ikamet adresi önemlidir. Kişinin detaylı tıpkısı süredir oturduğu yeri belirler. Kişinin yerle olan ilişkisini belirler. Bu büyüklüğünde değerlidir ve bir nice sorunun çıkmasına da amil olabilir. Bittabi İçişleri Bakanlığı, geçiştirmeye çalışıyor. Amma bir nice problemler olabilir. Adresinize kayıtlı kişinin borcundan ekolojik ortam evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; güç bire bir sorun. Kimde bunun sorumluluğu, galiba değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen emanet terörist cins.

“BİRİ GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANIYOR”

Hepsinin sorumlusu, görevini yapmayan İçişleri Bakanlığı’dır. Adalet ve Kalkınması milletvekilleri bile bu işin süresince çıkamıyor. İYİ Öğür geçkin önerge verdi, burada açıkladınız. Ama maatteessüf, maharet benzeri günah mı var, yoksa uğur mı var, bunu üstelik anlatamadınız. Yine soruyorum; sistemsel tıpkısı vebal mı var, yoksa kasıt mı var? Biri görevini kötüye mi kullanıyor, suistimal mi ediyor?

İçişleri Bakanı’nın görevi iç huzuru bulmak amma huzursuzluklarının önünü açmaya çalışıyor. Meclis’te aynı matbuat yasası konuşuyoruz. Haddizatında sansür yasasını konuşuyoruz. Hakeza meselelerle gerçekte vatandaşın çöz huzuru iyicene kaçırılıyor. Anlaşmazlık ve endişeye itiliyor vatandaş, hak ve özgürlüklerinden olacağı korkusunu yaşıyor.”

İYİ Parti İstanbul Mebus Ümit Parafin da şöyle konuştu:

“EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZIN İSIMLERİNİN ALTINDA ARTIKÜLASYON ETMEKTE BİLE ZORLANACAĞINIZ YABANCI İSİMLER GÖZÜKÜYOR”

“Serencam günlerde vatandaşlarımızın kendilerine ilgilendiren ikametgahlarında tanımadıkları kişilerin görüldüklerine dayalı şikayetleri hep birlikte görüyoruz. Cep telefonundan e-devlete giriyorsunuz, herkes üstünde ikametgah bilgilerine bakıldığında, eşiniz ve çocuklarınızın isimlerinin altında telaffuz etmekte bile zorlanacağınız yabancı esame gözüküyor. Hangi hissedersiniz? Devletinize olan güveniniz sarsılmaz mı? Aileniz hesabına kaygıya kapılmaz mısınız? Elan dahi önemlisi, bu tanımadığınız yabancı uyruklu şahısların seçim güvenliğine müteveccih ayrımsız zılgıt olduğunu düşünmez misin? Biz öyle düşünüyoruz.

“UZAYDAN SEÇMEN GETİRSENİZ BİLE SELIM PARTİ MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN İYİCE DÜŞMÜŞTÜR”

Görülüyor kim daha çok hükümet, yasal ve demokratik yollardan iktidarını temdit umudunu adamakıllı yitirmiştir. Önce sormadan vatanımıza aldığımız kaçakları demincek birlikte hanemize alarak kendinize kullanılmamış aynı düşünce kaynağı yaşatma peşindesiniz. Değil Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Irak’tan, uzaydan müntehip getirseniz da AK Fırka milletimizin gözünden iyice düşmüştür. İktidarınızın serencam günlerini, bu garip kıç oyunlarıyla seyretmek namına milletimizin içine düştüğü koyu yoksullukla ilgilenerek geçirin. Artık, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bile intihap vaadi namına sunduğu yolsuzluklarla mücadeleye mesai harcayın. Eğer bu kavisli ikametgah kayıtları hükümetinizin bilgisi dışında tıpkı işgüzarlık yahut maharet aynı aksaklıktan muhit çıktıysa bunu tıpkı dakika ilk düzeltin. Vatandaşlarımızı şeffaf bir şekilde bilgilendirin.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DEMOKGRAFİK YAPISINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİNİZ BU SALDIRILAR ÇEVRE KALACAKTIR”

Kim olduğu, nereden geldiği ve hangi maksatla getirildiği belli olmayan gizlice şahıslarla milletin iradesinin zedelenmesine müsaade etmeyeceğiz. Bin yıldır Türk yurdu olan bu toprakların geleceğini Türk milletinin iradesi belirleyecektir. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yapılacak seçimlerin sonucunu muazzez Türk milleti tayin edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin demografik yapısına karşı geliştirdiğiniz bu saldırılar tarz kalacaktır.”

“BU ÜLKEDE SEÇİM GÖRÜNDÜĞÜ ANTLAŞMA BU HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ HİLELERE BAŞVURDUĞUNU GEÇMİŞTE DAHI GÖRDÜK”

HDP Veca Milletvekili Abdullah Çalıştırıcı ise önergenin seçim güvenliği ile müntesip olduğunu kaydederek, “Bu ülkede seçim göründüğü antlaşma bu hükümetin muhtelif hilelere başvurduğunu geçmişteki örneklerle üstelik gördük. Bakın, bu İçişleri Bakanlığı’nın bununla ilgilendiren, özellikle 2019 yılında yerel seçimlerde olan hilelerini, özellikle ve özellikle Şırnak ve Siirt’te başvurmuş oldukları hileleri çokça faal aynı şekilde yaşadık ve sonuçlarını halen yaşamaya bitmeme ediyoruz. Şırnak ilinde takkadak, 10 binin üzerinde oy aktarıldı. Aktarılmak vasıtasıyla ahırlarda kayıtlar yapıldı” dedi.

Antrenör, Siirt’te üstelik 6 bin 500’e mümasil seçmenin kaydının silindiğini ati sürerek, “Bugün ise yapılan bu hilelerin sonucunda insanlar şu anda e-azamet sistemine giremiyor. İçişleri Bakanı göreve nida ediliyor, İçişleri Bakanı kılını birlikte kıpırdatmıyor” diye niteleyerek konuştu.

Önergenin direkt gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: