Çiçeği burnunda canlı karye öğretmeni öğrencilerine çırağ oluyor

Çiçeği burnunda genç köy öğretmeni öğrencilerine çerağ oluyor

BAYBURT Bayburt’un Demirözü ilçesine ilişkin Gökçedere beldesinde Makbule Küçükçalık İlkokulunda dershane öğretmeni yerine fariza işleyen Seda Yılmayan (25), köy öğretmeni olmanın, köyde öğretmenlik yapmanın gelişigüzel meslektaşı tarafından tadılması gereken tıpkı duygu olduğuna vurgu yaptı.

Mesleğinde 2 yılı geride bıraktığını belirten ve atanabilmenin mutluluğunu, heyecanını aradan güzeşte 2 yıla rağmen bibi yaşadığını söyleyen Yılmaz, “Öğrencilerimle hem büyüyor, hem öğreniyor hem de eskimemiş şeyler keşfediyorum. Öğrenmenin yaşı bulunmayan, ego sarıklı oldum tamam diyemiyorsunuz öğrenmeye, kendinizi geliştirmeye devam ediyorsunuz. Haddinden Fazla mukaddes tıpkı mesleğin mensubu olmaktan antrparantez mutluluk duyuyorum, gani kim öğretmenim” şeklinde konuştu. 17 yabanlık sınıfında mütenevvi etkinlikler yaparak öğrencileriyle sevinçli fasıla geçiren Yılmayan, öğrenirken akılda kalımlı uygulamalarla öğrencilerin elan dümdüz öğrendiğini ve yüzlü yüzlü haset tamamladıklarını sözlerine ekledi. Ödevlerin ve derslerin beraberinde raks, enstrüman, suret, spor, tabiat yürüyüşleri, piknik kabil faaliyetlere de önem vererek öğrencilerin yetenek ve becerilerini gözlemleyen dinç öğretmen, “Ödevlerimizi yapıyoruz, derslerimizi tekrar tıpkısı şekilde yürütüyoruz, müfredata uygun tıpkısı biçimde konularımızı tamamlıyoruz ancak diğer aktivitelerimizi da yaparak herkesin demet alanını gözlemleyerek ne öğrencimin neye ilgisi var onun takibini yapıyorum. Hangi müziksiz oluyor, ne dahi matematiksiz kâffesi birbiriyle angajmanlı” diye konuştu.

“Çocukların haddinden fazla ayrımlı ayrımsız dünyası var o dünyaya katılarak hem öğreniyor hem üstelik öğretiyorum”

Köy hayatı tecrübesi olmadığından muhit evvel atandığı zamanlarda korkularının olduğunu tamlayan Yılmaz, çocuklarla tıpkı araya gelince korkularını yendiğini ve önyargılarının ortadan kaybolduğunu anlatım etti. “Öğretmenler adına sürekli kendimizi imar etmek zorundayız, sürekli genişlemek zorundayız” diyen Yılmayan, “Evim Bayburt’ta olduğundan muhit önce zamanlar köyün dolmuşlarıyla okula gelip gidiyordum. Şu an burada yaşıyorum, burada yaşarken kendimi geliştirmeye çalışıyorum, buraları tanımaya çalışıyorum, insanlarıyla bildirişim kurmaya çalışıyorum, çocuklarla çatlak geçirmeye çalışıyorum. Çocuklarla farklı benzeri dünyada bildirişim kurabiliyoruz. Çocukların çokça ayrımlı tıpkısı hayatı, dünyası var ve dünyaya katılmaya çalışıyorum. Onlarla beraber öğreniyorum, öğrenirken da öğretiyorum. Bu konuda öğretmenlerin durmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü bizler duramayız daima kendimizi geliştirmek zorundayız, daima açınmak zorundayız. İnşallah bu konuda öğrencilerime katkı sağlayabilirim” şeklinde konuştu.

Share: