Çinli Lisha Yu’nun öldürülmesine ilgili davada nabız açıklandı

Çin Ahali Cumhuriyeti vatandaşı Lisha Yu isimli kadının öldürülüp gömülmesine ilişik davada savcılık, 5 sanıktan 3’ünün “tasarlayarak katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezasına çarptırılmasını kâm etti.

Bakırköy 23. Vahim Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 3 mevkuf maznun ile tarafların avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Abdulgaffar Tamuygur’un 22 Mayıs 2021’de ebedî uyku etmesi dolayısıyla hakkındaki davanın düşmesine karar verilmesini, maznun Kasım Yarkenli’nin için tam beyyine bulunmaması nedeniyle beraatini istedi.

Sanıklar Yunuscan Türkistanlı, Abdulvahap Abdurrahman ve Hüseyin Ahmed’in olayın esasen itibaren birbirleriyle bağlantılı oldukları, aralarında yaptıkları gelişim bölümü layıkıyla alay malay akıntı ederek maktulü detaylı süre izlem ettiklerine kayran sunulan mütalaada, bu sanıkların yaptıkları planın tıpkısı parçası kendisine kaymakamlık süsü vermek yoluyla kaçırdıkları maktulü valiz içerisinde bagaja koyup tafsilatlı müddet burada ağrımak vasıtasıyla ölümüne illet oldukları anlatıldı.

Mütalaada, sanıkların eylemlerini ilkin tasarladıklarının anlaşıldığına aksan yapılarak, 3 sanığın “tasarlayarak cani” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4’er yıldan 14’er yıla kadar mahbes cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Duruşmada hezel sunulan sanık Yunuscan Türkistanlı, cani kastıyla âdem kaçırma niyetlerinin olmadığını savunarak, “Ölen kişiyi açıktan yakından tanımıyorum. Değme molekül apansız olmuştur. Betimleme bahis konusu değildir. Bari olmasaydı, çokça pişmanım.” dedi.

Diğer sanık Hüseyin Ahmed bile ölüm olayıyla hiçbir ilgisinin olmadığını tez ederek, tahliyesini istedi.

Sanık Abduvahap Abdurahman, “Tek suçum araca yanılmak ve telefonumu araçta unutmaktır. Olayla ait bilgim yoktur.” iddiasında bulundu.

Sanıkların avukatları, mütalaaya alın beyanda bulunmak amacıyla müddet istedi.

Mahkeme, maznun avukatlarına mütalaaya alın beyanda bulunmaları için müddet vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2 Ekim 2019’bile Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Lisha Yu’dan, telefonla arkadaşına Sefaköy’de siftinlik tıpkı kaymakamlık yaptığını fakat yetişkin bire bir şeyi olmadığını söylemesinin ardından ayrımsız henüz veri alınamadığı anlatılıyor.

Kayıp olan Lisha Yu ile ait yapılan araştırma sonucunda kaçırıldığının ve öldürüldüğünün belirlendiği aktarılan iddianamede, maktulün olay tarihinde aracıyla evinden çıktıktan sonra sanıklar Hüseyin Ahmed, Yunuscan Türkistanlı ve Adbuvahap Abdurrahman’ın zarfında bulunduğu araçla takibe alındığı, bu sanıkların Küçükçekmece’üstelik maktulün aracına arkadan çarparak kaymakamlık süsü verdikleri, araçtan nazil Lisha Yu’nun zorla alıkonulduğu, araçla Sultanbeyli taraflarına götürüldüğü kaydediliyor.

İddianamede, sanıklar Türkistanlı ve Abdurrahman’ın maktul Lisha Yu’yu tıpkısı valize zorla soktuğu ve sabaha cebin Bilecik’in Söğüt ilçesine götürdükleri vurgulanarak, sanıkların bu eylemi yaparken maznun Abdugaffar Tamuygur’un de görüngü yeri veya oraya andıran tıpkı noktada bulunduğu aktarılıyor.

Maktulün valize konulduktan sonradan öldüğünün anlaşıldığı belirtilen iddianamede, maktulün Söğüt’te Tamuygur’un arazisine gömüldüğü, sanıkların kullandığı aracın sahibinin da Son Teşrin Yarkenli olduğunu belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Abdulgaffar Tamuygur, Abduvahap Abdurrahman, Hüseyin Ahmed ve Yunuscan Türkistanlı karşı “kasten isteyerek katil” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, “kuvvet, tehdit yahut alavere dalavere kullanarak dangadak aşkın can yoluyla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan dörder yıldan 14’er yıla büyüklüğünde mapushane cezası, sanık Son Teşrin Yarkenli hakkında ise “taammüden isteyerek öldürmeye yardım ika” ve “zorlayış, tehdit yahut alavere dalavere kullanarak larpadak fazla güç eliyle kişiyi hürriyetinden mahrum kılmaya yardım ika” suçlarından 17 yıldan 27 yıla kadar dam cezası isteniyor.

Share: