Çırak yerine girdiği dükkanın sahibi olan berber dükkânı, ustasına hürmette şaibe etmiyor

Isparta’birlikte berberlik fail Hakkı Akol, 13 yaşındayken çırak kendisine başladığı perukar dükkanında, 41 yıl sonraları çalıştıran oldu.

İlkokulu öğreniminden sonradan babasının çalışması üzere tıpkısı erkek berberi dükkanına götürdüğü Akol, çıraklıktan patronluğa ulaşan yaşam hikayesini AA muhabirine anlattı.

Okula müracaat etmek istememesi üzerine babasının “Evet okuyacaksın evet de çalışacaksın” diyerek kendisini Karaağaç Mahallesi’ndeki İbrahim Özcan’ın perukar dükkanına yerleştirdiğini tamlayan Akol, “İlk geçmiş berberlikten anlamıyordum, ustam bana her şeyi öğretti. Çıraklıktan kalfalığa, sonraları ustalığa ulaştım. Ekmeğimi bu meslekten kazandım.” dedi.

Patronu 74 yaşındaki İbrahim Özcan’ın emekliğe boşanmak istemesiyle dükkanı kendisinin devraldığını dile getiren Akol, demincek çırak olarak girdiği dükkanın patronu olduğunu söyledi. Akol, “Herkese nasip mümteni tıpkı durum. Isteyerek yaptığım işimi demin işveren namına sürdürüyorum.” ifadesini kullandı.

Akol, cet oğul kabilinden çalıştıkları patronu Özcan’ın ara sıra ziyaretine geldiğini kaydetti.

Kendisinin üstelik dükkanında yıpranmamış çıkarlar yetiştirdiğini nâkil Akol, önceden bundan sonra şakirt geldiğini, demincek ise yetiştirecek eleman bulmakta müşkül çektiklerini ifade etti.

Akol’u yetiştiren ve 41 almanak patronu olan İbrahim Özcan bile berber dükkanında 62 yıl say verdiğini söyledi. Daha Çok yorulduğunu, bu nedenle boşanmak istediğini anlatan Özcan, “Hakkı kadar çok çırak yetiştirdim. Millete bire bir faydam olmuşsa hangi bahtiyar bana. Demin yetiştirdiğim bire bir çırak, dükkanımda işimi devam ettiriyor. Haddinden Fazla güzel bir kalp.” diye konuştu.

Özcan, Akol üzere yalabık ve fazlalaşan nevale temennisinde bulundu.

Share: