Çocukları dağa kaçırılan aileler HDP önündeki eylemlerini sürdürdü

Hakkari’da, çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan yıldırı mağduru aileler, bu partinin diyar başkanlığı önündeki eylemlerine bitmeme etti.

Cumhuriyet Altını Caddesi’nde aynı araya mevrut aileler, ellerinde “Türk Kürt kardeştir HDP Kalleştir” kayıtlı pankart, Türk bayrakları ve çocuklarının fotoğraflarıyla HDP İl Başkanlığı binasının önüne büyüklüğünde yürüdü.

HDP ve yıldırı örgütü PKK aleyhine sloganlar atarak tepkilerini ortaya koyan aileler, çocuklarına seslerini duyurmaya çalıştı.

Eşinin kardeşi PKK vasıtasıyla dağa kaçırılan Leyla Dikici, aileler hesabına yaptığı açıklamada, kül sıkıntıları ve kazanımlarıyla evvel yüzyılı geride bıraktıklarını, milli mücadeledeki destansı meydan okumanın ve küllerinden yeniden doğuşun öncülerini selamladıklarını söyledi.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta görünmek üzere özgürce zaman aldıkları vatanı bağış eden tam kahramanları rahmet, minnettarlık ve minnetle bilinmeyen ettiklerini aktaran Rençper, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin maalesef bu aynı yüzyıllık geçmişinin mehabetli tıpkısı kısmında özlük ortamında sulu hesaplarla geçer maşalar hiç sakat olmadı. Esbak vardı zaman de var. Elkızı, korkmayın, birleşelim. Hep beraber evlatlarımızı dağdan indirelim. İnanıyoruz kim azimle seslerini yükselten tığ annelerin sebebiyle yıldırı örgütlerinin elinde kâin yavrularımızı kurtaracağız. Yavru nöbetindeki bütün annelerle birlikte ‘teröre son’ diyoruz, teröre ilenç ediyoruz. Zaman, burada dağa kaçırılmış, kandırılmış çocuklarımıza kaynaşmak ve sesimizi açıklamak üzere Hakkari anneleri ve kıygın edilmiş aileler olarak mecmu bulunmaktayız. 35 haftadır haykırıyoruz, haykırmaya devam edeceğiz. Şunu bilin ki çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak. PKK ve yandaşları annelerin gözyaşlarında boğulacaktır. Bizler buradan yılmadan, yıkılmadan birlik Türkiye’ye sesleniyoruz. Ahit ilişki, kardeşlik günüdür. Başta Hakkari halkı oluşmak amacıyla eksiksiz halkımız imdi uyansın. Adi PKK’nın ve taşeronlarının köken yüzünü görsün.”

Ailelerin eylemine bazı şehit yakınları üstelik destek verdi.

Share: