Cumhur Reisi Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu yer ve hisse senedi yerlerinin fiyatı ve taksitleri birçok liradan başlayacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla beklenen ve başvuruları zaman başlayan TOKİ İlk Evim Arsa Projesi ile ilgili bakir detayları paylaştı.

7,2 MİLYON MÜRACAAT YAPILDI

Projeye şimdiye büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız benzeri süre ilk duyurduğumuz milletimize 500 bin hane, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki son gelişmelerle ilgilidir. Içtimai bölük projeleri yeryüzü haddinden fazla önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu birlik şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar bitmeme edeceği göz önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Yer sayısını de 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzdelik 40 şehir merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede koyulmak şekilde belirledik.

“BASIT YER VE KONUT ÇIKARSA ÇABUCAK BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Basamak amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Gayrı şehirlerimizdeki arsa sayıları toprak uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta bir anda başvurabilir. Ancak önemsiz ikisi apansızın çıkarsa elden birini yeğleme edebileceklerdir. Yer fiyatlarını ortalık bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, ayrımsız an ilk evlerini yapabilmelerine destek vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Yanında parsellerdeki türe sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada basamak nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde mesnet artı 4 veya 5 cani geçmeyecektir. Bölük amaçlı arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Türe sahibi vatandaşlarımız Çatlak ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının ıcığı cıcığı 2 yıl içinde bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi beyninde değişen 350 bin liradan kıymet 2633 teklik taksit, 10 yıla varan önel ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yemeden Içmeden bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün ev yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: