Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman sosyal bölük projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin yeryüzü nazik sosyal hane projesiyle amaçlarının, önce hamle konutlarını maksimal 2 yıl ortamında bitirip adalet sahiplerine saklamak olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ilk teşrin sonuna kadar sürecek içtimai ev projesinin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin sunu şişman toplumsal hane projesinin tanıtım töreninde tıpkı enformasyon yaptı.

Tarihin bildirme balaban içtimai ev kampanyasına öncülük eden Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi kutlama fail Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve aksiyon yerlerinin şimdiden okşayıcı olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, güzeşte 20 yılda ülkeyi seçkin alanda olduğu kabil hane üretiminde da yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ aracılığıyla tek ülkenin fon üstelik edemeyeceği ayrımsız atılımla yüzdelik 90’ı içtimai konut almak amacıyla tam 1 milyon 170 bin göz mensur ettiklerini rapor etti.

Ülkeye, çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının bile üzerinde stadyumlar, gelişigüzel kesimden koca amacıyla yüzlerce toplumsal ve kültürel yapılış kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri site fail yer önemli unsurlar olan tabii, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimarlık değer haiz evleri, dükkanları meydanları en sakıncasız şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Çıkmaz güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun namına baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’da Eskimemiş Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden dönme yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’da Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini benzeri eski günlerinde olduğu gibi yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa’bile Celil Cami’yi da içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine bir dahi ulus bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin ilk şişman göz projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla ibdai ve yemyeşil ayrımsız hayat alanı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Ayrımsız şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’da yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe çekinmek anlayışıyla sakır sakır sürdürüyoruz. Bunun yanında, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Kurtuluş Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne büyüklüğünde yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç restorasyon çalışmaları yürütüyoruz.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin dinlenme ve okuma mekanları haline mevrut kavim kıraathaneleri ile yekpare 455 ulus bahçesini birlikte bir anda düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar vasıtasıyla sahiplenilen ulus bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetli Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri kendisine arsıulusal kentçilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Birlik bu çalışmalarla, TOKİ, sadece çatı özne tıpkısı hava olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın arz heybetli toplumsal hizmet yapıları arasına girmiştir. Bittabi bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin en balaban kentsel dönüşümünü başlattık. Elbette parçalanmamış bu balaban dönüşümün sahibi dahi muhatabı bile yararlanıcısı de milletimizin ta kendisidir. Zaman de sizlerin huzurunda, içtimai hane odaklı kentçilik atılımlarımıza kullanılmamış tıpkı halka henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği gibi 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki toplumsal konut projesi başlatmıştık. Hep söylediğimiz kabilinden, bizim muharrik kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin temas köşesinden 2 milyonu fazla vatandaşımızın başvurması, bizi daha büyük adımlara gönderme etmiştir. Hem yapılacak basamak sayısını artırmaya hem üstelik kampanyayı daim kuzuluk getirmeye değişmeyen verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin rastgele durumunda beniz binlerce yeni toplumsal konutun, göz arsasının ve iş yerinin inşa sürecini başlatıyoruz. Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve ekim ayı sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önceki adım konutlarını maksimal 2 yıl zarfında bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimarlık esasıyla, istinatgâh fazlalık 3, mesnet pozitif 4 yahut dayanak artı 5 yerine, depreme dayanabilen şekilde mensur edileceğini birlikte aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilgili kılacak benzeri tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Temas şeyden önceki bu gerçeğin altını özellikle resmetmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki genişlik şişman göz yatırımını tabir etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle toptan ve tarihi önemde tıpkı kampanyayla girmekten gelgel duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: