Cumhur Reisi Erdoğan, Güçlükle Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Dürü Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma uğrunda asırlık benzeri sıçrama gerçekleştiren ülkemizin benzeri posta henüz tıpkı oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına cevaz veremeyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’birlikte benzeri otelde planlı Ev Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonradan başlatılan iri atılımın önünün ilerleyen yıllarda nasıl kesildiğini, siyasette, ekonomide, sanayide, diplomaside zahir adım adım kıskaca alındığının zaman henüz ferah görüldüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“bazen içtimai fay hatları harekete geçirilerek, kimi zaman hamhalat politik çekişmeler körüklenerek kimi zaman darbelerle milli irade çiğnenerek oynanan oyunların amacı bilcümle aynıydı. Bu erek Türkiye’nin tarihi birikimini, coğrafi gücünü, milli imkanlarını harekete geçirmesini engellemekti. Maalesef bu sinsi tuzakların çoğuna düştüğümüz dahi benzeri gerçektir. El Erki ve kalkınma yolunda asırlık tıpkı sıçrama gerçekleştiren ülkemizin bir kere henüz tıpkı oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına izin veremeyiz. Mesele siyasi rekabet değil, ülkenin ve milletin bekası meselesidir. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının değme birinin dahi bugüne ve geleceğe bire bir yaklaşımla bakacağına, akıntı tarzını ona bakarak belirleyeceğine samimi inanıyorum.”

“Türkiye, global ekonomik krizi fırsata atıf konusunda bildirme liyakatli ülkedir”

Global ekonomideki dengesizliklerin Türkiye’ye olan etkilerinin farkında olunduğunu vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, “Temas hangi kadar birileri hırs tellallığı yaparak milletimizin moralini bozmaya çalışsa birlikte Türkiye, küresel ekonomik krizi fırsata atıf konusunda yer kudretli ülkedir. Pahalılık diye niteleyerek, repo diye, düzem diyerek sorunlarımız bulunmayan mu? Elbette var. Amma elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine şişman ki hoppadak bunlara takılıp kalırsak ülkemize eyvah ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve ekonomisiyle ilgili “güya” yorum yapanların tespitlerinden tekessür temennilerini dile getirmelerinin gerideki asıl niyetlerini gösterdiğini tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Demincek birileri diyor kim ‘Türkiye’de üretim bitti, işçisinden çiftçisine dizge perişan.’ Tamam cins öyle mi? Tarımda, hem çokça ferah rekolte elde ettiğimiz hem de verdiğimiz kurum fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz aynı dönem yaşıyoruz. Turizmde, müstevli döneminin kayıplarını telafi etmenin ötesinde kazançlar sağlayacak derecede liyakatli tıpkısı mevsim geçiriyoruz. Enerjide, Avrupa’nın adeta göden krampları geçirdiği aynı kışa tığ gayet rahat şekilde hazırlanıyoruz. Sanayide, ülkemizin seçkin durumunda fabrikalar durmaksızın çalışıyor. Kamyonlar, trenler, gemiler, uçaklar servet taşımaya, yetişemiyor. Dış ticarette, ihracatta seçme ay rekor konusunda rekor kırıyoruz. İstihdamda 31 milyona andıran müteharrik sayısıyla cümle tarihimizin sunu erdemli seviyesine erişmiş durumdayız. Hangi alanda ülkemizi Avrupa’yla, dünyayla karşılaştırırsanız karşılaştırın terazinin bizim bulunduğumuz kefesi ağır sıklet basıyor. Diyorlar ki ‘Onlarda enflasyon yüzdelik 9. Bizde yüzdelik 80’e dayandı.’ İyi de onlardaki yüzdelik 9 enflasyonun hesaplı ve toplumsal sonuçlarıyla bizdeki enflasyonun etkileri bir değil kim. Bunu bir defa masaya yatıracaksın.”

“Tutum politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz”

İşçisinden memuruna, rastgele kesimden vatandaşın sağlık kaybını, enflasyonun üzerindeki sevap artışlarıyla telafi ederek enflasyonun toplumsal etkilerini sınırlandırdıklarını anlatım eden Cumhur Reisi Erdoğan, “Avrupa’dahi besin başta gelmek için temel gerekseme maddelerindeki fiili bedel artışıyla ücretlere yapılan artış arasında öylesine koyu uçurumlar var ki, insanlar sokaklara dökülmeye başladı. Gösterge faizleriyle, şişkinlik arasındaki 5-6 katlık farkları söylemiyorum. Piyasaları paraya boğarak krizi bastıranlar deminden kişmiri yağız bu istikrarsız politikanın bedelini kuşkusuz ödeyeceklerini düşünüyorlar. Tığ bu sıkıntıların hiçbiriyle yüz yüze değiliz.” diye niteleyerek konuştu.

Ne bütçe disiplininden ivaz verdiklerini ne finansal araçları kaba kullandıklarını hangi üstelik içtimai yıkımların yolunu açtıklarını belirten Erdoğan, “Hamdolsun yatırım, istihdam, istihsal, dış satım ve cari aşkın vasıtasıyla ülkemizi büyütme üzerine kurulu ekonomi politikamızı hedeflerimize uygun şekilde uygulamayı sürdürüyoruz.” dedi.

“Sonuç dönemde vezneci kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız değil para kesimi ile reel göz arasındaki geçici ayrımsız yaklaşım farklılığıdır.” değerlendirmesinde mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu farklılığın genişlik bodur sürede, istihsal ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde kapsamlı tıpkısı uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum. Görüldüğü kadar bakış açımızı genişlettiğimizde karşımıza birilerinin bize ısrarla dayattığı moral bozukluğu fotoğrafı namına umutlarımızı güçlendiren tıpkısı safiha çıkıyor. Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek elimizdeki işleri derakap tamamlayarak kullanılmamış projeler geliştirerek ülkemizi ilk 2023’e ulaştıracak, arkası sıra de 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız. Bütün söylediğim gibi bunu dahi birlikte yapacağız. Özen ederseniz acun ekonomisinde dahi ülkemizde birlikte ölçekler çok değişmiştir. Geçkin haddinden fazla nazik, haddinden fazla erişilmez gözüken rakamlar zaman alışılagelen erişilebilir, ulaşılabilir seviyeler haline gelmiştir.”

“Iri değişimi beyan etmek yalın kat olmuyor”

Türkiye’üstelik 20 sene tayf dahi edilemeyen çok sayıda iz, hizmet ve yatırımın bugün günce hayatın rutini haline dönüştüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşı 35-40 üstünde olanlar, dünyadaki ve ülkemizdeki bu değişimi kendi tecrübeleriyle mukayeseli olarak değerlendirebilme imkanına sahiptir. Fakat hakeza bir tecrübeye, böyle benzeri mukayese imkanı olmayan gençlerimize, dünyadaki ve ülkemizdeki nazik değişimi hikâyelemek olağan olmuyor. Çünkü karşımızda bilgisayarıyla, tabletiyle, cep telefonuyla, internetiyle, toplumsal iletişim araçları mecralarıyla, birçok bildirişim alternatifleriyle, e-Devlet’iyle, e-Ticaret’iyle, sınırsız bili kaynaklarıyla, sınıf mevcudu az, kitabı ücretsiz, gündeş eğitim kurumlarıyla, dilediği hastaneden dilediği hizmeti alabildiği esenlik sistemiyle, dünya ile pinti etkileşim içindeki hayat biçimiyle, elan birçok imkanlarıyla büyüyen aynı bilgisizlik var. Bu gençlere vesayetin kıskacındaki, darbelerin gölgesindeki, yokluğun ve yoksulluğun pençesindeki tıpkısı Türkiye’bile yaşamanın hangi manaya geldiğini tercüman olmak amiyane çok edisyon. Aynı durumu hisse senedi dünyasındaki kuşaklar beyninde dahi görüyoruz. Eski tüfekler, yatırımın, üretimin, gelişim yapmanın, para kazanmanın, ayakta kalmanın hangi emreylemek olduğunu çok bereketli bilir.”

Güre hisse senedi insanlarının Türkiye’nin sahip olduğu hayat dolu altyapı, girişimcilere verilen kapsamlı destekler ve dünyanın önlerine getirdiği fırsatlar yardımıyla farklı aynı iklimde hayata atıldığına dikkati calip Erdoğan, bu gerçeğin gençlerin hayatta herkesten daha acul defa alacağının, Türkiye’ye herkesten çıktı katkıda bulunacaklarının, Türk milletine herkesten imdi hizmet edeceklerinin işareti olarak gördüğünü dile getirdi.

Çok sayıda esaslı şirkette ikinci, üçüncü, dördüncü nesillerin sorumluluk üstlendiğini gördüklerinde geleceğe olan güvenlerinin arttığını tamlayan Erdoğan, Türkiye’birlikte acun çapında gelişim fail şirketlerin kurumsallaşmasının zihayat olduğu ölçüde bu güvenin üstelik o mertebe derinleşeceğini ve sağlamlaşacağının altını çizdi.

Reisicumhur Erdoğan, gençlerin gayretleriyle yakın tıpkısı gelecekte Türkiye’nin dünyanın arz şişman arsıulusal müteahhitleri listesinde çok elan aşkın sayıda firmayla dubara edildiğinin görüleceğine inandığını kaydetti.

Armağan alanları kutlayan Erdoğan, gayretlerin, başarıların ve kazançların artması temennisinde bulundu.

Notlar

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş dahi katıldı.

Konuşmaların peşi sıra, ödüle layık görülenlere, ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Ermiş yoluyla Cumhur Reisi Erdoğan’a, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 1955 yılına ilişkin kuruluş nizamnamesi takdim edildi.

(Bitti)

Share: