Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Esas Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz bölük sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel transformasyon projeleri da derakap ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi payitaht Ankara’nın domuzuna ilçesi Sincan’bile, Türkiye’nin arz şişman bölük, iş yeri ve arsa kampanyasının önceki asıl atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası müsrif, programsız ve oldukça acul tıpkısı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve mülk merkezlerine, bilhassa büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek seziş olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşim alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan bir lahzada artan nüfusun bölük ihtiyacı yeterince karşılanamazken, değişik yandan inşa edilen yapıların maharet kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma nedeniyle rastgele depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü bile harekete geçirmiştir”

Yaşanılan değme deprem, hâkim ve göçü felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’bile, Malatya’birlikte, Elazığ’da, Simav’dahi, Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunu büyük acısı olan 1999 depreminin peşi sıra bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa dahi millete murat ettiği soylu erki ve konforlu konut arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına meni eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ marifetiyle inşa edilmiş bölük sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu hane bölgeleri ve mütenevvi kurumlar üzere 26 bin toplumsal kasılma düz yazı ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ eliyle milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel transformasyon projeleri bile dakikasında ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha yakında İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin evvel etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine eş olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu şişman ev atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü üstelik harekete geçirmiştir. Hakikaten bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun akıbet 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Geçmiş Kovid-19 salgınıyla sarsılan, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla daha dahi derinleşen tıpkısı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi bile etkilediğine bel fail Erdoğan, göz ve icar fiyatlarında yaşanan, tek kazançlı ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların yüksek kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine kira artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken, eş zamanlı kendisine de arzdaki artışı temin edecek bu çalışmalara başladık. Serencam dönemde, 2019’de 50 bin, ayrımsız sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı içtimai bölük projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesaretle, Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin arsa ve 50 bin hareket yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Elan bilahare yer sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların de dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kendi evini fayrap etmek isteyen mecmu vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik. Atacağımız aşama nedir? Atacağımız girişim şu, altyapıyı biz yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla sülale sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim amacıyla yer büyük mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün bile eskimemiş kampanyamızın temelini atarken, tekrar vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diyerek konuştu.

“İş yapma kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması, ne büyüklüğünde akilane aksiyon yaptığımızı, ne büyük tıpkısı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, bölük ve arsaların hepsi hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın elan rahat, sakıncasız yuvasına kavuşmuş, yaklaşık sakim milyon insanı istihdam edecek gelişim yerlerinin faaliyete önceki olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten vakit kaybetmeden 40 dönme sonra yaptıkları bu esas atma töreninin birlikte millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanında hareket etme kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları geçmiş hamle 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Çeltek, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gücük tıpkı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: