CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, bayağı yıl dönümü kutlamasının haddinden fazla ötesine sabık ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Henüz ilk milletimizi nasıl 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah demin birlikte ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Açım Töreni’ne canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan, kat ve tünellerin Türkiye’ye adamakıllı olmasını dileyerek, Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle alay malay toplamda 9,6 kilometrelik bu nöbet Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayıcı kuzey-güney aksının en önemli kısımlarından biridir. Böylecene geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgedeki hızlanan trafiğe karşılık verecek yatırım bedeli 4,6 bilyon teklik olan tıpkı projeyi henüz şehrimize kazandırmış oluyoruz diye niteleyerek konuştu.

Açtıkları tünellerle Aklı Kıt Dağları’nın tabiatına sunma oldukça kötülük vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi 2,5 kilometre kısalttıklarını söyleyen Erdoğan, Daha önce 50 an süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz rüşvet yılda 133 milyon liraya istikbal ediyor. Vatandaşlarımıza; konforu artan, güvenliği yükselen, süresi kısalan benzeri seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu yolla birlikte bölgede daha çok bölünmüş misil standardına erbap sıfır esas güzergah bırakmadık. Tünellerin methal ve çıkışlarında yapılan kaplamaların ve rölyeflerin projeye ayrı bire bir güzellik kattığına inanıyorum dedi.

‘ÇANAKKALE’Yİ GELİŞTİREREK ECDADIN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Reisicumhur Erdoğan, Çanakkale Savaşı’nın yetişkin sembollerini içeren çalışmaların, tünelleri kullananlara zaferlerin coşkusunu dahi yaşatacağını belirterek, şunları söyledi

Tarihimizin koskocaman şehri, cumhuriyetimizin istihsal ve turizm kenti, 2 kıtanın birleşim yeri Çanakkale’ye dahi böylesi yakışırdı. Literatür tatilcilerin, kışın mıntıka halkının ulaşımını rahatlatacak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği sabık bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik kartı ediyorum. Tıpkısı Anadolu’nun gayrı yerleri kabil Çanakkale’nin de her bir köşesi hem yabanlık tarihinin hem kişi tarihimizin hazineleriyle bezelidir. Aristo’nun şehri Assos ile Homeros’un şehri Troya de bunlar arasındadır. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve bize bire bir çağ geçmiş o balaban zaferi yaşatan mecmu kahramanlarımızın hatıraları bibi bu şehrin temas apaz toprağında buram buram kokmaktadır. Ortasından deniz güzeşte Çanakkale, tıpkısı İstanbul kadar 2 yakasındaki 2 hisarla misafirlerini selamlamaktadır. Fatih’in mirası Kermen-i Sultaniye ve Kilit Kıran Kalesi’nin bize verdiği mesajları bu vatanın gelişigüzel köşesini yapıt ve hizmetlerimizle donatarak yeryüzü fena hâlde şekliyle aldığımızı düşünüyorum. Şehitliklerimizi bayındır ederek, köprümüzü mensur ederek, yollarımızı yaparak; sanayisiyle tarımıyla turizmiyle rastgele alanda Çanakkale’yi geliştirerek ecdadın emanetine ehil çıkıyoruz. Marmara’yı fırdolayı saran 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı geçen otoyol projesi de başlı başına tarihe kazınmış benzeri mühürdür.

‘2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ’

Çanakkale ile 81 vilayetin tamamını kuşatan bakir heyecan ve hamlenin daha çalışmalarını yürüttüklerine meni eden Erdoğan, Uymazlık toplanıp dağılmaktan bambaşka tek aksiyon yapmazken tığ dirayetli benzeri satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, amiyane yıl dönümü kutlamasının haddinden fazla ötesine geçen ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Daha önce milletimizi bittabi 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah demincek dahi ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda hamdolsun ülkemizi dünyanın yer büyükleri arasına arttırmak üzere gereken altyapıyı kurduk. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma seçme alanda Türkiye’yi, cumhuriyetimizin 2’nci asrını, ‘Türkiye yüzyılı’ haline getirecek nazik dönüşüme hazırladık. Global, siyasi ve ekonomik krizler bazı alanlarda işimizi zorlaştırsa bile bu iri dönüşümünün gerekliliğini ve kaçınılmazlığını konfirmasyon etmiştir dedi.

‘İMKAN VE KARARLILIĞIMIZ ELAN BÜYÜK’

Erdoğan, avlu pahalılığının getirdiği bazı sıkıntılar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti

Ancak imkanlarımız ve kararlılığımız daha büyüktür. Türkiye’yi bozuk; siyaseten tutkun, hesaplı adına şaşkın, toplumsal namına yırtık, idari kendisine uyumsuz, kavrayış kendisine yoksul, bakım olarak muallel günlerine vurdumduymaz dökmek isteyenler elbette vardır. Ama hamdolsun milletimiz el erki ve kalkınma reformlarıyla elde ettiği kazanımların kıymetini çok dolgunca biliyor. Ülkemizin heyecanının bunlardan izansız gitmek değil elan müstakbel adımlar alaşağı etmek olduğu gerçeği da vatandaşlarımızın zihinlerinde başlı kadar saha etmiştir. Gençlerimizin ‘Türkiye yüzyılı’ konusundaki heyecanının, dinamizminin büyüklüğünü söylemeye lüzumlu bile duymuyorum. Bunun üzere bire bir yandan kitap ve bakım siyasetimizin ürünü bilcümle bu projelerimizin yapımına ve açılışına ara vermeden bitmeme ederken özge yandan üstelik eskimemiş bir anlayış inşa ediyoruz. Bu anlayış Türkiye’nin her bir şehrinin, milletimizin beher ferdinin onlarla beraber tam dostlarımız ve kardeşlerimizin hayallerini, beklentilerini, yarınlarını kuşatacaktır. Bilcümle söylediğimiz üzere Türkiye asla haritada gözüken sınırlarından ibaret ayrımsız devlet değildir. Bizim umu sınırlarımız ecdadımızın ‘3 ana kara 7 iklim’ tarifiyle ifade ettiği genişliktedir. Tığ kendimizle alay malay kalbi ve gözü bize dönük bilcümle dostlarımız, tamam kıygın ve mazlumlar amacıyla şişman ve ateş parçası Türkiye’yi nesir etmenin peşindeyiz.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TÜNELLERİ AÇMANIN GURURUNU PAYLAŞIYORUZ

Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvacık- Küçükkuyu arasındaki Kazdağı rampaları geçişinde yaklaşık 50 dakika süren yolculuğu 5 dakikaya indirecek olan ‘Assos ve Troya’ tünelleri törenle hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ile 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faal angajman yöntemiyle katıldı. Tünelin küşat töreninde ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, SELIM Tümen Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, DÜRÜST Fırka Çanakkale İl Başkanı Naim Kibrit, YANLIŞSIZ Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran düzlük aldı.

Törene hareketli bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Nazır Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde 18 Mart 2022’bile teşriflerinizle milletimizin hizmetine sunduğumuz Malkara Çanakkale Otoyolu ve bütün dünyaya Türk mühendisliğinin kabiliyetini gösteren 1915 Çanakkale Köprüsü, yapıt siyasetimizin bildirme önemlilerinden olmuştur. Bugüne kadar, halkımızın teveccühüne bile mazhar olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 7 maaş sürede tahminî 1,5 milyon araç kullandı. Zaman bile 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya-Assos tünellerini hizmete açmanın gururunu ve sevincini paylaşıyoruz dedi.

‘SÜRÜCÜLERİN AHESTE RÜYASI OLMAKTAN ÇIKARDIK’

Projenin lojistik yağız yolu altyapısına olan etkisine değinen Bakan Karaismailoğu, Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan yağız yolunun Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde hayata geçirdiğimiz bu proje Marmara ve Veli bölgesinin lojistik karaca yolu altyapısını berenarı güçlendirecektir. Assos ve Troya tünelleri yardımıyla onlarca yara virajı olan Kazdağları’nı sürücülerin ‘korkulu rüyası’ olmaktan çıkardık. Ayrıca, 50 bin rekiz bağışlayarak bölgenin habitatına melfuf ayrımsız fayda sağlamanın beraberinde, tüneller sebebiyle Kazdağları, karbon emisyonu ve bağrış çağrış kirliliğini önlemeye müteveccih çevreye cesim benzeri ulama sağlayacak. 2 Ekim’üstelik balaban benzeri yatırımımız olan Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu’nu teşriflerinizle açtık. 15 Ilk Teşrin Cumartesi günü birlikte tekrar seziş projelerimizden biri olan 29 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır Güneybatı Mekân Yolu’nu Diyarbakır’ımıza kazandıracağız. Liderliğinizde planladığımız eserlerimizi peş peşe hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ülkemiz için hava, acun amacıyla eş projeler yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceğine ışık tutan her projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz üzere şükranlarımızı sunuyorum. Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Troya-Assos tünellerinin Çanakkale özellikle kalkmak üzere yekpare kesim halkına, adamakıllı ülkemize hayırlı hayır olmasını diliyor, projenin seçme aşamasında müteharrik, himmet veren tüm himmet arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum ifadelerini kullandı.

Share: