Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” temel atma töreninde gün verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona mail herif başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 toplumsal konutun ilk temelleri atılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’de düzenlenen törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN BASAMAK SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ yoluyla mensur edilmiş basamak sayısı 43 bindi. Zaman 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun sonuç 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz. Zaman Ankara’üstelik 2 bin 171, Kırşehir’birlikte 458, Yozgat’ta 141, Konya’dahi 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’üstelik 158, Elazığ’üstelik 88, Tunceli’dahi 118, Erzurum’bile 158, Amasya’de 87, Bolu’da 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’üstelik 364, Yardımcı’ta 158, Manisa’bile 78, Kültürlü’birlikte 265 ve Muğla’da 154 ev görünmek amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Önce Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi bile etkiledi. Icar fiyatlarında karı sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun konusunda icar artma sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken senkronik olarak dahi arzdaki artışı temin edecek bu çalışmaları başlattık. Serencam dönemde 2019’birlikte 50 bin tıpkı sonraki sene dahi 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı içtimai basamak projesine milletimizin gösterdiği ilgiden de aldığımız cesurca Cumhuriyet tarihinin sunu şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin basamak, 250 bin arsa ve 50 bin gelişim yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir.

“BILDIRME NAZIK MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Henüz sonra yer sayısını hangi yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların bile dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile zat evini düzenlemek isteyen kamu vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız hamle şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu dahi vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için yeryüzü balaban mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması hangi kadar akla yatkın tıpkısı iş yaptığımızı, hangi şişman bire bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın bütünü hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız daha huzurlu, elan güvenli yuvasına kavuşmuş kısaca nakıs milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten takkadak 40 bölüm bilahare yaptığımız bu ana atma töreni da milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin beraberinde iş ika kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önce kadem 5 bin 615 basamak Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Okumuş, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur tıpkısı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 bilyon lira eskimemiş yatırımla 2 trilyon lira ivme kazanacaktır. İnşallah saraka verdiğimiz şekilde 2 sene süresince 250 bin konutluk geçmiş etabı 2028’e kadar bile 500 bin konutun tamamını bitirip adalet sahiplerine teyit edeceğiz. Akşam apayrı sabahleyin bambaşka, dolma yok ha. Ne dediysek o. Bugüne büyüklüğünde ne dediysek o. TOKİ’nin mamul konutlarını biliyorsunuz bunları hep görüyorsunuz. Asıl atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız da antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin basamak inşa ederek bittabi arz bodur sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi birlikte ayrımsız kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını örümcek ve icrasını gerçekleştiren Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, yüklenici firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim yerine teşekkürname ediyorum.”

Share: