Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisak’ta Recep Tayyip Erdoğan İslam Firez Merkezi’nin açılışında konuştu: (2)

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “İki devlet dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle manalı tıpkı yıla balya gelmesinden yağlık ayrıca sevinme duyuyorum.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin açılışında konuştu.

Altı sene önceki Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu vasıtasıyla hukuken ve kurumsal adına akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve ecnebi düşmanlığına karşı Zagreb’ten tekmil Avrupa’ya ve dünyaya manalı mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün benzeri yol elan yeniden Hırvatistan’dan, bu sefer Sisak’tan ülfet, beraberlik, barışa ve hoşgörüye dair kebir mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Erdoğan, “Bu elbette tesadüfi değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, çekinmek ve dirlik ortamı bakımından Avrupa’da kat sayı gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği ortada tesis edilen teşrikimesai bu noktada akıbet rütbe önemlidir. Kuşkusuz bu hürriyet ve varlık ortamı sadece Mütedeyyin kardeşlerimiz için değil, farklı dinler ve kültürler için da geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, zaman açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu emsal konumunun hem bile Sisak şehrinin çokça kültürlü yapısının sembollerinden biri olarak yaşayacağını söyledi.

“Arzu dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan ayırmadık”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak, tek zaman mukaddema talih birliği yaptıkları, kuma benzeri tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Iştiyak dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını öz acımız adına gördük. Bu anlayışla 2020 böylece Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin arkası sıra cümle imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanı sıra olmaya çalıştık. Bu vesileyle tıpkı posta elan önceki olsun dileklerimi yansıtmak istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına kelle sağlığı diliyorum. Bir elan böyle felaketler yaşanmamasını murat ediyorum. Hırvat dostlarımız dahi ülkemizde bir kızdırma yaşandığında herhangi bir devir bizim yanımızda oldular. Sabık yıl yaz aylarında Türkiye’birlikte yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan tıpkısı hararet söndürme uçağını ülkemize gönderdi. Bir öğün henüz Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından çevre ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Aramızdaki teşrikimesai ve yardımlaşmanın imdi da süreceğine eminim.”

Erdoğan, “Bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki mutluluk dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza manidar ayrımsız yıla balya gelmesinden ekolojik ortam ayrıca sevinme duyuyorum.” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin ilkin Sisak gelmek amacıyla Hırvatistan’üstelik yaşayanlara oflaz olmasını dileyen Erdoğan, bu iyice camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında akseptans olması dileğinde bulundu.

Burada ferda önceki cuma namazı namazının tutum edileceğini tamlayan Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize görklü cumalar diliyorum ve namazlarını Cenabıhak akseptans etsin diyorum. Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi elan bile güçlendireceğine inanıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Törenden notlar

Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Görgülü Hasanoviç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Kurucu Onur Ödülü’nü arz etti.

Erdoğan’ın beraberinde Hırvatistan Cumhur Reisi Zoran Milanovic’in birlikte müşavere yaptığı törende, Türk heyeti bile vadi aldı.

Konuşmaların peşi sıra Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’ni gezdi. Kült İşleri Başkanı Yüksek Erbaş’ın okuduğu ezanın ardından Erdoğan ve beraberindekiler salat kıldı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı hakkında

Mecmu alanı 12 bin metrekareden oluşan proje, birbirine bitişik iki yapıdan oluşuyor. İki bükülmüş ve 549 metrekare yapım alanına topluluk cami, 586 sevimli kapasiteli. Toplanmış 4 kattan oluşan Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı yönetsel binasında ise düzenlilik enformatik merkezi ve ambarlama alanı, resepsiyon, abdesthane, gençlik kulübü, konuşma salonu, katalog, 3 derslik ve idare odası, imamlar amacıyla iki lojman ve konuk odası kabilinden bölümler meydan alıyor.

(Bitti)

Share: