Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde genişlik haddinden fazla beğenilen bakanlar sormaca sonucuna göre sıralandı

ASAL Araştırı eliyle gerçekleştirilen ankette vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde sunma haddinden fazla beğendikleri bakan soruldu. Sormaca sonucuna bakarak en haddinden fazla beğenilen bakanlar sırasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur oldu.

ESAS Araştırı ve Danışmanlık eliyle “Türkiye Siyasi Ruzname Ilk Teşrin 2022 Araştırması” gerçekleştirildi. Araştırı, Türkiye genelinde 26 ilde 5-14 Ekim tarihleri beyninde başlangıçta müstahzar istifham formuna mecbur adına 18 gözyaşı ve gövde 2 bin 312 kişinin katılımı ile yapıldı. Araştırma 0,95 güvende sınırları içerisinde 2,0 günah payı ile bilgisayar destekli telefonda anket yöntemiyle gerçekleştirildi. “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde sunma haddinden fazla beğendiğiniz vekil hangisidir?” sorusu yöneltilen anketin sonuçlarına bakarak, 17 nazır arasından geçmiş sırayı yüzdelik 13,8 ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aldı. İkinci sırayı yüzdelik 10,9 ile Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret alırken, üçüncü tam yüzde 10,7 ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dördüncü sırada yüzdelik 9,4 ile Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım, beşinci sırada ise yüzde 6,5 ile Keyif Bakanı Fahrettin Âdem saha aldı. Ankete göre altıncı sırada yüzdelik 5,3 ile Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yedinci tam yüzdelik 4,7 ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sekizinci sırada yüzde 4,5 ile Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dokuzuncu tam yüzde 4 ile Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, onuncu tam ise yüzde 2,8 ile Düzentileme ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin vadi aldı.

İlk 10’da yer almayan bakanlar ise Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş oldu. – ANKARA

Share: