Danimarka’ya besleme verilen Güney Koreliler Seul hükümetinden anket istek etti

Danimarkalı aileler yoluyla 1960’lardan 1980’lere büyüklüğünde enik edinilen onlarca Cenup Koreli, köklerini belirsizleştiren yaygın uygulamaların mağduru oldukları gerekçesiyle Seul hükümetinden besleme verilme süreçlerinin soruşturulmasını istedi.

Seul’deki Köken ve Neva Komisyonu’nun, evlatlık verilen 53 kişi aracılığıyla topluca yapılan resmi başvuruyu ahzetmek üzere 4 kamer süresi bulunuyor.

Talebin kabul edilmesi halinde bunun, Cenup Kore’de 1960’larla 1980’ler arasındaki askeri yönetimler sırasında çocukların yabancılara evlatlık verilmesine ait tartışmalı uygulamalar konusunda bildirme serbest şümullü soruşturmayı tetikleyebileceği rapor ediliyor.

Başvuruda, haddinden fazla sayıda çocuğun, cansız hükümet gözetimi ve zaruri özenin gösterilmemesi dolayısıyla ailelerinden dikkatsizce veya boş yere bittabi ayrıldığını vurgulayan çokça değişik şikayetlere atıfta bulunuluyor.

O dönemde ülkede zürriyet edinmeyi motivasyon etmeyi amaçlayan hususi yasaların, pratikte kar amacı güden çocuk edindirme kuruluşlarının kayıtları manipüle etmesine ve çocukların uygunsuz biçimde çağa edinilmesine cevaz verdiği belirtiliyor.

Yurt dışına hizmetçi verilen Güney Korelilerin çoğunun, kolayca kişileştirme edilip bulunabilen akrabaları olmasına karşın kuruluşlar marifetiyle sokağa ayrılma edilmiş kanuncu eytam kendisine kaydedildiği; bunun, çocukları henüz yalın kat çocuk edinilebilir kuzuluk getirdiği tabir ediliyor.

1974’te Danimarkalı bir aileye evlatlık sunulan, Danimarka Kore Hakları Grubu’nun avukatı ve başbuğ yardımcısı Peter Möller, “Hiçbirimiz yetim değiliz.” diye niteleyerek eylül ayında Cenup Kore’ye idraksiz dönmeyi planladığını açıkladı.

Möller, o dönemde sokaklarda iyesiz insanların bulunduğuna dayalı haberlerin çıktığına bel ederek “Biraz matematiğiniz varsa bu, 1970’ler ve 1980’lerden itibaren Seul’ün sokaklarının açıkta yatan çocuklarla dolup taştığı anlamına sağlık.” dedi.

Başvuruda, evlat kazanma kağıtlarında veladet isimlerinin, tarihlerinin, veladet yerlerinin yahut dirim bilimsel ebeveynleriyle ilgilendiren bilgilerin kavisli olduğu yahut üzerinde oynandığı tez ediliyor.

Evlat edinilenlerden bazıları, genç erkek edindirme kuruluşlarının, kimliklerini, Danimarkalı ebeveynlere verilemeyecek kadar rahatsız olan yahut ölen çocuklarınkilerle değiştirdiğini keşfettiklerini, bunun, köklerini bulmayı az çok zorlaştırdığını veya çoğu ant imkansız hale getirdiğini savunuyor.

Başvuru sahipleri, Nesep ve Harmoni Komisyonu’nun, hükümetin, bu kuruluşların takibini yapmadığı için sorumlu tutulup tutulmayacağına karar vermesini, ayrıca çocukları Danimarka’ya gönderen Holt Bala Hizmetleri ve Kore Toplumsal Hizmeti adlı iki kuruluşu, çağa iktisap belgelerinin tamamına ve geri plan bilgilerine tekmil muvasala sağlamaya zorlamasını istiyor.

Holt Yavru Hizmetleri, konuyla ait izah yapmadı.

Son 60 yılda tahminî 200 bin Güney Korelinin, çoğunlukla ÇAKER ve Avrupa’bile büyük bölümü beyaz zehir olan ailelere beslengi verildiği rapor ediliyor.

Yaklaşık 9 bin evlatlık kayran Danimarka, Güney Koreli ayrıntılar üzere Avrupa’daki genişlik şişman varış noktalarından biri konumundaydı.

Evlat edindirme kuruluşlarının o yıllarda, bala edinmeyi, beslenecek emanet sayısını kesmek ve bekar annelerin çocukları dahil “istenmeyen çocukları ortadan yok etmek” için bire bir miftah yerine gören askeri liderlere andıran umumi heyet üyeleri yoluyla yönetildiği belirtiliyor.

Associated Press ajansının ele geçirdiği askeri yönetim dönemi belgelerine bakarak, döl edinmeler, rakip Şimal Kore ile yara bir rejim rekabetinin ortasında Mağrip ile bağları bile derinleştirmeyi amaçlıyordu.

Share: