Dedektif kabilinden karışık sürdü, kaybolma babasının öldürüldükten sonradan yakıldığını öğrendi

Dedektif kadar kirli sürdü, kaybolma babasının öldürüldükten sonra yakıldığını öğrendi

28 yıldır kayıp olan insan için alışılmadık ifadeler:

“Elektriği 45 zaman kesip, çap elde zehir ettiler. 2 zaman savak dışkısının içinde sakladılar”

NEVŞEHİR – Nevşehir’dahi 28 sene ilk kaybolan babasını arayan Engin Çekiç, babasını bulabilmek amacıyla dedektif kadar kirli sürdü. Yıllar önceki ortadan kaybolan babasını bulabilmek için çalmadığı husus kalmadığını söyleyen Çekiç; ulaştığı bilgiler doğrultusunda babasının öldürüldüğünü öğrendi.

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine ilişkin Oğulkaya köyünde hareketli Mustafa Çekiç, 1994 yılında tıpkısı düğüne gitti ve sonrasında ortadan kayboldu. Gülşehir ilçesine sınırlanmış Gökçetoprak köyü dürüst yakılarak öldürülmüş halde kâin ve kimsesiz olduğu üzere Gökçetoprak köyü mezarlığına defnedilen cesedin mutsuz adama ilgili olabileceği sav edildi. O bölüm cesedi gömen köylülerin kayran göstermesi konusunda müddeiumumilik mezarı açtırdı. Ancak mezar içinden kıytırık çocuğa ilişik olabileceği düşünülen mızrap parçaları daha çok. Bunun üstüne, 28 sene boyunca bili alınamayan ve kaybolduğu sene 32 yaşında olan Çekiç’in dosyası Gülşehir Cumhuriyet Altını Savcılığı vasıtasıyla baştan açılarak soruşturma başlatıldı. Bire Bir köylüsünün babasının kaybolmadığını, öldürüldüğünü söylemesiyle başladığı araştırı çalışmalarına bitmeme eden oğul Engin Çekiç, köylüsünün namına, “Sizi kandırıyorlar, babanı dernek gecesi ortadan kaldırdılar. Elektriği 45 an kesip, çap elde elem ettiler. Babanı dernek günü gebeş dışkısının altına benzeri cuma namazı haset gömdüler, iki ahit üstelik dernek yaptılar” dediğini belirtti. Çekiç, “Ego elan sonradan babamın kaybolma olayını anlatan kişiyi savcının yanına götürdüm. Savcıya rapor verdi ve gerçekler ortaya artık” şeklinde konuştu.

‘Çıktı evladıma mahiyet ata kabil davranıyorum’

Çekiç; “Babam bizi bıraktı derken gerçekler ortaya imdi. Benim rahim duygum sıfırdı, çocuğuma elbette davranacağımı bilmiyordum. Babamın bizi bırakmadığını, öldüğünü öğrenince haddinden fazla üzüldüm. Özlük oğlumun adı de Mustafa, babamın ismini verdim adı yaşa diyerek. Ego evladımı seçme şeb yatarken izliyorum. 3 aydır gözlerime dalgı girmiyor, şu dakika hem duygusalım hem de çocuğuma davranış şeklim değişti. Başlangıçta babamın olayı ile ilişik sıkıntıdaydık. Atalık nedir bilmiyordum, babamın öldüğünü duyunca yıprandık. Artık evladıma gerçek ağababa gibi davranıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Polis Hafiyesi kadar etki sürdüm’

Babasının cenazesini köylerine solmak istediklerini kaydeden Çekiç, “Ben dedektif kabil iz sürdüm. Suhasar ve Gökçetoprak köyünde babamın cesedinin gömüldüğü ve yakıldığını öğrendim. Bu fenomen üzerine savcılığa olgun verdim. İki çukur eşildi ve iki yavru cesedi artık. O dönemim muhtarları yaşıyor, cesedi gömenler de yaşıyor ama korkudan konuşamıyorlar. Ben savcının harekete geçip ifadeye çağrılmalarını ve cesedin bulunmasını istiyorum. Öğrendik ki babam hangi gitmiş hangi bizi metrukiyet etmiş. Babam infaz edilmiş. Babamın öldürüldüğünü duyunca amiyane yıprandık. Öğrendiğimden beri yolum bu yana düştükçe bu mezara gelip dua ediyorum. Babamı buradan alıp özlük köyümüze çekmek istiyorum” dedi.

Mustafa Çekiç kaybolduktan sonra ortaya sâdır cesedi gidip gördüğünü söyleyen Şener Korkmaz ise “Orada sığırtmaç varmış, o görmüş. O ahit DNA testi isteselerdi ortaya çıkardı. Tanınmaz haldeki cesedi ‘Gökçetoprak’a defnedelim’ dediler. O zamanki güllabi karakol komutanı değme yeri aradı ‘kaybınız var mı’ diye sordu. Saçı falan yoktu yanmıştı” şeklinde konuştu.

’30 yıl oldu Mustafa kaybolma’

Yurdagül Korkmaz dahi yaptığı açıklamada; “Düğün evinde Mustafa yoktu, olsa benim beyimi görürdü. Biz babamlara geldik, orada aşındırmak yerken cümbüş gitti. Kemirmek beyninde kaldı. Sonraları ruh geldi yemeğimizi yedik, evimize gittik. Tıpkısı gün sonraları eşim kardeşine telefon etti. Bizim köyde de dernek vardı. ‘Düğünde Mustafa var mı’ dedi, ‘düğünde olsaydı orda kalırdı evinize gelirdi’ dedi. Mustafa’yı tığ düğünden bilahare görmedik. 30 yıl oldu Mustafa kaybolma” dedi.

Share: