Denizli haberi: Çarkıt Cenup Afrika Cumhurbaşkanı Zuma 15 maaş mapus cezasını tamamladı

Mahkemeye itaatsizlik suçundan 2021’da 15 ay mapushane cezası alan ve bunun balaban bölümünü sağlık gözetimi altında evinde geçiren bozuk Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, bugün itibarıyla cezasını tamamladı.

Jacob Zuma, ismini taşıyan mangır üzerinden yaptığı bağlanmış açıklamada, Kanunuesasi Mahkemesinde sunulan 15 maaş delik cezası süresinin zaman bakımından sona erdiğini belirterek “Bu benim amacıyla karışık duygularla meşbu tıpkı devir.” ifadesini kullandı.

Zuma, bu hissin 1973’te Robben Island Cezaevi’nden tahliye olduğu zamankiyle analog benzeri havas olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesince namına sunulan bu cezanın, demokrasi ve hürriyet gibi kendisinin önünde çarpıştığı değerlerle bağdaşmadığını kaydetti.

Eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı açıklamada, bu kodes cezasının kendisi ve taraftarlarınca geçersizlik ve merhametsizlik namına görüldüğünü birlikte vurguladı.

ANC’nin bozuk mugayir liderinden

2009-2018 yıllarında Cenup Afrika’yı yöneten Zuma, hakkındaki usulsüzlük iddialarının peşi sıra partisi Afrika Millî Kongresi (ANC) marifetiyle yönetimden halk çektirilmişti.

Ülkeyi 1948-1994 yıllarında başöğretmen parafin rasist apartheid rejimine alın mücadelenin kalesi ANC, 1994 yılında beri kesintisiz yerine iktidarda bulunuyor.

Genç yaşlardan itibaren ANC çevrelerinde yer alan ve partinin çapraz mukavemet örgütü Ulusun Mızrağı (Umkhonto we Sizwe) üyesi olan Zulu asıllı Zuma, 1963 yılında rejim güçlerince yakalanıp, ülkenin ilk arap Reisicumhur Nelson Mandela ile Robben Adası’nda 10 sene hapis yattı.

Hapisten çıktıktan ahir yıllarda yeraltında ANC’nin önde gelen liderlerinden biri haline mevrut Zuma, demokrasiye geçişten sonradan dahi politikada faal olarak yer aldı.

Zuma hapse girdiğinde çıkan isyanda 200’den çok adam öldü

Hakkında yöntemsizlik ve yağız dünyalık aklama üzere çok sayıda suçtan soruşturmalar mevcut Zuma, bu soruşturmalarda tabir vermeye gitmediği için Esas Mahkemesince mahkemeye itaatsizlikten 15 ay delik kararını geçmiş direnişle karşılamıştı.

Taraftarlarının silahlı şekilde Zuma’nın evinin etrafında toplandığı bozuk tıpkı sürecin arkası sıra 8 Temmuz’üstelik teslim olan Zuma, Estcourt Cezaevine konulmuş, bunun konusunda ülkenin yer canlı eyaletlerinde Gauteng ve KwaZulu Natal’birlikte günlerce süren sürat ve doyumluk olayları yaşanmıştı.

Bu olaylarda resmi kayıtlara göre 354 emanet hayatını kaybetmişti. Sigorta kayıtlarına bakarak 1 bilyon doların üstünde maddesel hasar meydana gelmişti.

Zuma 14 Ağustos’ta bir ameliyat üzere hastaneye kaldırıldıktan benzeri müddet bilahare, itirazlara karşın keyif gözetiminde tevessül etmek amacıyla evine çıkıp hapis cezasının kalanını burada tamamladı.

Share: