Denizli haberi… Cenup Kore, Cinslik Eşitliği ve Sülale Bakanlığını kaldırıp yeni tıpkısı gurur oluşturmayı planlıyor

Cenup Kore’de, Cinsiyet Eşitliği ve Eş Bakanlığının kaldırılıp elan şümullü sorumluluklarla görevlendirilmiş, kullanılmamış aynı kurumun oluşturulması gündemde.

İçişleri ve Asayiş Bakanı Lee Sang-min yaptığı açıklamada, vakit kaybetmeden kadınların yüz yüze olduğu eşitsizlikleri çözmeye odaklanan kâin yaklaşımın aksine, avrat ve erkekleri kapsayan tıpkısı politikanın olması gerektiğini belirtti.

Seks Eşitliği Bakanlığının kadınlara yönelik ayrımcılığa çözüm bulmaya odaklandığını belirten Lee, bakanlığın sosyal seks ve gömlek çatışmaları üstüne kısıtlanmış kabiliyeti olduğunu söyledi.

Lee, kaldırılması planlanan bakanlığın, toplumsal eşey eşitliği ve ocak ait konuların Keyif Bakanlığına, eş istihdamı konusundaki çalışmaların da Faaliyet Bakanlığına devredileceğini aktardı.

Bunun birlikte Cenup Kore hükümetinin Afiyet Bakanlığı bünyesinde özlük, aile ve eşey eşitliği konularından mesul elan serbest bire bir yelpazeyi kapsayacak yıpranmamış ayrımsız hava oluşturmayı planladığı bilgisi paylaşıldı.

İktidardaki Halkın Gücü Partisi, intihap kampanyasında, Eşey Eşitliği ve Aile Bakanlığını kaldırmayı vadetmişti.

Share: