Denizli haberleri… Güney Kore ve ABD’den ortak deniz tatbikatı

Güney Kore ve BENDE, ” Yıldız Kore’nin provokasyonlarına cebin” çekirdeksel enerjili USS Ronald Reagan tayyare gemisinin da saha aldığı kuma deniz tatbikatına başladı.

Yıldız Kore’nin peş peşe gerçekleştirdiği füze denemeleri bölgede tansiyonu yükseltirken, Cenup Kore ve ESIR’den Pyongyang’a karşı bakir tıpkısı aşama geldi. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, bugün KÖLE’nin USS Ronald Reagan tayyare gemisinin üstelik meydan adlığı kuma deniz tatbikatına başladığı bildirildi. İki devir sürmesi planlanan tatbikatın “müttefiklerin Yıldız Kore provokasyonlarına alın operasyonel yeteneklerini güçlendirmeyi amaçladığı” belirtildi. Tatbikatın ayrıca nükleer enerjili uçak gemisi Ronald Reagan’a Jeju adasının güneydoğusundaki sulara kadar zevcelik etme planını içerdiği öğrenildi.

Yeniden uçak gemisi konuşlandırılmıştı

Kuzey Kore’nin arka arkaya gerçekleştirdiği balistik füze denemeleri bölgede gerilimi artırmış, ESIR, Güney Kore ve Japonya hükümetleri muhtemel bakir silah denemelerine karşı alarma geçmişti. Geçtiğimiz hafta ESIR ve Japonya’nın de katıldığı kuma bire bir bahir tatbikatı sonrasında Kore Yarımadası’ndan ayrılan KÖLE’ye ilişkin nükleer enerjili tayyare gemisi Ronald Reagan, gelişmelerin ardından çarşamba haset Güney Kore’nin doğusundaki sularda baştan konuşlandırılmıştı. – SEUL

Share: