Denizli yerli haberi… 50 Bin Gönül, Babadağ Keşkek Hayrı’nda Buluştu

Denizli’nin Babadağ ilçesinde 24. Babadağ Keşkek Hayrı yapıldı. 50 bin kişinin katıldığı aktiflik, renkli görüntülere hayalet oldu.

1600 kilo vücut ve 1 ton buğdaydan yapılan 50 kulaklı keşkek, 50 bin Babadağlı ve Denizlili’yi benzeri araya getirdi.Etkinlikte Babadağlı vatandaşlar, yöreye ilgilendiren doğal, kültürel ürünlerinde tanıtımını ve satışını gerçekleştirdi.

Babadağ Keşkek Hayrı Komitesi etkinlikte emeği geçen isimlere teşekkür plaketlerini takdim etti.

“BİRLİK BERABERLİK VE DAYANIŞMA RUHUNU YANSITAN BİR ORGANİZASYON.”

Etkinliğe karı sahipliği işleyen Babadağ Şehremini Büyük Atlı, konuşmasında şunları söyledi:

“Keşkek bizim çok mehabetli ayrımsız lezzetimiz. Cümle Türkiye’ye ve dünyaya servet ergin benzeri lezzet. Zaman esasen keşkek yemek bire bir bahane, hem örgensel ürünlerimizin bey stantları, Babadağ’a müstakil kültürel ve domestik değerlerimizin ön plana çıkarılması, hem bilcümle Türkiye’de ve dünyada hayatiyetli Babadağlı hemşehrilerimizin buradaki akrabaları, insan, dostlarıyla bire bir araya gelmesi, sıla-i merhamet yapması, özlem gidermesi adına hakeza tıpkısı organizasyona sülale sahipliği yapıyoruz. Tabii ki keşkek hayrında haddinden fazla eke bir hazırlık yapıldı hem maddesel hem bile manevi anlamda. Bilcümle sanayici ve hareket adamlarımızın katkıları ile ve Babadağ Belediyemizin eş sahipliği ile, irtibat muadele ve tesanüt ruhunu yansıtan tıpkı organizasyon.

Aslında bizim festivallerimiz Eylül ve Teşrinievvel aylarında yapılıyor. Ilkgüz ve Teşrinievvel aylarının bizim amacıyla özelliği; ceviz kadar, kestane gibi, tarhana çorbası gibi, salça kabilinden harap kabil değişik lezzetlerimizin örgensel ürünlerimizin sunu mübarek olduğu mevsim. Bugün de koca beğenmek isteyen bütün Babadağlı hemşehrilerimizin stantlarını açtık. Onlar üstelik gelen misafirlerimize hem Babadağ’a mutlak ürünlerini satıyorlar, hem üstelik bu işten hesaplı tıpkı rüşvet sağlıyorlar. Bu de bizlere antrparantez bahtiyar ediyor.”

“BABADAĞ ARTIK YALNIZ DEĞİL”

Etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız de şöyle konuştu:

“Keşkek denilince bizim aklımıza bütün Babadağ geliyor. Zaman dahi okkalı aynı dayanışma ve yardımlaşmanın örneği olan ve Babadağ üzere muhteşem olan, Denizli’nin tanıtımı için birlikte cesim olan, keşkek hayrına biz bile teşekkürname emretmek ve hayırımız akseptans olsun geçmek amacıyla geldik. Yoz bugün Denizli burada. Hem Babadağ’ın tanıtımı, hem keşkeğin tanıtımı, hem birlikte bu geleneksel keşkek kültürünün sürdürülmesinden ekolojik ortam emeği geçenlere ve Şehremaneti başkanımıza teşekkürname ederiz.

Babadağ’da budun ittifakı adayımız Büyük Süvari’nın kazanmasından sonra, Babadağ etkinliklerle dolup dolup taşıyor. Babadağ bundan sonra serbest değil, Babadağlı bundan sonra boydak değil. Bu etkinliklerle hem Babadağlı hemşehrilerimizin esnaflarımızın yüzü gülüyor hem bile bu büyüklüğünde kalabalığı Babadağ’birlikte ağırlamaktan dünya bizler bile çokça bahtiyar oluyoruz.”

“BU YIL SAYI ARTIŞI VAR”

Etkinliğin gerçekleşmesine büyük katkı sağlayan Babadağ Keşkek Hayrı Heyeti üyesi, iş insanı Arzu Sezen ise 24. Babadağ Keşkek Hayrı’yla ilişkin, şu açıklamayı yaptı:

“Hayrımızı en son 2019’bile yaptık, koronadan dünya iki yil yapamamıştık. Bu yil haddinden fazla domuzuna katılım var, iş adamlarımızın hayırseverlerimizin katkıları bile bu sene haddinden fazla iyice.  Biz astronomi adına gittiğimizde tek sanayicimiz, hisse senedi yeri sahibi arkadaşlarımız, bizleri boş göndermediler, takdirle karşıladılar. Bu emeğimizden ekolojik ortam teşekkürname ettiler bize. Zira birilerinin bu işi üstlenmesi gerekiyor. Bizim yaptığımız gelişim macerasız bire bir husus değil. Ben Babadağ’de oturuyorum ama yer birkaç 10 dönem, Denizli’de sabahleyin 8 akşam ezanı 8 iş yaptık, günde 25-30 pasaj müfit severimizin kapısına gittik. Bu sayede hem bu maddesel katılımı hem de manevi katılımı sağlamış olduk. Rastgele fabrikanın rastgele aksiyon yerinin önüne afişimizi astık, etkinliğimizi duyurduk. İnşallah mevrut misafirlerimiz birlikte mutlu kalmışlardır.

Bu yil nüsha artışı var çünkü biz bire bir aydan beri bu görevi üstlendiğimizden duyuruları çokça ferah oldu. 2019’üstelik yaptığımızda bire bir haftalık süremiz vardı. O çağ ekol açılacağı için sonuç anda harekete geçmiştik. O sene gine bile iştirak domuzuna olmuştu ama bu yil herhangi bir şeyi ikiye katladık, hem maddi hem bile manevi anlamda. 1600 kilogram ten, 1 ton buğday yapılan 50 kazan keşkeğimiz var. Bu 50 bin kişiye yetecek. Mevrut vatandaşlarımız hem burada keşkeğini yiyor hem üstelik aldığımız poşetlerle evlerine götürüp afiyetle yiyebilecekler.”

Share: