Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cuma hutbesinde Malazgirt Zaferi’ni anlattı Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Şanlı Erbaş, “Malazgirt Meydanı, yurt ve mukaddesat sevdasıyla seferden sefere, zaferden zafere koşan ermiş milletimizin Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtığı yerdir.” dedi.

Malazgirt Milli Parkı’nda cuma namazını kıldıran Erbaş, gelir ettiği hutbede Malazgirt Zaferi’ni anlattı.

Müslüman Türk ordusunun 951 yıl önceki Malazgirt Meydanı’nda cuma namazı namazını kıldığını hatırlatan Erbaş, o dolaşma cuma namazı hutbelerinde, “Allah’ım İslam’ın sancağını yükselt, hayatlarını sana kol için feda eden mücahitlerini boydak salıverme. Sultanımızı ve yetişkin ordumuzu düşmanlarına muzaffer kıl. Askerlerimizi meleklerinle destekle, onlar senin rızanı başlamak için varını, canını ve rastgele şeyini feda etmekten sakınmıyorlar. Sen onları koru ve düşmanlarını üstelik kahret.” dualarının yapıldığını aktardı.

Erbaş, Şehriyâr Alparslan’ın cuma namazını kıldıktan sonra “Ölürsem kefenim olsun” dediği beyaz zehir elbisesiyle askerlerinin karşısına çıkarak, “Ben, Müslümanların camilerde bizim için yakarış etmekte oldukları bu saatlerde düşmanın üzerine hücum etmek istiyorum. Galip gelirsek iştiyak ettiğimiz serencam gerçekleşmiş peki, yenilirsek martir olarak cennete gideriz. Zaman burada ne emreden benzeri Şehriyâr hangi dahi emir düzlük bir er var. Ben da içinizden biri yerine sizinle birlikte savaşacağım. Benimle katılmak isteyenler ardımdan gelsinler, istemeyenler serbestçe vurdumduymaz dönebilirler.” dediğini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Şu anda benzeri iman, bir mefkure ve bire bir şuurla bulunduğumuz Malazgirt Meydanı, yurt ve mukaddesat sevdasıyla seferden sefere, zaferden zafere koşan aziz milletimizin Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtığı yerdir. Ecdadımızın Anadolu’muzu bize ebedi yurt kıldığı mutlu bölgedir. Bizler seçme yıl bu ayda tarihimize damga vuran birçok benzersiz zaferleri hatırlarız.

Geçmişteki zaferleri elgin etmenin, ecdadın hatırasını yaşatmanın ve gelecek nesillere aktarmanın kıymetli olduğunu dile getiren Erbaş, tarihin yüklediği sorumlulukların idrakinde olmanın, insanlığın iyiliği, huzuru ve barışı üzere gerekenin yapılmasının, veri, iktisat ve uygulayım bilimi alanlarında değme çeşit üstünlüğü örtmek üzere çalışmanın bundan henüz muhteşem olduğunu vurguladı.

Mürtefi Erbaş, “Değme soy maddesel ve manevi kuvvetlerimizi geliştirerek vatanımızı, ırz ve namusumuzu, bilcümle mübarek değerlerimizi korumak üzere mücadeleye, şehitliğe, gaziliğe her an amade olmalıyız. Fakat o devir oylumlu ecdadımızın emanetine hakkıyla erbap çıkabiliriz.” ifadelerini kullandı.Share: