Diyarbakır fen! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yıl evvel boşaltılması talimatı verdiği Diyarbakır E Tipi Merbut İnfaz Kurumu, ziyareti öncesi boşaltıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yıl önceki boşaltılması talimatı verdiği Diyarbakır E Tipi Ilişkin İnfaz Kurumu, ziyareti öncesi boşaltıldı

Diyarbakır’da 1 günde 270 mahkumu, 170 personeli olan kodes boşaltıldı

DİYARBAKIR – Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 9 Orak Ayı’da Diyarbakır’bile katıldığı programda, “Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor ve kültür merkezi adına sizlerin hizmetine sunuyoruz” açıklamasında bulunduğu mapushane, Cumartesi haset kentte ziyareti öncesi 1 günde boşaltıldı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 9 Orak Ayı 2021 yılında Diyarbakır valiliği önünde gerçekleştirilen, “Bismil Ovası Zirai Sulama Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Üretimevi, 4. Otosanayi Sitesi ve Yapımı Tamamlanan Özge Projelerin Açılış Töreni”ne katılarak, vatandaşlara seslenme etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir nice konuya değinirken Diyarbakır E Tipi Sınırlanmış İnfaz Kurumu’nun durumuna dahi değindi. Erdoğan burada, “Bugün sizlere bir da müjde atfetmek istiyorum. Geçmişte uzunca bire bir dönem adı zulümle, işkenceyle, adamlık dışı ahzüita ile anılan Diyarbakır Cezaevi’ni geçenlerde boşaltıyor ve kültür sarayı olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Türe Bakanlığımız bu konuda lüzumlu hazırlığı yapıyor. Böylelikle Diyarbakır’ın hafızasındaki bire bir kırıcı anıyı ortadan kaldırmış oluyoruz. Şehrimize berceste olsun” ifadelerinde bulunmuştu.

Reisicumhur Erdoğan’ın cumartesi günü kentte gelişi öncesi hapis ile ilişkin evolüsyon yaşandı. 270 mahkumu, 170 personeli olan Diyarbakır E Tipi Sınırlı İnfaz Kurumu, kentte bakım veren sair kampüste yer düz ukubet uygulama kurumlarına 1 günde nakledildi.

“Buranın bir hastaneye ihtiyacı var, esnafta da tutum canlanır”

Ukubet evinin boşaltılmasını değerlendiren vatandaşlardan Rüstem Üçgöz, namına yapılacak müzenin çok valör taşımadığını söyledi. Müzenin geçmişteki acıları burada canlandıracağını belirten Üçgöz, “Yaşanan davranışlar güya yeniden ayn önünden geçecek. Buranın sunturlu tıpkı hastaneye çevrilmesini isterim. Burada 500 binden aşkın benzeri can var. Buranın tıpkısı hastaneye ihtiyacı var. Hem esnafta ekonomi canlanır, hem dahi 24 saat olacak ayrımsız kayran olacağı üzere henüz müfit tamam. Müzenin ise anlaşılan ayrımsız saatti vardır” dedi.

Alaattin Ayata ise cezaevinin kapatılmasının çokça gani olduğunu tabir etti. Ayata, “İnsan gördüğü antlaşma huzursuz oluyordu. İsmi üstünde cezaevi ve şehrin zarfında. Cezaevinin merkezin içinde kalması kalburüstü bire bir şey değil. Başka bire bir şey yapılmaktansa müze olması bol peki. Apayrı yerden insanlar dirimlik ve canlılık olur” şeklinde konuştu.

Share: