Diyarbakır haberi | Diyarbakır’da Gazi Köşkü’nün bakım ve onarımı tamamlandı

Diyarbakır’ın suret Yenişehir ilçesinde, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 16. Kolordu Komutanı iken karargah namına kullandığı Gazi Köşkü’nün hizmet ve tamir çalışmaları tamamlandı.

Yenişehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, uray ile Vakıflar Genel Müdürlüğü aksiyon birliğiyle Köşkler Mahallesinde Atatürk Köşkü adına da tanıdık tarihi Gazi Köşkü’nde 2863 az Firez ve Gusto Varlıklarını Esirgeme Kanunu kapsamında hizmet ve tamirat çalışmaları yürütüldü.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Ilçebay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Kasıt Beşikci, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel mekanı olan Gazi Köşkü’nde yürütülen hizmet ve onarımın tamamlandığını belirtti.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 20 şahsiyet ekibiyle Gazi Köşkü’nün tahribata uğramadan ayakta kalabilmesi için çevre düzenleme çalışmalarıyla çöz ve aut bakım ile tamir çalışması yürüttüğünü tabir fail Beşikci, şunları kaydetti:

“Köşkün tarihi yapısını destek olmak amacıyla mimari öğelerini aynı malzemelerle değiştirdik. İç ve aut mekanın tadilatını yapıp, boyadık. Ahşap kaplamalarda mukteza onarımları ve vernikleme çalışmalarını yaptık. Cam, balkon ve yapıdaki hep çipo ferforjeleri paslanmaya alın boyadık. Hasarlı aplikleri yapıya akıllıca apliklerle değiştirdik. Vazıh otoparkımızda araçların daha şen otopark edilebilmesi amacıyla park yeri yerlerini baştan düzenledik. Yürüyüş yollarımızı yeniledik. Bostan kısmında mevsime akla yatkın nebat türleri ekimi yapıldı, çimler biçildi. Bahçedeki yurt gruplarında ve lavabolarda değişiklikler çalışması gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızı yenilediğimiz köşkte ağırlamaya devam edeceğiz.”

Share: