Diyarbakır haberi | (Foto bekleniyor) 2. Arsıulusal Diyarbakır Güdük Film Festivali başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyaz Perde Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Arsıulusal Diyarbakır Gücük Film Festivali, 12 Teşrinievvel Salı günü etkinlikleri ve açım töreniyle başlıyor.

15 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek olan kapanış ve dürü törenine büyüklüğünde sinemaseverlere meşbu meşgul dört periyot yaşatacak olan festival, Diyarbakır Kültür Konferans ve Sinema Derneği (DİSİNEDER) marifetiyle organize edildiği belirtildi.

Parla Şenol’a değer ödülü verilecek

Kayapınar Belediyesi ile Sur Belediyesi marifetiyle desteklenen festivalin açılış töreninde ise, birbirinden ünlü beyaz perde sanatçıları, jüri üyeleri, kısa film yönetmenleri ve sinemaseverler tıpkısı araya ati. Gecede Sezai Karakoç yerine verilen Düzentileme Ödülü sahibi Cezmi Sel ve Sami Hazinses adına sunulan Faaliyet Ödülü sahibi Suna Selen’e ödülleri sunma edilecek. Itibar ödülü ise, aktör Parla Şenol’a sunulacak. Açım töreni, saat 19.00’da Dicle Üniversitesi Kurultay Merkezi Mağaza B’de gerçekleştirilecek.

Sinemaya doyuracak etkinlikler

Festivalinde film gösterimleri, masterclass çalışmaları, atölyeler ve söyleşilerin meydan aldığı yoğun yoğun tıpkısı program hazırlandı. 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivalinde, çekimleri Diyarbakır’da gerçekleştirilen ‘Suzan Suzi’ filminin gösterimi yapılacak. Bedri Ayseli’nin yapımcılığını üstlenip başrolünde meydan aldığı ve Ahmet Hoşsöyler’in yönettiği filmin gösterimi, 13 Teşrinievvel Perşembe saat 18.30’da Sezai Karakoç Firez ve Kongre Merkezi Cep Sinema Salonu’nda gerçekleşecek. Festivalde düzenlenecek olan bütün etkinlikler, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Curcuna bünyesinde yarışan güdük filmlerin gösterimi ise, iki salonda gerçekleştirilecek. Gösterimler, dört aktarılma boyunca saat 13.00’da başlayacak ve 19.00’a kadar sürecek. Filmler günde dört farklı seansta izleyicilerle buluşacak.

Festivalin evvel haset olan 12 Teşrinievvel Çarşamba haset, konuşma ve masterclass çalışmaları başlayacak. 12 Ekim’de; saat 15.00’da aktör Selin Yeninci’nin ‘Köpoğluluk ve Kariyer Yolculuğu’ söyleşisi ve 18.30’da oyuncu Parla Şenol’un masterclass çalışması gerçekleşecek. 13 Ilk Teşrin Perşembe günü ise; saat 13.30’da yönetmen Selman Nacar’ın ‘İlk Film İlk Yönetmenlik’ söyleşisi, 15.00’da beyaz perde eleştirmeni Irade Oylum’un “İran Sineması’nda Bodur Film Kültürü” söyleşisi, 16.00’da TRT Sinema Müdürü Faruk Güven’in ‘TRT12 Punto Ortak Yapımı Filmlerin Proje Süreçleri’ söyleşisi ve 17.00’da yönetici Tümay Özokur’un ‘Etap Kadem Üçkâğıtçılık’ söyleşisi gerçekleşecek. 14 Teşrinievvel Cuma Namazı haset; 16: 00’da yönetmen Ramazan Kılıç’ın ‘Gücük Film Yapımı’ söyleşisi, yönetmen Banu Sıvacı’nın “Fikirden Senaryoya Senaryodan Filme” söyleşisi, 17.00’da oyuncu Erkan Avcı’nın “Köpoğluluk Sohbetleri” söyleşisi ve 18.00’da Alican Yücesoy’un “Sinemada Oyunbazlık” konulu söyleşileri düzenlenecek. ve festivalin son haset olan 15 Ekim Cumartesi haset ise; 13.00’da kameraman Bulut Reyhanoğlu’nun “Bağımsız Milletvekili Sinemada Yapımcılık” söyleşisi, 14.00’da direktör Gözde Kural’ın “Senaryodan Beyazperdeye” söyleşisi ve 15.00’da Millî Gelişmemiş Film Hakem Heyeti Başkanı direktör Hayat Atay’ın masterclass çalışması gerçekleştirilecek.

15 Ekim akşamı ödüller sahiplerini bulacak

2. Uluslararası Diyarbakır Gelişmemiş Film Festivali’nde filmler; Ulusal Gelişmemiş Kurgulanmış, Ulusal Güdük Dokümanter ve Arsıulusal Güdük Film Yarışması görünmek amacıyla üç ayrı kategoride 10 film yarışmada kayran alıyor. Festivale başvuran ve anne seçkiye seçilen güdük filmler, toplanmış 15 armağan heykelciği ve 40 bin TL’lik armağan amacıyla yarışacak. Yargıcılar Kurulu üyeleri vasıtasıyla belirlenen sonuçlar, 15 Ilk Teşrin akşamı saat 19.00’da İç Kermen Eski Cezaevi’nde düzenlenecek olan bergüzar töreninde açıklanacak.

Yönetmen ve çekimci Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Uluslararası Güdük Film Festivali’nin koordinatörlüğünü ise Esra Güzel yapıyor. Ayrıca, iz birliği BİROY’un temsilcisi adına Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Tutma Kurulu’nda iki yıl boyunca kurul üyeliği yapan ve 2022 yılı itibariyle Hars Bakanlığı temsilcisi namına görev yapan kalburüstü aktör İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstleniyor. – DİYARBAKIR

Share: