Diyarbakır haberi | Mudanya Belediyesi Antika Kenti Çalışmalarında Myrleia Şehrinin Talih Duvarlarına Ulaştı

Mudanya Belediyesi; yerleşim alanın geçmiş kurulduğu vadi olan, 2 bin 700 almanak Myrleia-Apemeia Antika Kenti’nde Bursa Müze Müdürlüğü eliyle başlatılan kazı bilimsel hafriyat çalışmaları kapsamında belediyeye ilişik arazide hafriyat çalışmalarına başladı. Yapılan çalışmalarla Myrleia şehrinin uğur duvarlarına ulaşıldı.

Mudanya Belediyesi’nin de hafriyat çalışması yürüttüğü 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nde Firez ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Bursa Hars Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla Bursa Arkeoloji Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve nezdinde Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji bölümünün ilmî katkılarıyla yapılan etüt kazıları sonucunda açığa çıkarılan mozaiklerin korunması ve geleceğe taşınması amacıyla restorasyon ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Uray tarafından yapılan çalışmalarla Myrleia şehrinin uğur duvarlarına ulaşıldı. Çalışmaları yerinde inceleyici Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 8.yüzyılda önceki koloni kenti adına kurulan ticaretin merkezi konumundaki Myrleia’nın 700 hektarlık bire bir alanı kaplayan nazik benzeri site olduğunu dile getirdi.

Türkyılmaz, “2015 yılında Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarla açığa çıkarılan villa ve villaların içerisindeki mozaikler, Myrleia’nın çok şanlı benzeri şehir olduğuna işaret fail kebir veriler. Sadece Bursa değil, tüm insanlığın değerlerinden biri olan Myrleia’yı geleceğe hep alay malay taşıyacağız. her bir çalışmada Myrleia’nın yıpranmamış benzeri sırrına ulaşıyoruz. Tek benzeri amacımız var. Myrleia’yı halk ele vererek Mudanyamıza, insanlığa, kültür ve tarihe kazandırmak. Geleceğe tarihi bire bir imza alaşağı etmek. Destek veren, ulama koyan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Share: