DİYARBAKIR – Nazır Aristokrat: “Dünyada azık krizi var, akilane mu? Buğday krizi var. Bunu ki aştı? Recep Tayyip Erdoğan aştı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Geçmişin bize oluşturduğu açığı birlikte kapatarak hayatiyetli bir ülkeye bütün bu arada kadem atmalıyız. Burada genişlik çok celi Gün Doğusu ve Güneydoğu’daydı. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle bu arada çarçabuk koşarak bu bariz kapanıyor.” dedi.

Temaslarda bulunmak amacıyla Diyarbakır’a mevrut Bakan Soylu, Çüngüş ilçesini musahabe ederek, kaymakamlık meydanında vatandaşlara seslenme etti. Soylu, ilçede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kaza halkına selamlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Ekim’de Diyarbakır’ı ülfet edeceğini, tekrar seçme antlaşma olduğu kabilinden bakir yapılan nazik eserlerin altına imza atacağını aktaran Aristokrat, bunun üzere iri bire bir çalkantı duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin nazik sıkıntılardan geçtiğine ve bu sıkıntıların arada bir kazançlı arada bir açık oturum istikrarsızlıklar arada bir terör ve bazen anarşi olduğuna dikkati calip Aristokrat, şunları kaydetti:

“Zaman Zaman bizi Amerika’dan, Avrupa’dan şöyle hoşur düşürmeler, parmak sallamalar oldu. Ara Sıra etrafımızdaki coğrafyada, Suriye’den Irak’a kadar, Afganistan’dan Pakistan’a kadar maalesef karmaşıklıklar oldu. Hep bunların her biri haddinden fazla doğaldır ki hayatımızın seçkin döneminde gördüğümüz, yaşadığımız meseleler oldu. Bu ülkede devir oldu insanlar ‘Ben dindarım’ diyemedi. Başörtüsü, kimlik, üzeri ve insanların kendilerini tabir edebilmeleri bu topraklarda mümkün olmadı. Aynı ötekileştirme oldu. Meğer Cenabıallah bizi ayrımlı farklı yarattı. Delege Efendimiz, Veda Hutbesi’nde hepimize nasihatlerde bulundu. Fakat züht ile yani Cenabıallah’a tabiiyet ile ancak O’nun söylediklerini adına getirmeyle birbirinizden üstünsünüz dedi amma kundak abes durmuyor, ancak bunların hepsinin üstesinden ortaya koyduğunuz iradeyle, bağlılıkla, birlikle, kardeşlikle hep gelişigüzel geldik.”

Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari’de terörün değil huzurun bilge olduğunu aktaran Soylu, bu huzuru hep beraber yaşadıklarını anlattı.

“Geçmişin açığını hep bu arada kapatmak zorundayız”

Aristokrat, “Çocuklarımız sizin sayenizde, ‘Acaba hangi olacak?’ diye niteleyerek bir endişe içerisinde değiliz. Derdimiz şu, daha çok üniversiteye gidebilsinler, okulu bitirdikten sonradan işlerine elan bayındır aynı şekilde çalışabilsinler. Derdimiz şu, evlensinler, çoluk çocuk sahibi olsunlar. Annelerine, babalarına yalabık velet olsunlar, tıpkısı elan onları sıkıntıyla karşı karşıya bırakmayalım.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Bu hayatın fani olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim yaşadıklarımızı, korkularımızı, endişelerimizi, bizi kısıtlamalarını, tıpkısı henüz ati döneme, çocuklarımıza, gençlerimize bırakmayalım. Onlar bizden henüz mutlak, hür olsunlar, bereketli yerlerde okusunlar, çalışsınlar. Tarlamızı, tapanımızı çok henüz ferah biçsinler. Ürünlerimizi daha mebzul alsınlar. Doktor, mühendis, avukat olsunlar. Bunun kıyısına geldik, bilcümle beraber geçtik.” sözlerini sarfiyat etti.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın geçmiş günden itibaren ülkedeki insanların hiçbirisine alt bölüm gözetmeksizin, hizmeti seçkin yere yaptığını vurgulayan Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Doğu ve Güneydoğu’da doğrusu benzeri anlayışsız kalmışlık bayram konusuydu, bu doğruydu ama el birliğiyle bu gabi kalmışlık, bir taraftan üniversiteler bire bir taraftan organize uran siteleri benzeri taraftan hastaneler aynı taraftan havalimanları benzeri taraftan okullar benzeri taraftan karı hars merkezleri bire bir taraftan yollar ayrımsız taraftan spor sahaları, spor salonları, toyluk merkezleri bilcümle gelişigüzel devletin ve kamunun hangi imkanı varsa vatandaşımızın hizmetine sunularak seçme standardı yükseltilmeye çalıştık. Daha yıpranmamış başladık. Geçmişin açığını bilcümle beraber kapatmak zorundayız. Geçmişin bize oluşturduğu açığı birlikte kapatarak işlek benzeri ülkeye hep beraber kadem atmalıyız. Burada yeryüzü aşkın kategorik Doğu ve Güneydoğu’daydı. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle bu arada acilen koşarak bu celi kapanıyor.”

Bugünkü dirlik ve üretimin artarak bitmeme edeceğini dile getiren Aristokrat, bala ve gençlerin üstelik geleceğe ümitle bakmasının ve insanların kendilerini rapor etmesinin elan çok artacağını belirtti.

Soylu, “Hiç kimsenin ‘Ben Kürt’üm, ego Türk’üm, ben dindarım, ego Alevi’yim, ben Sünni’yim’ demekten korkmadığı bir Türkiye elden bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada Amerika’nın, Avrupa’nın kurduğu oyunu da mağlup edecek, huzuru, birliği, kardeşliği, zenginliği bilcümle bu arada oluşturacağız.” diye niteleyerek konuştu.

İçişleri Bakanı Aristokrat, şunları paylaştı:

“Rahmetli Menderes’ten, Özal’a, Demirel’den Erbakan’a seçme biri bu ülkede bakım için ellerinden geleni iktidara geldiklerinde hesabına getirdiler ama vesile vermediler. Kiminin ailesine kimisinin hükümetine kimisinin şahsiyetine talimatla bu arada saldırdılar ve hangi ant ‘ulus’ dediler herhangi bir birini yerle sade ettiler. Tayyip Erdoğan sizin sayenizde onlara alın yapılan hep muamelelerin namına yapılmasına rağmen milletle bu arada elde edilen tecrübelerle bunlara yenik olmadı. Bugün size söylüyorum, dünyada azık krizi var, akıllıcasına mu? Buğday krizi var. Bunu kim aştı? Recep Tayyip Erdoğan aştı. Onlar, Avrupalılar, Amerikalılar acaba Tayyip Erdoğan’ın ayağına varidat miydi bu aksiyon için? Aynı kaşık suda bizi kaplamak istedikleri bedihi ortada amma ayakta kaldığımız üzere, ayakta durduğumuz için, bizi bugüne kadar karıştıramadıkları amacıyla tıpış tıpış geldiler ve dünyanın ayrımsız krizini çözmeyi Türkiye’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a aynı şekilde Cenabıhak nasip etti.”

“Demin kerem vatandaşına tek şeyi vermekten tırsma etmiyor”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, 20 yıldır bu millete kusurlu yön göstermediğini nâkil Soylu, “20 yıldır tek sıkıntının altına sinmedi, korkmadı, ürkmedi. ‘Ben çabucak milletin, elden Cenabıhak’ın önünde eğilirim’ dedi ve Allah’a şükür bu baharat dediğimiz eyyam hepimizle beraber buluştu. Biz daha iyisini yapmalıyız. Zaman Çüngüş’teki, Diyarbakır’daki, Hakkari’deki huzuru Cenabıhak bize baht edecek. Suriye’da Şam’a dahi Irak’taki Bağdat’a birlikte etrafımızdaki bilcümle coğrafyaya huzuru vereceğiz. Amerika ve Avrupa’nın, onların getirdiği bu halden onları kardeşleri kendisine çekip çıkaracağız.” ifadesini kullandı.

İlçedeki yatırımlar karşı da bilgi veren Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şurası söyleyeyim, 2 yıldır Türkiye’da 56 bin afet konutu yapıldı. Şu asıl büyüklüğünde 40 bini tasdik edildi. Dünyada hakeza bir öz yok. Köyde, bağda, bayırda, çayırda maliyeti hangi olursa olsun hiç bakmadan vatandaşımıza bunun çok azını vererek, bilfarz Gezin’üstelik 160-170 bin 20 yıl ödeyecekler, şu anda 1-1,5 milyona umum değiştiriyor konutlar. Deminden heybet vatandaşına tek şeyi vermekten tırsma etmiyor. Cenabıhak sizden razı olsun. Bu devlete askeriye yaptınız, bu devlete rüşvet veriyorsunuz. Bir defa devlete işiniz düşüyor edisyon zamanda. Tayyip Erdoğan’ın hiçbir facia yönetiminde ‘Nerede bu heybet’ denilmedi, ‘Allah devletten, milletten razı olsun’ denildi.”

Sonuna kadar vatandaşın hizmetine amade olduklarını belirten Aristokrat, birlikte elan yaşayan olacaklarını dile getirdi.

21. yüzyılın “Türkiye yüzyılı” olacağını vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan Sonra umum açan aynı Türkiye değil, bazen sıkıntılarımız dertlerimiz mümkün ama bunu beceremeyenler değil, 20 yılı fazla ayrımsız süredir dünyaya kendini akseptans ettiren Recep Tayyip Erdoğan ve bu budun çözer bu sorunları. Merak etmeyin, biz kardeşiniziz. Bugün varız erte yokuz. Faniyiz, Cenabıallah ne büyüklüğünde dünya malı verir bilmeyiz amma tığ bu dünyayı benzeri imtihan dünyası kendisine görüyoruz. Karşı, devlet ile hiçlik arasında, yokluk arkasında, fukaralıkla işve ortada, yoklukla yaşayış beyninde, sadelik ile benlik arasında hep beraber tıpkı sınavdayız. Cenabıallah bu sınavda bizi milletimize mahcup etmesin. Bizden sonrakilere bize kötü meze söylettirecek, bize hisse senedi yapma fırsatı vermesin. Onlara güzel benzeri ülke, fena hâlde bir mevki, leziz amal bırakabilmeyi bize talih etsin.”

Çüngüş Şehremini Uca Suat Akmeşe ve DOĞRU Parti İlçe Başkanı Zübeyir Arslanca üstelik birer müracaat yaptı.

Elan sonra Aristokrat, esnaf ve vatandaşlarla arkadaşça etti, sevgili ve taleplerini dinledi. Vatandaşların doğal gaz talebi üzerine bölgede bakım veren gaz şirketi yetkilileriyle mülaki Soylu, yetkililerden 4-5 ay içerisinde saf gazla ilgilendiren çalışmaların başlatılacağı bilgisini aldı.

Icra Vekili Soylu’ya, ziyaretlerinde AK Parti Diyarbakır Saylav Oya Eronat da haremlik etti.

Share: