Diyarbakırlı kebapçı mangalını karye çocukları için yaktı

Diyarbakır’birlikte kebapçılık eden Nasır Ber, Bismil ilçesinde meslek bahçesine kurduğu tezgahta hazırladığı kebapları yaktığı mangalda pişirerek öğrencilere izzetüikram etti.

Kentte kavrulmuş salonu işleten Ber, başlattığı “Hadi Öğrenciler Kebaba Projesi” kapsamında tezgahını, mangalını ve malzemelerini alarak personeli ile doğduğu Bismil ilçesi Bayır Mahallesi’nin yolunu tuttu.

Tepe Çokça Programlı Anadolu Lisesinin bahçesinde ekibiyle tezgahını kuran Ber, bağır ve Adana kavrulmuş hazırladı.

Bu misil mangalını öğrenciler amacıyla okul bahçesinde yakan Ber, özenle hazırlanan kebapları pişirdi.

Çevredeki köylerde taşımalı terbiye gören ilkokul ve ortaokul ile ortaöğretim öğrencileri bile minibüslerle meslek bahçesine getirildi.

Yaklaşık 2 bin 500 öğrenci, hazırlanan kebapları bateri zurna eşliğinde tattı. Çocuklara ayran ve tatlı dahi ağırlama edildi.

“Çocukken on paralık kavrulmuş yemedim”

Kebapçı Ber, AA muhabirine, 4 yaşındayken ailesiyle Adana’ya yerleştiğini, 7-8 yaşında kebapçıda çalışmaya başladığını, yıllar sonraları döndüğü memleketi Diyarbakır’üstelik mesleğini sürdürdüğünü söyledi.

Öğrencileri sevindirmek üzere hakeza benzeri proje uyguladığını, doğduğunda karye olan Belen Mahallesi’nde başlatmanın mutluluğunu yaşadığını tabir eden Ber, sundukları bu hizmet ile 2 bin 500 öğrenciye kebap izzetüikram ettiklerini belirtti.

Ber, projeyi sürdüreceğini dile getirerek, “İki haftada tıpkısı köylere gideceğiz. Köylerde hangi kadar bala varsa hepsine kebap vereceğiz. Ego çocukken tek kavrulmuş yemedim, okuyamadım. Güncel ayrıntılar hem kavrulmuş yesin hem üstelik okusun.” dedi.

“Burası meze sabahı gibiydi”

Şehit Muhammed Sait Polat İlkokulunda dershane öğretmeni Elif Sır Turan, öğrencilere böyle bire bir aktiflik düzenleneceğini söylediklerinde çok mutlu olduklarını belirtti.

“Çocuklarımız çok sevindi. Birçok öğrencimiz Diyarbakır merkeze dahi gidememiş. Çocuklarımıza bu heyecanı bu mutluluğu yaşattığı üzere çokça teşekkürname ediyoruz. Burası adeta küçümseme sabahı gibiydi. Her madde dört dörtlüktü.” ifadelerini kullanan Turan, Nasır Ber ve ekibine çocukları mutlu ettikleri amacıyla teşekkür etti.

Öğrencilerden 2. sınıfta okuyan Hiranur Gezer, kendileri için hazırlanan kebaptan yediklerini ve arkadaşlarıyla mutlu olduklarını söyledi.

Feride Makul de etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

“Seçme çocuk kebap şart”

Bismil İlçe Milli Yetişek Müdürü Ziyalı Doğru, Nasır Ber’in namına ulaşarak ilçede okuyan öğrencilere ahşa ve Adana kavrulmuş ısmarlamak istediğini belirttiğini, bu düşüncenin kendilerini birlikte kıvançlı ettiğini dile getirdi.

Yanlışsız, ilk etapta 2 bin 500 mektepli üzere hazırlanan bu projenin ilerleyen günlerde devam edeceğini ve kısaca 20 bin öğrenciye kebap ulaştırılacağını tabir ederek, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı öğrencilerimize hem nakil hizmeti sunuyor hem de kemirmek veriyor. Yapılan bu kabil etkinlikler da farkındalık tevlit adına oylumlu. Ustamız 20 bin öğrencimize ücretsiz bu desteği vereceğini söyledi. Temas yavru kebap kayıt. Kebabın beraberinde tatlı, jale köfte, katık ve akarsu bile ikram edildi. Bunun için ustamıza teşekkür ediyoruz.”

Share: