Doğada çok el bulunuyor, kilosu 3 bin liradan satılıyor

Kahvehane ve öz büyüklüğünde anadan görme olan ve şita aylarında sunu yoğun tüketilen içeceklerden birisi olan sahlep, Burdur’un Nahiye ilçesinden birlik Türkiye’ye servis ediliyor. Sevimsiz havalarda ellerden düşmeyen salep haddizatında salepgiller familyasından mevrut otsul benzeri nebat çeşidi. Mor yahut al renkteki çiçek kısımları salkım salkım, eğin kısmı dahi silindirik ve sarp şekilde. Anne sahlep olarak bardaklarla buluşan faydalı türap, salebin yumrularından elde ediliyor. Türkiye’nin Veli, Marmara, Gün Batısı Karadeniz bölgelerinde hulul alanları mevcut sahlep, alelhusus Burdur’un Kenar ilçesinde çokça fazla yetişiyor.

SALEP BÜTÜN BİR ŞİFA KAYNAĞI

Köşe’ta üretilip tamam Türkiye’ye servis edilen Köşe salebi birçok esenlik sorununa bol geliyor. bundan sonra kış aylarında tüketilen salep; iştiha açıyor, dal solunum yollarını yumuşatıyor, çöz yollarını düzenliyor, cisim sıcaklığını dengede tutuyor, direnci ve kuvveti arttırıyor, sinirleri yatıştırıyor, tınlamalı içildiğinde ana sütünü arttırıyor ve kalbin eğlenceli çalışmasına yardımcı oluyor.

TÜRK NIŞANCI VE MARKA KURUMU TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Kış aylarının elzem angın içeceği Yer salebi Türk Nişanci ve Bellik Kurumu tarafından coğrafi işaret kendisine tescillendi. Sülale 2020 yılında Nahiye Kaymakamlığı, Bucak Belediyesi ve Nahiye Ticaret ve Uran Odası’nın kuma namına başvurdukları “Yer Salebi” ibaresi ve çıkak işareti amblemine 10 Ağustos 2021 tarihinde Türk Berat ve Bellik Kurumu aracılığıyla coğrafi meni tescili verildi. Cumhur Reisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan yoluyla sahlep; “Çarşı Ahzüita Değil Sadık Coğrafi Tescilli Kenar Salebi” adına nitelendirildi.

65 YILDIR SAHLEP ÜRETİYOR

Köşe’ta 65 yıldır salep imalatı fail Nuri Iyice, “Salep aslında doğal orkide bitkisinin yumrusudur. Nisan – mayıs aylarında 15 günlük bir hasat döneminde toplanır. Toplanan bu yumrular kaynatılarak kurutulur. Yaz döneminde ilçemize sağlık. Burada dahi balaban taş değirmenlerde öğütülerek türap haline getirilip kullanıcılara servis edilir. Türap haline getirilen salebin kullanımı; 1 litre süte 5-6 gram salep ekleyerek ısıdam içecek yapılır, 1 litre süte 6-7 gram ilaveten de dondurma yapılır. Doğadan toplanan salebin hars adına de yetiştirilmesi üzere bir nice çabamız oldu. Ülkemiz dikerek salep üretimi özne bir haddinden fazla arkadaşımız bunu başardı.

KİLOGRAMI 3 BİN TL

Sahlep ticaretinde yer majör unsur, temel salebi, kaliteli salebi bulabilmek, bunu kullanabilmektir. Nahiye’ta salebin çok çok yetişmesi ve ticaretin buradan dönmesinden periferi ilçemizdeki salep “Nahiye Salebi” adına coğrafi işaret tescili aldı. Türkiye’birlikte ki hep dondurmacılar ve salep içeceği fail firmalar salebi Nahiye’tan realizasyon etmektedir. Doğada zor mevcut ve düzentileme gücüne dayanan bir yayın olduğu üzere şu anda salebin kilo fiyatı 3 bin TL’dir” dedi.

BUCAK HALKI BU SALEBİ HADDINDEN FAZLA SEVİYOR

Köşe’taki kafelerde servis edilen Kenar salebine domestik halkın ilgisi büyük. Bucak halkı, “Kenar’ımızın salebini sıkça içiyoruz. Kış aylarının vazgeçilmesi Kenar salebini herkese tavsiye ediyoruz” diye, herkesin bu lezzeti tatmasını kaynak ettiler.

Share: