Doğadan topladığı dikme parçalarını sanata dönüştürüyor

Doğadan topladığı ağaç parçalarını sanata dönüştürüyor

MALATYA – Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde zihayat 45 yaşındaki İsmail Kılınç yedi yıldır doğada topladığı ağaç parçalarını evinde görüşme eserine dönüştürüyor.

Yeşilyurt ilçesi Şeyh Alay Mahallesi’nde tüvana 45 yaşındaki İsmail Kılınç benzeri kamu kurumunda çalıştığı işinden arta artan zamanlarında evinin ayrımsız odasında ahşaptan efsanevi figürleri ve avizelerin da aralarında bulunduğu türlü bezemeli ürünler yapıyor. Yedi yıl ilk ailece çıktıkları bire bir alışveriş esnasında eşinin ahşaptan işlenmiş benzeri ürünü görerek almasını istemesi üstüne ahşaptan hayvan figürleri ve avizelerin da aralarında bulunduğu muhtelif süslü ürünler yapmaya başlayan Kılınç, ilerleyen zamanlarda ürünlerini sergileyeceği bire bir dükkan beğenmek istediğini söyledi. Doğada topladığı malzemelerle ürünlerini yaptığını kaydeden Kılınç, “Kestirmece yedi yıldan beri hobi adına ahşap halk oymacılığı yapıyorum. Mütenevvi efsanevi figürleri ile avizeler, sehpalar yapmaya çalışıyorum. Ürünlerimi değişik ormanlarda toplayarak torna vida, pens ve rabıta makası ile yapıyorum” dedi. Gelişigüzel şeyin tıpkısı alışveriş esnasında başladığını aktaran Kılınç, “Çıktığımız aynı alışveriş esnasında eşim gördüğü ahşaptan yapılmış tıpkı peçeteliği almama istedi. Kul henüz güzelini yapabileceğimi söyleyerek ahşaptan objeler yapmaya başladım. Değme akşam ezanı işten geldikten bilahare bir saat çalışarak ürünlerimi yapıyorum. Hem domuzuna ilk kânun geçiriyorum hem dahi kahve kabil ateş alışkanlıklardan ırak eskimiş oluyorum” ifadelerini kullandı.

Emekli olması halinde benzeri işyeri açmayı planladığını belirterek, alelhusus hayvan figürleri yapmanın hoşuna gittiğini rapor eden Kılınç, “Fire saat içerisinde yaptığım ürünler olduğu kadar üzerinde günlerce zaman zaman on ilkokul periyot çalıştığım ürünlerde oluyor. Evimin bir odasını bu işlere ayırdım. Esen olsun eşimde bana destek veriyor. Bağrış Çağrış yapmadan komşularımı rahatsız etmeden çalışmaları mı sürdürüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: