Doktor balıkların ‘selenyumlu’ suyu kuraklıktan etkilenmiyor

SİVAS’ın Kangal ilçesindeki sedef hastalığı hastalığına dolgunca geldiği belirtilen ‘Balıklı Fistül’nın ‘selenyumlu’ suyu, kuraklıktan etkilenmiyor. Kentte, Kızılırmak’taki suyun azalmasına ve bir nice su ile göllerdeki kayba karşın kaplıcanın ortasından sabık derenin debisinde düşüş yaşanmadı.

Kangal ilçesine 10 kilometre uzaklıkta mevcut, sedef hastalığı hastalığına iyi geldiği tamlanan Balıklı Akarca, rahatsızlıklarına felah arayanları ağırlıyor. Kaplıcanın, selenyumlu suyu ve süresince dinamik balıklarla başta sedef doğmak amacıyla bazı hastalıkları otama edici özelliği olduğu belirtiliyor. Özellikle mikro dışından gelenlerin tercihi olan kaplıcanın natürel temel, ‘selenyumlu’ suyu kuraklıktan etkilenmiyor. Mukannen ayrımsız hakikat noktasından çok kum taşları arasından enli yerine yüzeye sâdır akarsu, kaplıcanın içerisinden güzeşte öz kenarı boyunca bile kaynıyor. 1917’da sazlık olan kaplıca, günümüzde ise 6 havuz, 16 özel banyo ile hastalarına onma veriyor. Kentte, Kızılırmak’taki akarsu azalmasına ve birçok akarsu ile göllerdeki su kaybına rağmen kaplıcanın ortasından sabık derenin debisinde eksilme gözlenmiyor.

‘SANİYEDE 300 LİTREYE YAKIN BİR SU KAYNAĞIMIZ VAR’Türkiye Kaplıcalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve akarca işletmecisi Fuat Ünsal, kaplıcaya az içi ve yetersiz dışından çok aşkın konuk geldiğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu misafirlerimizin bütünü de sedef ve egzama hastalıkları zımnında buraya geliyor. Sedef ve egzamanın dünyadaki yan işsiz biricik tedavi merkezi ‘Kangal Balıklı Kaplıcası’dır. Sivas’ımızda böyle ayrımsız değer var ve dünyada bunun farkındadır. 30- 35 yıldır mevrut misafirlerimiz var ve burada tedavi oluyor. Haddinden Fazla sunturlu bire bir hava yuvarı, çok iyice bir su, ultraviyole ve balık var. 37 derecede zihayat bu balıkların dünyada eşi bire bir namevcut. Suda selenyum dahi bulunuyor. Dünyadan gelen hastalarımız yüzdelik 100’e varan kortizonsuz, taraf tembel ve kimyasalsız adına metin tıpkısı şekilde tedavilerini yerine ülkelerine dönmektedir. Saniyede 300 litreye andıran tıpkı akarsu kaynağımız var. Akarsu yaz kış aynıdır. Bizim suyumuz lalettayin değildir. Bu suyun 25- 28 yıl ortada bir yaşam süresi var. Bugün yağan kar, 25 sene sonradan yüzeye çıkıyor. Bu nedenle suyumuz tek azalmıyor ve bilcümle benzeri ölçüde kalıyor.”Çevredeki tüm akarsular ve ırmaklar kururken akarca deresinin suyunun ölçün bir şekilde akmaya bitmeme ettiğini belirten Ünsal, “Her taraftan kaynaklar buraya akaret. Burada galiba yerlerde yüzeye kazanç. Aşağı tarafta ekincilik yapılmakta ve buranın tarıma üstelik büyük oranda faydası var. Kaplıcamız süresince tıpkısı tavhane yapıp ürün yetiştirmeyi düşünüyoruz. Bir Nice saha gezdim, böylesini görmedim ama insanların kaplıcamıza olan hayranlığını gördüm. Adi çokça pir benzeri nimet. Bundan cümle sedef ve tuzlu balgam hastaları faydalanmalı. 12 kamer süresince kaplıcamız küşade ve sevkli gelinebilmekte olup otelimizden yunak suyumuza seçme şeyimiz var. Tedavi kalkmak talip hastalarımız sevkli yahut sevksiz istedikleri şekilde gelip burada yaşam standartlarını yükseltebilirler. Sedef Hastalığı ve egzama hastalığı yaşam standardını düşüren ayrımsız dert. Bu nedenle buraya geldiklerinde 15- 20 devir içerisinde çok iyice sonuçlar alıyor. Suyumuzu kullanan insanlar kortizonlu çare kullanmıyor” diye konuştu.’ANINDA İYİLEŞTİREN BİR KAPLICAYIZ’Hastaların selenyumlu sudan henüz rahat faydalanmaları üzere hususi statüye alınması gerektiğini belirten Ünsal, şu ifadeleri kullandı:

“Milyonlarca dolarımız eksantrik ülkelerdeki tılsım firmalarına gidiyor. Bu ilaçların büyük kısmı de kortizonlu. Nedeniyle insanların sağlığını daha çok bozuyor. Bu memlekette maddi kendisine gücü yetmeyip buraya gelemeyenler birlikte var. İnşallah özel statüye alırlar ve insanlar rahat bir şekilde kaplıcamıza sağlık, otama evet ve gider”Share: