Dükkanına gelenleri şakirt kendisine kullanıyor

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Taşkesti Beldesinde demir ustası namına etkin 57 yaşındaki Selehattin Çipo, mesleğin kaybolup gitmesinden endişeleniyor. Çıpa ustası şakirt bulamadığından kıran dükkana çeşitli sebeplerden etraf tamire gelen vatandaşları, çırak kendisine kullanıyor.

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Taşkesti Beldesinde çıpa ustalığı fail 57 yaşındaki Selehattin Çıpa’den bilahare mesleği devam ettirecek kimesne namevcut. Taşkesti Beldesinde, yıllardır demircilik özne Selahattin Çıpa, toprak halkının hassas zincir, kazma, kürek, çekiç, baltaları tamir ederek geçimini sağlıyor. Demir ustası şakirt bulamadığından çevre dükkana değişik sebeplerden muhit tamire gelen vatandaşları, çırak adına kullanıyor.

“Bizden başka bu işleri işleyen birlikte namevcut”

Selahattin Çıpa, “Dağda çalışanların zinciri kopuyor getirip burada kancasını çengelini kaynatıyoruz. Demircilik mesleği ile kıt yetinme geçiniyoruz hatır doyurulmak denilmez yani bu yaptığımız işe bizden başka bu işleri özne bile bulunmayan. Çok aşkın mülk dahi kazanamıyoruz iş yok şurası şu fiyat dediğimiz antlaşma koca ‘ne yaptın sen diyor?’ amma hangimiz doğru hangimiz haksız mahsus değil eskisi üzere ortam ferah değil. Uygulayım Bilimi ilerledi, teknoloji ilerleyince bizim hareket durdu çıktı böyle manuel müteharrik bulunmayan sıcak çipo işi bitti” dedi.

“Gelen müşteriyi şakirt yerine kullanıyorum”

Çıpa, “Eskimemiş mevrut çocuk imdi bu tip gelişim yapmıyor çırak bile yok, itici demircilik bundan sonra. Onlar işi götürüyor bu yunak demircilikle uğraşan namevcut. Şakirt olmayınca aksiyon olmuyor. Mecburen de gelen vatandaşın işini beğenmek için veriyorum eline balyozu benzeri husus yaptıracak adama balyoz vurduruyorum. Mevrut müşteriyi çırak adına kullanıyorum. Benim çocuklarım de bu mesleği yapmadı. Bu iş ölüyor bundan sonra bu işi yapan namevcut tığ birlikte yaşlanıyoruz. Tığ da bıraktıktan sonradan çıktı bu meslekte bitti gereç fiyatlı işimiz çokça edisyon” diye konuştu. – BOLU

Share: