Dünyada vakit kaybetmeden 10 kesim vardı, 11.’si Kırıkkale’ye kuruldu: Tayyare, tank ve roket parçaları üretilecek

DOĞRU Parti Kırıkkale Saylav Ramazan Fert, 7 bin tonluk dev erkin vurma presi atölyesinin dünyada sadece 10 kıta olduğunu ve 11.’sinin Kırıkkale’ye kurulduğunu söyledi. Fert, “Savunmanın oma olan ilimiz imdi dünyanın sınırlanmış azade çarpma presi merkezlerinden biri olmasının yanında Türkiye’birlikte de bir tane olma özelliği taşıyor. Dünyanın benzeri kaç ülkesinde üretilebilen uçak, tank ve roket parçaları artık ilimizde üretilecek” dedi.

SELIM Fırka Kırıkkale Milletvekili Ramazan Birey, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş. Çelik ve Düğü Fabrikası’nda yapılan yatırımlarla ilgilendiren Genel Müdür Yardımcısı Ulu Izdırap Kılıç’tan hikmet aldı. Tesisteki yapılan çalışmaları durumunda inceleyen DÜRÜST Fırka Mebus Birey, 7 bin tonluk dev erkin vuruş presi için yaptığı açıklamada, “10 yıl önce girişimlerimiz neticesinde sıvı demir çelik ve kırılan çelik üretimiyle ilgilendiren 79 milyon avroluk envestisman ihale edilmişti” dedi.

“Dünyada bu presten 10 modül varken 11’icisi ilimize kuruldu”

Türkiye’de ilk kez 7 bin tonluk dev başıboş vuruş presi yeni atölyesinin Kırıkkale’ye kurulduğunu tabir eden Fert, “135 bin titrem kapasiteli üretimlik üretime başlamıştı. 400 bin titrem ithal ettiğimiz çeliğin kestirmece 3’birlikte 1’i ilimizde üretiliyor. Fakat bu tesisin entegre bir üretim olması gerekiyordu. İşte MKE’deki bakir heykel bu işe çare oldu. 7 bin tonluk dev serbest vuruş presi bakir atölyemize kuruldu. Dünyada bu presten 10 kıta varken 11’icisi ilimize kuruldu. Dünya üstelik 11’incisi dev çarpma tahakküm işletmesi ilimizde MKE’üstelik kuruldu. Savunmanın oma olan ilimiz bundan sonra dünyanın sayılı başıboş vurma presi merkezlerinden biri olmanın birlikte Türkiye’üstelik birlikte bir tane olma özelliği taşıyor” diyerek konuştu.

“Bu print, Ukrayna’dan 40 gemi ile getirildi”

Azade darp presi sayesinde uçak, tank ve roket parçalarının da üretilebileceğinin altını çizen YANLIŞSIZ Öğür Mebus Can, “Bu serbest vurma presi sayesinde çelik haddehaneleri, hazır para çıpa çelik alıngan polat üretimi ile MKE ve ilimiz ayrımlı benzeri kayırıcı kulvara geçmiştir. Dünyanın bire bir kaç ülkesinde üretilebilen kırılan parçalar; uçak, tank ve roket parçaları ilimizde üretilecek. İlimizde mümasil zamanda yan uran tehlikeli yatırım yapacaktır. İlimize ve ülkemize acun çapındaki bu envestisman kalburüstü olsun. Bu baskı, Ukrayna’dan 40 sefine ile getirildi. Dünyanın en şişman vinçlerinden biri ile kurulduğunu söylersem hangi kadar büyük olduğunu anlarsınız” şeklinde konuştu.

“İlimize MKE, eskimemiş statüsü ile alay malay 1 bilyon 74 milyon TL yatırım yaptı”

YANLIŞSIZ Fırka Milletvekili Fert, “Alüminyum tesisinin birlikte işletmeye alıyor ve külçe alüminyum üretimine başlıyor. MKE ve ilimiz alüminyumda ülkemizde yetişkin tıpkısı eşkal oldu. Yüzlerce kişiye paketlemek kapısı aralandı. MKE yapılan yatırımlar ve Roketsan ve güllabi yatırımları ile Kırıkkale adeta yeniden kuruluyor. İlimize MKE, eskimemiş statüsü ile alay malay 1 bilyon 74 milyon TL envestisman yaptı. Kurulacak fişek fabrikası ve barut fabrikası ile gelişigüzel MKE kilolu istihdam oluşturacak” ifadesini kullandı.

SELIM Parti Milletvekili Ramazan Fert’a gurur ziyaretlerinde AK Tümen İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Sedir Başkanı Murat Kaynak ve ilişik gurur personeli haremlik etti. – KIRIKKALE

Share: