DÜRÜST Partili Taşkesenlioğlu’ndan metrukiyet aşamasında olan Ünsal Ban’ın ifadesinde dikkat çekici sözler: Sedat Peker’i tanımıyordum, beni görüntülü aradı

Cürüm örgütü liderliğinden hükümranlık giyen Sedat Peker; eski Sermaye Piyasası Oturmuş Başkanı Ulu Fuat Taşkesenlioğlu, kardeşi YANLIŞSIZ Fırka Erzurum Mebus Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, Eski Ibik Emniyeti Umumi Müdürü Salih Orakcı ile ilişik aynı kazanç sarmalı olduğuna ait iddialarda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla soruşturma başlatırken Sedat Peker’in metrukiyet aşamasındaki eşi Ünsal Ban’ın çektiği Zehra Taşkesenlioğlu’nun evdeki görüntülerini paylaşması ise fenomen yarattı.

GÖRÜNTÜLERİ PEKER’E VEREN BAN KAÇARKEN YAKALANMIŞTI

Taşkesenlioğlu’nun evdeki görüntülerini Sedat Peker’e vermesi zımnında karşı gözaltı kararı çıkarılan Ünsal Ban, Muğla’üstelik yakalandı. Ban’ın şoförünün eşi ve baldızının evdeki evrakları yakmaya çalıştıkları tam yakayı ele verdikleri öğrenildi.

SERBEST BIRAKILDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi Gasp Sektör Amirliğindeki işlemleri tamamlanan Ban ve beraberindeki 3 sakil, esbak sağlık kontrolü üzere hastaneye götürüldü. Adliyeye getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdikten sonra hazar ceza hakimliğine atıf edildi. Şüpheli Ban “konutu tecezzi etmeme”, başka şüpheliler ise farklı adli arama şartı hükümleri uygulanarak azade bırakıldı. Ünsal Ban’ın adli kontrol neredeyse serbest bırakılmasının tezce arkası sıra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Verilen itiraz dilekçesinde, Ünsal Ban karşı 29 Ağustos’ta denetleme kararı verildiği ancak ikametgahında bulunmayan şüphelinin yurt dışına kaçmaya çalışırken Muğla’birlikte yakalandığına dikkat çekildi. Ban’ın savuşma şüphesinin devam ettiği, bu aşamada adli taharri şartında bulunan hükümlerin yetersiz kalacağı vurgulanan dilekçede, şüphelinin yeniden tutuklanması dilek edildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Ünsal Ban’ın Ankara 2. Barış Ukubet Hakimliğinde verdiği anlatım ortaya bundan sonra.Savunmasında Sedat Peker’i tanımadığını belirten Ban, “Sedat Peker’in (Deli Çavuş) isimli Twitter sayfasında beni, eşimi ve Şanlı Fuat’ı eleştiren ayrımsız tweet vardı. Bu tweet’ten sonradan ev huzurumuz bozuldu, 2 dönüş sonraları bile eşim bana bıçakla saldırdı” açıklamasını yaptı.

“KARIM BANA BIÇAKLA SALDIRDI”

Taşkesenlioğlu’nun devamında yaptıklarını de anlatan Ünsal Ban şunları söyledi: “Sabah 7 kabil akak odasındaydım. Eşim bıçak ile yatak odasına girdi. ‘Seni öldüreceğim’ dedi. Telefonumu aldı. Balkondan telefonumu aşağıya attı. Ben bu sırada aşağıya koştum o birlikte koştu ve telefonu aldı. Yine mutfağa koştu ikinci bıçağı da eline aldı. İki bıçağı üstelik benim karnıma dayayarak ‘Seni öldüreceğim’ dedi. Ego da ‘Öldür o zaman’ dedim. Esen ve sol kolumda belli belirsiz çizikler meydana geldi. Duygusal havliyle yukarı bundan sonra. Ben üstelik bu esnada eşime ‘Sakinleş seni çekiyorum’ dedim. Kendisini çektiğimden haberdardı. Nedeni dahi ‘Artık seni ve kendimi öldüreceğim’ demesiydi. Yatak odasının kapısı bibi kırıktır. Çünkü yatak odasının kapısını 3-4 saat kilitlemiştir. Beni 3-4 dönem daha ölümle yıldırma etti. Ben ev huzurumuzun toparlanabilmesi üzere sürekli Düzgüsüz Çavuş isimli hesaba ulaşmaya çalışarak tweetin kaldırılmasını istedim.

“SEDAT PEKER’İ TANIMIYORDUM, KENDİSİ BENİ ARADI”

Galiba benzeri süre sonra FaceTime üzerinden +1 ile başlayan tanımadığım bir numara eliyle ünlü FaceTime ile arandım. Telefondaki yaşama Sedat Peker olduğunu söyledi. Yüzde 80 civarında sesi benzettim. Ben durumu anlattım. Ocak huzurumun bozulduğunu eşim ile boşanma yoluna gittiğimi anlattım. Kendisi ‘Bu bilgilerin akla yatkın olduğuna inanıyorum, o yüzden bu tweet’i kaldırmayacağım’ dedi. Amma ego kaldırılması üzere DM’den yazmaya bildirişim kurmaya çalıştım. Ancak bir 10-15 dönem süre geçtikten sonra beni görüntülü yerine FaceTime’dan aradı. Namına durumu yeniden anlattım. Kendisi bile olayların Zehra Hanımın benimle evlenmediği dönemdeki davranışlar olduğunu anlattı. Aralarında WhatsApp yazışmaları olduğunu ve yine bir husus yapmayacağını anlatım etti. Sonuç görüşmede, ‘Büyük bire bir vebal alıyorsunuz, bu birçok insanı üzen aynı durum’ dedim gine zorladım. Fakat yeniden tıpkı belirgi elde edemedim. Benim biricik amacım o tweet’in silinmesiydi.

“O VİDEOYU BEN PAYLAŞMADIM”

Ben videoyu kaydettiğimi akseptans ediyorum. Ancak bu videoyu banko ego yaymadım. Eşim telefonu attıktan 2 periyot sonraları telefonumu değiştirerek eskimemiş telefonumu apayrı benzeri markadan kullanmaya başladım. Yeni telefonum ile çarkıt telefonumdaki bilgileri aktarmaya çalıştım. Bu para aktarımı işini yapmaya çalışırken WİFİ’den bağlanıyordum. Ara Sıra resimleri mümasil adına atmaya çalıştım. Çok ara almasından sonraları bu işlemlerden vazgeçtim. Bir Tane asayiş zafiyeti bu tür. Bu işlemden ufuk birileri bu bilgileri ele geçirmiş olanaklı. Eşim bana maddi ve manevi 70 milyon TL’lik metrukiyet davası açtı. Ben bu bilgiyi sadece telefonuma gelen brifing mesajı ile öğrendim. Tarafıma atılmış iftiralara reaksiyon yerine hesabımdan söz konusu tweet’leri attım. Ego bunları yaymadım, tek kimseye vermedim. Deli Çavuş evet üstelik rastgele apayrı adisyon ile da bu bilgileri ve videoyu kesinlikle paylaşmadım. Ego tek örgüte organ değilim. Örgüte bilerek ve atlaya zıplaya arkalama etme veya örgen olma suçunu üstelik kabul etmiyorum. Benim ne örgütle ne Sedat Peker ile tıpkısı alakam yoktur. Öğretim Üyesi olarak yıllardır görev yapmaktayım.

“KAÇMAYACAKTIM, BODRUM’A GİDECEKTİM”

Basında kaçmaya çalışırken yakalandığım servis edilmiştir. Kaçacak olsam elimde yeşil pasaportum ve diplomatik pasaportum vardır. Ben anca aynı molekül yapacak olsam Ankara’de veya İstanbul’birlikte uçağa biner ve dünyanın her namına gidebilirdim. Bir Nice ülkeye vizem vardır. Okşamak gibi tıpkı niyetim asla olmadı. Kaçacak olsam yanımda bu kadar birkaç mülk bulunmazdı. Yiğit ile yaptığımız kez güzergahı planına bakarak Turgut Reis ve Bodrum’da botla gezecektik. Oradan birlikte araba ile İzmir’e gidecektim. İzmir’birlikte yanımdaki arkadaşım Yaşar’ın evi vardı. en üst adına de oraya gitmeyi planlamıştık. Banko çalmak kabilinden tıpkı niyetim yoktu. Kaçacak olsam pasaport müdürlüğünden müsaade başvurusu yapmazdım. Üzerime atılmış suçlamayı kabul etmiyorum. Suçsuzum, erkin bırakılmayı irade ederim.”

Asıl: BAKIŞ TVShare: