Düşen helikopterde Rus uzmanlar da inceleme yapacak

DENİZLİ’nin Alaçık ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına desteğe giderken düşen ve Zalim tabiiyetli tıpkısı mühendis ile benzeri teknisyenin hayatını kaybettiği, 2’si Türk 5 kişinin ise yaralandığı helikopter kazasında kaza katliam ekibinin incelemesi devam ediyor. Değişik hastanelerde tedavileri süren 5 yaralının esenlik durumlarının iyiye gittiği öğrenilirken, Zalim uzmanlardan oluşan bire bir ekibin da düşen helikopterde inceleme yapacağı öğrenildi.

Kastamonu’dan Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bindi için havalanan KA 32 tipi hararet itfa helikopteri, esbak bölüm saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Çardak ilçesinde düştü. Kazada Moskof tabiiyetli mühendis Aleksandr Lakovlev ile teknik adam Alexey Volkov hayatını kaybetti. Türk uçman Ömer Kaan Şarap ile Orman Genel Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Erdem ve Rus uyruklu teknisyen Georgii Onuchin, 2’nci uçman İgor Turkov ve uçman İlya Ivesenkhıo ise yaralandı. Yaralılar, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) ve Denizli Celal Hastanesi’ne kaldırıldı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavileri bitmeme eden ve vücutlarının mütenevvi yerlerinde kırıklar bulunan Georgii Onuchin ile İlya İvesenkhıo’nun dirimsel tehlikesinin bulunmadığı ve tedbir için kilolu bakımda tutulduğu öğrenilirken, İgor Turkov ile Türk uçucu Ömer Kaan Şarap’ın ise sağlık durumlarının daha dolgunca olduğu belirtildi. Denizli Celal Hastanesi’nde tedavisi devam fail Kenan Fazilet’in ise sağlık durumunun gür olduğu bildirildi. Mavera yandan Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, Türk uzmanların yer aldığı kaza katliam ekibinin helikopter enkazında incelemesi devam ediyor. Rus uzmanlardan oluşan aynı heyetin bile Denizli’ye gelerek helikopterde tetkik yapacağı öğrenildi. Helikopterin illet düştüğü ‘kara kutu’ namına bildik gürültülü ve pervaz verilerinin kaydedildiği cihazın incelemesi sonrası netleşeceği bildirildi. Tecrübe tanıklarının maharet aksaklık oluştuğu gerekçesiyle makul bire bir alana ağmak talip helikopterin aynı süre Acıgöl üstünde yavaş uçuş yaptığı tam istikrarlı yola inmek istediği sırada düştüğünü belirttiği encam sürüldü.

Share: