Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

DÜZCE – Düzce’nin eli nimetli topraklarında tahminî 90 günde yetişen yerel karpuz, lezzetiyle Diyarbakır ve Adana’ya rakip oldu. Tezgahları süsleyen Düzce karpuzu, kilo akarsu 4 liradan almaç buluyor.

Karpuzun binbir zahmetle yetiştirildiğini söyleyen müstahsil Orhan Sıra, “Düzce karpuzu, mayıs ayının önce haftasında çekirdekten yetişmeye başlar. Büyüdükçe otlarını ayırırız. Kökleri büyümeye başladıkça de kazma ve gübreleme işleri başlar. Fındık üzere olduğunda baştan kazma işlemi yaparız, sonra de aralarından müstehap otlarını temizleriz. Bilcümle bu aşamalardan geçtikten sonraları ise zat haline bırakırız. Ağustos ayının evvel haftasında toplamaya başlıyoruz. Düzce karpuzu 90 günde yetişiyor” dedi.

“Çağ karpuz büyümüyor”

Yağışlı havalarda karpuzun büyümediğini tamlayan Güneş, “Sağlam yağışlar bile karpuz dökülmeye başlar. Bu durumda de ürünün verimi azalır. Bizim bu bölgede yeterince sulama imkanımız olmadığından yağmurlar yeterli oluyor. Çok akarsu olduğu antlaşma keyif çıkıyor, o ahit birlikte otun zarfında kalan lamba karpuzu büyüyemiyor. Karpuz ottan kurtarılınca verimini alır ve büyür. Karpuz zaman ışığını takanak ama ay ışığında büyüyecek. Sıra karpuz büyümüyor. Kökleri dahi tarih 5 santimetre ise ertesi bölüm 7 santimetreye ulaşıyor. Yani gece büyüyor. Kökleri da lamba karpuzu üstelik şeb saatlerinde daha aşkın büyüyor” diye niteleyerek konuştu.

” Düzce karpuzu mübarek kirli ve lezzetli evet”

Hormon kullanmadıklarını vurgulayan yetiştirici Tarih, “Karpuzu yetiştirirken yemeden içmeden alışılagelen basılmış kullanıyoruz, onu üstelik çok atmıyoruz. İlaç ve hormon kullanmıyoruz. Takkadak böcekler yapraklarını yemesinler diye böcü ilacı atarız. Onun dışında tılsım kullanmayız. kendiliğinden yetişir. Düzce karpuzunun rengi gülgûn olur, eli nimetli kalıntı ve şekerli tamam. İçinde tel tel ayrılan damarlar yoktur. Verimli etki evet. Adana karpuzu kırmızı tamam, sert olur. Düzce karpuzu eli nimetli sulu ve şekerli evet. İçinde ise tel lif ayrılan damarları olanaksız” şeklinde konuştu.Share: