Edirne Şehremini Gürkan’dan Tekme Sava

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, Şehremaneti Meclisi’nin Ilkgüz Kocaoğlan Görgüsüz Toplantısı’nda Edirneliler’e çifte erim vererek, haddinden fazla geçenlerde Edirne Belediyesi Site Tiyatrosu ve Bala Tiyatrosu’nun kurulacağını söyledi. Gürkan ayrıca öğretmenlerin elhak uzman olduğuna dikkat çekerek, “Öğretmenlerin kişi aralarında farklı farklı kategorilere ayrılması, yetişek üzere tıpkısı dokunulmazlık değil eğitimcileri ayrıştırmaya müteveccih bire bir davranıştır” dedi.

Edirne Belediye Meclisi Ilkgüz Ayı Kolay Toplantısı, Belediye Reisi Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Sarayı ve Şehremaneti Konservatuarı Şehremaneti Meclisi Güruh Salonu’nda gerçekleştirilen meclis toplantısı öncesinde Uluslararası Sofya Yüzme Turnuvası’ndan birincilik ile dönen, benzeri zamanda Sivas’ta planlı Türkiye Arena Ince Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası’nda 3 değerli 1 gümüş madalya kazanan Beyza Işık, şehremaneti meclis kararı ile ödüllendirildi.

Ulusal ve Arsıulusal alanda başarı göstererek, Edirne’yi yeryüzü şekilde dubara eden Edirneli sporcuyu tebrik kartı fail Belediye Reisi Recep Gürkan, Beyza Işık’ı iki nüsha cumhuriyet ile ödüllendirildi.

Martir yakınları ve gazilere her alanda bindi olunması üzere  Edirne Belediyesi bünyesinde Şehit Aileleri ve Gaziler Birimi kurulması birlikte Belediye Meclisi’nde görüşülen maddeler içerisinde vadi aldı. Oylamaya geçmeden önceki konuyla ilgilendiren açıklama fail Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu birimin Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü çatısı altında hizmet göstereceğini söyledi.

Gürkan, “Nasıl bu toprakları bize yurt eden şehitlerimize ve gazilerimize minnetimiz, saygımız ve bağlılığımız on paralık bitmedi, on paralık dahi bitmeyecek. Şehitlerimiz bu devlet amacıyla bu ulus amacıyla martir oldular, gazilerimiz tanıklık amacında gazi oldular. ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ sözünden yola çıkarak gerektiğinde bu milletin bütün fertlerinin bile martir olmaya amade olduğunu hepimiz biliyoruz.  Hem martir aileleri hem bile gazilerimiz ile henüz sağlıklı ilgiler kurulması, henüz kurumsal iş birliği geliştirmesi hesabına Avrat ve Eş Hizmetleri Müdürlüğü’nde başına tıpkı şehit yakını şefimizi de atayarak, Şehit Aileleri ve Gaziler Birimi dayamak istiyoruz. Şehit ailelerimiz ya bile gazilerimizin doğrudan onunla bildirişim kurarak, onların taleplerini çurlatmak amacındayız” dedi.

Madde oybirliği ile akseptans edildi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN 7F HATTI GELİYOR

KYK- Hükümdar Mehmet Çelebi Mehmet Yurdu’ndan hareketle Fırınlar Sırtı TOKİ- Meni Koop. Sitesi, Hilly Otel- Abdi İpekçi Caddesi takiben – Mutlak Kollar Parkı – Gazi Osman Vakarlı Ortaokulu kavşağından sola dönerek Olimpik Yüzme Havuzunu peşinden Esenlik Bulvarı- Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi ortada dolgun taşıma hizmeti verilmesi için bakir tıpkısı gestalt yapılış edilmesine ve 7F adına adlandırılması, bu hatta hizmet atfetmek için sunma birkaç 150 bulaşıcı kapasiteli araçlar ile ring yapacak şekilde hizmet verilmesi, 7F hattında çalışacak araçların Edirne Belediyesi’nin mülkiyetinde olması, bu 7F hattında çalışacak yüksek kapasiteli araçların mülkiyeti Edirne Belediyesi’nde tevessül etmek üzere işletme veya işletilmek üzere 10 yıla kadar süreyle kiraya verilmesi, temas tip pres gideri işletende olacak şekilde araçlarla gelişigüzel hassaten mesai hakkının birlikte kiralanması işlemlerinin asıllar ve esaslarının sınırlamak üzere Şehremaneti Encümeni’ne görev verilmesi de mecliste görüşülen aynı farklı husus oldu.

Konuyla ilişkin izah eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sakat TOKi’de KYK marifetiyle küşade olan 2 bin 400 kapasiteli eş mektepli yurdu oradaki ulaşım hatlarında takı yaratıyor. Kalkış noktası ora ve orada bütün araçlar doluyor. Çarkıt TOKİ’nin içine geldiğinde özellikle sabahleyin saatlerinde binecek meydan olmuyor. Zira 2 bin öğrenci aynı anda depar yapıyor. Buna tıpkı çözüm bulabilmek üzere 2 devam şimdilik körüklü otobüslerden alıyoruz. KYK’dan Balkan Yerleşkesi ‘ne ring yaparak, uzaklık duraklarda durmayarak, Eski TOKİ’da dallı güllü vatandaşlarımızın ulaşım sorununu rahatlatmak istiyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan oylamada konu, oyçokluğu ile akseptans edildi.

Ayrıca kanalizasyon, baran suyu, içmece suyu inşaat işleri için İller Bankası’ndan 50 milyon TL itimat kullanılması amacıyla Edirne Şehremini Recep Gürkan’a yetki verilmesi maddesi birlikte oy çokluğu ile kabul edildi.

“ÖĞRETMENLİK UZMANLIKTIR”

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, 12 Ilkgüz Pazartesi haset 2022-2023 Yetişek ve Tedris Yılına başlayacak olan öğretmenlere ve öğrencilere bile muvaffakiyetli aynı yetişek yılı diledi. Gürkan, “Öğretmenlik aynı meslektir, uzmanlıktır. Bunu ayrımsız sefer henüz Edirne Uray Meclisi kürsüsünden hatırlatmak isterim. Öğretmenlerin kişi aralarında değişik değişik kategorilere ayrılması, eğitim amacıyla bire bir dokunulmazlık değil eğitimcileri ayrıştırmaya yönelik bire bir davranıştır. 27 sene eğitim sektöründe görev yapmış birisi adına bunu söylüyorum” dedi.

Ilkgüz ayının ayrıca kurtuluşun kocaoğlan olduğuna ilgi çekici Gürkan, “9 Eylül, hemen İzmir’in kurtuluş tarihi değil Türk milletinin emperyalizmden kurtuluş tarihidir, inkisar noktasıdır. 9 Eylül’ü, İzmir’in kurtuluşu bağlamında Türk vatanının kurtuluşunu aynı kez daha kutluyorum. Buradan Edirne’den bütün İzmirlilere görelik ve selamlarımızı gönderiyoruz. Ilkgüz ayında Gaziler Haftamız var. Aramızdan ayrılan gazilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimize bile sağlıklı, bahtiyar aynı yaşam diliyoruz. Eylül ayı Türk tarihi açısından kişmiri günlerden biridir. 12 Ilkgüz 1980 faşist darbesinin de sene dönümüdür. Bu darbeden aramızda üstelik çekenler var, yatanlar var ama Türk siyasal hareketini ve hele belli anlayışı adeta tank paletleri ile ezen aynı faşist darbedir 12 Ilkgüz. Kamu darbeleri bir öğün daha lanetliyoruz” diyerek konuştu.

BAŞKANDAN MÜJDE

Edirne Şehremini Recep Gürkan, toplantıyı muştulu bilgi vererek, kapattı. Gürkan, “Haddinden Fazla geçenlerde kent tiyatrosu ve çocuk tiyatrosunu kuruyoruz. Atatürk Kültür Merkezi ve Uray Konservatuarı’nda kişi geçecek” dedi.

Share: