Edremit Mektup Fuarına katılan 5 konuşmacıya anket

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde bu yıl 5’inci düzenlenen mektup fuarında konuşma özne Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Kelle, CHP Sazak Saylav Büyük Uz Başarır, CHP Balıkesir bozuk Milletvekili Mehmet Mecmu, Murat Akbaş ve Müşkül Dosdoğru Demirağ üzerine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı garaz ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, YANLIŞSIZ Öğür Edremit İlçe Başkanlığı de şikayette bulundu.

Edremit Belediyesi yoluyla Gazeteci Necdet Saraç’ın umumi koordinatörlüğünde 5’inci betik fuarı düzenlendi. 13 Ağustos’ta başlayan ve 9 çevrim süren 5. Edremit Mektup Fuarı’na 200’e mail yazar, 60’a yakın katalog katıldı, 40’a mümasil musahabe yapıldı. Fuara katılan Murat Deniz Kazı’ın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a müteveccih kendisine ‘Diktatör, zammı, zulmü, katliamı dayatan hükümet’, CHP Balıkesir eski Mebus Mehmet Yekpare’ün ‘Faşizme karşı sokağı gereksiz bırakmamalıyız’, Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Baş’ın ‘El düşmanı, kadın düşmanı, işçi düşmanı faşist iktidar’, Yazar Çetin Gerçek Demirağ’ın ‘Yargılanacak, yargılanmamak üzere düşünce sağlığı durumunda değil diye rapor alacak’ söylemleri ile CHP Sazak Milletvekili Büyük Mahir Başarır de İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya yönelik kendisine, ‘Birçok nazır, saylav yargılanacak ancak Süleyman Soylu özel yargılanacak, ona af yok’ söylemleri inanma kayıtlarına girdi. Bu söylemler üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı amaç ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, DOĞRU Tümen Edremit İlçe Başkanlığı da şikayette bulundu.

‘KİTAP FUARI DEĞİL, SÖVME FUARI’YANLIŞSIZ Öğür Edremit İlçe Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kadro Başkanı Garaz Tuna, yer ve ilçelerde planlı mektup fuarlarının, festivalleri kültür yöre kültürü amacıyla balaban olduğunu belirterek, “Bittabi kim MHP’li, AK Partili, İYİ Partili, Cumhuriyet El Partili belediyelerde betik fuarı düzenleyecektir. Pusula fuarı yarmak zaten olması müstelzim aynı iştir. Ancak Edremit Belediye Başkanı pusula fuarı düzenlemedi, ‘küfür fuarı’ düzenledi. Nedeniyle 9 günce benzeri betik fuarı dünyanın hiçbir durumunda olmadığı kadar bizim ülkemizde üstelik yoktur. Betik fuarı adı altında devlete ve millete sövmek tek kimsenin haddi değildir” dedi.’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’Edremit DÜRÜST Tümen İlçe Başkanlığı yerine 5 konferansçı karşı şikayette bulunduklarını tamlayan Tuna, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu boyut çok sıkıntı verici ve çokça manidardır. Pusula fuarı adı altında mevrut konuşmacılar, geçmişten günümüze ve Türkiye’da illegal örgütlerle teşrikimesai olan insanlardan mütevellidir. İsimleri da zaten savcılık kalemine girmiştir. Nedeniyle Edremit’te yapılan pusula fuarı ‘küfür fuarı’ adına kendi işlevini namına getirmiştir. Devlete ve millete, alelhusus dahi Sayın Cumhurbaşkanımıza güç hakaretler yazar, İçişleri Bakanımıza ağırbaşlı hakaretler ettirerek, kitap fuarı adı altında devlete ve millete küfredilmiştir. Devletimiz ülfet olarak gereğini yapacaktır. Takipçisi birlikte olacağız. Sunu bodur süre içerisinde bile sonuçlanacağına inanıyoruz.”Share: