Eke doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

Majör doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

ADIYAMAN – Batısında Adıyaman ve doğusunda Şanlıurfa’nın bulunduğu Takoran Vadisi (Gerger Kanyonu) mefret doğası ve tarihi yapısıyla kendine hayran bırakıyor.

Fırat Nehri’nin gelişigüzel iki yakasında binlerce sene, türlü medeniyetlere aile sahipliği yapmış onlarca mağara, kayaç mezarı, tarihi-kültürel bina ve eşsiz güzelliği ile ilgi çeken Takoran Vadisi, keşfedilmeyi bekliyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ve görevliler, Takoran Vadisi’nin Adıyaman (mağrip) tarafında düzlük taraması yaptı. Alelhusus Hellenistik ve Roma Dönemine ilgilendiren yapıların bulunduğu Vadide kâin mağaralar ve yapılar tek biricik incelendi.

2015 yılında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla açılışı yapılan Nissibi Köprüsü ile vadinin iki tarafı birbirine bağlandı. Ulaşımın kolaylaştığı düzlük sonuç yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Tarih ve doğanın baraj ile buluştuğunu dile getiren Sidar Çıpa, “Ego buraları çokça beğendim. Kösemenlik bölümü öğrencisi olduğum amacıyla ve alanıma girdiği amacıyla gayet iyice buldum. Baraj ile bütünleşen tarihi mekanlar ve tarihi mağaralar sıradan aynı ilgimi çekti. Adıyaman’a gelip buraları gıyaben gitmeyin derim” dedi.

Evcil ve yabancı turistlerin Vadiyi görmesi gerektiğini kaydeden Tayyar Baht ise, “Fırat Nehri yatağında ki, Siverek Gerger hattındaki Takoran Vadisi herkesin görmesi müstelzim balaban saf güzellikleri barındıran bire bir vadi. Tarihi mağaraları olsun, katıksız güzelliği, bitey olsun, tabii manzarası olsun kesinlikle görülmeye ayar bu yeri herkesin görmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan birlikte, “Kayaç yerleşkeleri, tabii manzarası, kültürel yapılarıyla beraber Takoran Vadisi katlanılamaz tıpkısı gösteriş süresince barındırıyor. Hele Roma ve Hellenistik döneme ilgilendiren tarihi yapılar bulunuyor. Domestik ve ecnebi turistleri burayı görmeye çağırma ediyorum” diye niteleyerek konuştu.Share: