Ekipler, göçebelerin zaman yolunu bekliyor

Ekipler, göçebelerin ahit yolunu bekliyor

SİİRT – Siirt’te Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince göçebelerin çağ için girmesiyle efsanevi hastalıkları ile uğraş çerçevesinde telkih ve küpeleme çalışmalarına başladı.

Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze sınırlı Çağbaşı köyü rustik alanda açıklık vererek otağ kurduklarını tabir fail İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde vazifeli veteriner hekim İzzettin Oktay, gün önünde olan göçerleri karşıladıklarını ve hayvanlarına ilkah, küpeleme ile araç altına kabul etme çalışması yaptıklarını dile getirdi. Oktay, “Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü olarak buraya gelen yetiştiricilerimizin araç altına alma, ilkah, küpeleme işlemleri yapıyoruz. Bunlar literatür Muş, Van, Hakkari bölgelerine gidiyor. Kışında buraya gelip belli tıpkısı dönme kaldıktan sonradan tekrardan Mardin, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Cizre bölgelerine gidip kışın oralarda kalıyorlar. Burada hayvanların besleneceği müstevi olmadığı üzere mecburen oraya geçiyorlar. Biz üstelik bu vuzuh intikal döneminde bunların aşılamalarını, küpelemelerini ve vasıta altına alınmaları tespitlerini yapıp öyle gönderiyoruz” dedi.

Siirt Damızlık Koyun Gâvur Yetiştiricileri Birliği Başkanı Uca İlbaş ise, göçebeleri kırsalda görüşme ederek arzu ve isteklerini dinlediklerini ve taleplerinin yerine getirilmesi için zaruri mercilerle görüştüklerini söyledi.

Share: