Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Sabiha Gökçen Metrosu’ Tepkisi: “Yer Altı Treni İçin, 2019 Öncesine Bakarak 36 Ikmal Elan Fazla Para Ödeyeceğiz”

Bili: OKTAY YILDIRIM – Azrail: HIÇLIK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hizmete alınan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılışına nida edilmemesine tepki gösterdi. İmamoğlu ayrıca, “Bakanlığın bu metroya ayırdığı bütçe kestirmece 4,5 bilyon lira. Bu parayı birlikte biz, Büyükşehir Belediyesi yerine ödemeye başlıyoruz dakika itibariyle. 2019’de tığ yönetimi devraldıktan sonradan yapılan yönetmelik değişikliğiyle biz, 36 intaç henüz çok bire bir bedelle geri ödemesini yapıyor olacağız. Kısaca 3 sene içerisinde, harcanan bu servet, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Zımnında bunu birlikte nahak yere buluyoruz” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Gaziosmanpaşa Koca Öğrenci Yurdu ve Gaziosmanpaşa Barbaros Hayrettin Ciddi Enstitü İstanbul İSMEK’in bugün açılışını yaptı.

Fevzi Yararlanmak Mahallesi’ndeki az ile Barbaros Hayrettin Rabıtalı Mahallesi’ndeki Enstitü İstanbul İSMEK açılışları, CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Altay, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Gaziosmanpaşa Şehremini Hasan Tahsin Becerikli’nın katılımıyla yapıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, elverişsiz açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞANSLI: Türkiye Cumhuriyeti bahtlı. Illet? Benzeri gençliğe hitabemiz var. ‘Zor koşullarda kuşkusuz ayağa kalkılır, kuşkusuz savaş edilir ve deneyimsizlik bire bir millet için hangi tabir eder’i, çok altın benzeri biçimde bize tanımlayan tıpkısı önder, Atatürk sevimli etti. Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 38 yaşında Samsun’a bacak bastı. 38 yaşında Samsun’a fut basan Mustafa Eksiksizlik Atatürk, gencecik aynı insanımızdı, liderimizdi. O bakımdan gençlerin sorumluluğu, gençlerin bilinci, gençlerin ortaya koyabileceği yetenekleri haddinden fazla çok. O bakımdan, bu ülkenin daim mebzul bakım alması gereken ve geleceğe dair bakım edilmesi noktasında onların önünü yapmak, onlara eğitimde, birçok hususta yardım arz etmek hepimizin sorumluluğu.

GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMAK SUNMA NAZIK SORUMLULUĞUMUZ: Tığ, Cumhuriyet’imizin 100. yılında, umutla revan zinde ayrımsız ülkeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin ortalama yaşı tahminî 32-33 civarında. O bakımdan gençlere eğitimde, barınmada, gelişim imkanında okazyon eşitliği gerçekleştirmek, onlara hizmet etmek sunu balaban sorumluluğumuz. Onların işsizlikle ilgili sorunlarının çözümünde, içtimai kültürel ihtiyaçlarını karşılamakta ve üstelik onlara dirim tarzı dayatmak değil, dirim tarzlarında onlara katkı sunmaya devam edeceğiz. Biz, ne yazık kim yegâne bir akak kapasitesi dahi sıfır benzeri belediyeyi devraldık. Bu anlamda, zaten seçme vaatlerimizde olan sıkı imkanını terazi hususunda hızlıca harekete geçtik. Pandemiden etraf, bu hareketimizi sabık sene faaliyete sokabildik. ve 600’ün az buçuk üzerindeki sayımızla hizmetimize başladık. Demin 3 bine yaklaştık. Seneye bu rakamı 5 bine çıkartmak istiyoruz. O bakımdan insanlarımıza, yani İstanbul’a gelen gençlerimizin asıl ve babalarına teminat veriyoruz ki emniyetli, dimdik, pırıl pırıl, en son seviyede hizmet alabilecekleri aynı ev imkanını burada sevgili gençlerimize veriyoruz.

HİÇBİRİSİ BURAYA TORPİLLE GİRMEDİ: Güçlükle başvurularını sayısal ortamda alıyoruz. Hiçbirini tanımayız. Hiçbirisinin yakını, dostu, eşi, akrabası değiliz. ‘Hepsi bizim evladımız’ diye niteleyerek adaletli tıpkı tercihle onları yurtlarına kavuşturmanın dahi onurunu ve keyfini yaşıyoruz. Bunun şahidi birlikte burada kâin ve bulunmayan canan gençlerimiz. Hiçbirisi buraya torpille girmedi. Bu anlayışla bu güzel ortamı sağlamanın, bu özgürlükçü ve eşitlikçi ortamı sağlaman keyfini yaşıyoruz. Yurtlarda artan öğrencilerden İstanbul’un âdem kaynağı adına dahi faydalanacağız. Birkaç evvel kızıl Gaziosmanpaşa Belediye Başkan’ımız söyledi. Hem Deneyimsizlik Merkezi’nden bahsetti hem sair hizmetlerinden bahsetti. Kim ego de daha geçmiş Gaziosmanpaşa ziyaretimde iki kıta kütüphanesini gezdim. Dörtköşe, gençlerle komple mahmul kütüphanelerdi. Tıpkısı zamanda onlar, birer Gaziosmanpaşalı, birer İstanbullu namına davranacaklar. Buranın fırsatlarından, imkanlarından faydalanacaklar. Ihtimal geleceklerine dair ama bilim kadını amma bürokrat amma gelişim insanı, hangi hususta olursa olsun, İstanbul’a bakım etme noktasında de adımlarını atmış olacaklar.”

ŞU ANDA İNŞAATI BITMEME FAIL, SÜLALE-GÜCÜK AY AYINA YETİŞECEK YURTLARIMIZ BILE VAR: Amma burada durmuyoruz. Şu anda sıkıntılı inşaatı devam edenler; eş, şubat ayına yetişecek olanlar bile var. ve onun beraberinde bazen işsiz, kendimize ilişik binaları birlikte yurda dönüştürerek kapasitemizi büyüttüğümüz, özlük yurtlarımızı yaptığımız projelerimiz bile bitmeme ediyor. Elektronik Beyin himmet odaları, yemekhanesi, spor salonu, çamaşırhanesi, ütü odaları… Bire Bir zamanda buralar 24 saat ısıdam suyuyla, jeneratörüyle bu arada akıcı imkan sağlayan bir ortamı bile var edecek. Hep bu bahsettiğim imkanlar kaç liralık? Yaşama başı 950 lira. Yani esasta biz, gençlerimize bilinmez tıpkı punt yaratıp, onlara burs dahi vermiş oluyoruz İstanbul halkı yerine. Burs demişken; İBB’nin bursla ilgili bu seneki kapasitesi 75 bin öğrenciye bundan sonra. Yani 75 bin öğrenciye yıllık 4 bin 500 liralık burs imkanı sağlıyor olacağız. Bitmeme eden başvurularımıza, İstanbul’bile eğleşme eden gençlerimiz başvurularını yapsınlar. Onlar bile değerlendirilmeye alınıyor.

BUNUN KARŞISINDA ARA VERMEK ANAYASA’YA KARŞI ARA VERMEK DEMEKTİR: Haddinden Fazla tartışılan, sabahtan beri birlikte benim basından aranmama hastalık olan bir hususa bire bir karşılık vermek istiyorum. Cemaziyelevvel bire bir paylaşım yaptım. Paylaşımımın sebebi şu: Benim, açılan metroyla ilişik, ‘Bunu da kişi hizmetimiz olarak anlatacağımızı yahut söyleyeceğimizi’ tabir fail konuşmalar yapıldı. Birincisi şu; elbette ben da orada atılmak isterdim. Oraya davet edilmek isterdim. Zira, değme yerde söyledim, bu ülkenin latif cumhur reisi, Cumhurbaşkanımız. Bu ülkenin İstanbul’bile latif belediye reisi, uray başkanımız. Gaziosmanpaşa’birlikte güzel belediye başkanı, belediye başkanımız. Bunun karşısında durmak, Anayasa’ya alın ara vermek demektir. Tek bireyin böyle tıpkısı hakkı gayrimümkün, gayrimümkün. O bakımdan, tabii orada olmayı isterdim. Fakat bu şekilde aynı açıklamadan sonraları, lazım istemez ayrımsız beyanda bulunduk. Çünkü biz, oraya çağırma edilmeliydik. Çünkü o yapılan metroların maliyetleri bizim bütçemizden kesiliyor. İstanbul halkı, yapılan bu metronun parasını geriye ödüyor bakanlığa.

İBB BIRLIKTE BİZİM, BAKANLIK DAHI: Şunun altını yemek lazım. Vekâlet da bizim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstelik bizim. Birbirinden farkı bulunmayan. Seçkin birisi 86 milyon insanımızın. Ben, bugüne büyüklüğünde, 3,5 yıl içerisinde iki açılışa çağırma edildim. İkisine bile icabet ettim. Eş İstanbul’üstelik iki açılışa çağırma edildim. Bunu ego, alınganlık yerine söylemiyorum. Takkadak sorumluluklarını hatırlatıyorum. Ama ben, herhangi bir gittiğim yere herkesi davet etmeye devam ediyorum. Ne biliyor musunuz? Bu benzeri atıfet değil. Etmeliyim, demek zorundayım. Sağtöresel namına de etmeliyim, ayrımsız zamanda centilmenlik adına birlikte etmeliyim. Dinlemeliyim. Dinlemezsem ben bakım üretemem. Başkanımız, birkaç evvel zat hizmetlerini ifade etti. Bizim bakım için bile teşekkürname etti. Beklediği hizmetlerin üstelik altını çizdi. ‘Metroda gecikiyorsunuz. Bu konuda de sizden hassasiyet bekliyorum’ dedi. Bundan henüz iyicene bire bir molekül olamaz. Değiş tutmak zorundadır. Başka türlüsünü bu gençlerimize anlatamayız.

AYLIK KESİNTİ 2019 ÖNCESİNE BAKARAK TAM 36 INTAÇ ELAN ÇOK: Şu anda bakanlığın, bildiğim kadarıyla bu metroya ayırdığı bütçe tahminî 4,5 bilyon lira. Bu parayı da biz, Büyükşehir Belediyesi namına ödemeye başlıyoruz an itibariyle. ve elan öncekine bakarak aylık kesintisi, 2019 öncesine göre tüm 36 mezuniyet henüz aşkın. 2019 yılı içerisinde, biz yönetimi devraldıktan bilahare yapılan talimatname değişikliğiyle beraber biz, 36 bitirme elan fazla bire bir bedelle gabi ödemesini yapıyor olacağız. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Kısaca 3 yıl içerisinde, harcanan bu servet, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Dolayısıyla bunu birlikte nahak buluyoruz. Bunun birlikte belediyeler marifetiyle ansız ödenmesinin alçak bire bir maliyet olduğunun altını çiziyoruz. O bakımdan, bu konuda da tıpkı düzenlemeyi, merkezi idareden ve hükümetten diliyor ve istiyoruz. Rastgele hangi kadar geç olduysa birlikte 2015’ten bu yana, kestirmece 7 yılda tükenik olsa dahi Sabiha Gökçen’e İstanbul’un Kadıköy-Tavşantepe hattının bağlanmasıyla bire bir havalimanımıza henüz metroyla ulaşabilme fırsatının yakalanmasından dolayı, geçmişten bugüne emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.

HİZMETİ PAYLAŞMANIN HİÇ KİMSEYE ZARARI OLANAKSIZ: Biz, hizmetlerimize bitmeme edeceğiz. Bakım yapanlara teşekkür etmeye devam edeceğiz. Bakım yapıldığında, bunu paylaşarak sevinci ve başarıyı büyütmenin on paralık kimseye zararı olamaz, faydası peki. Buluşuruz, birbirimizi anlarız, birbirimizi tanırız. Bu manada yardım sunan, bu pir yurdun de açılışına faaliyet koyan bilcümle kat arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. Gençlerimize bütün gelişigüzel mebzul bakacağız. Gaziosmanpaşa Belediyemizin birlikte buradaki gençlere olan fena hâlde hizmetlerinin onlara yarar sağlayacağını biliyorum. Sizlere bile bire bir şekilde gençlerimizi güç etmiş oluyoruz sevgili Başkan’ım. Yurdumuz, ilçemize kırnak ve iyi olsun.”

USTA: KİRALARIN FAZILETLI OLMASINDAN DOLAYI YURTLARIN ARTIK HER YERDE YAPILMASI ZARURETİ OLUŞTU

İBB’nin açtığı yurdun gençlere ve İstanbul’a ömre bedel olması temennilerini ileten Gaziosmanpaşa Belediye Reisi Idareci, şunları söyledi:

“Gelişigüzel şeyden önceki Gaziosmanpaşa’birlikte böyle ayrımsız mekanın yapılıyor olması ve buradaki gençlerimizi barındırması, bizim açımızdan manalı ve kocaman. Bu çatı düz yazı edilirken, fail müteahhide, kişiye ‘Burada ne yapacaksınız’ diyerek sorduğumuz devir, ‘Henüz benzeri şey planlamamıştık’ demişti. ‘Özel Daraç Alanı’na alınma talebiyle geldikten bilahare, ensiz olma talepleri bizi de heyecanlandırmıştı. Zaman, bunun açılışı vesilesiyle aynı aradayız. Emeği geçenlere da teşekkürname ediyorum. Hele pandemi sonrasında İstanbul’üstelik az talebi az çok arttı. Hele, iki sene eğitim açıktan olunca yurtlara ve özel mekanlara mütezayit temenni karşılığında fiyatların, kiraların faziletli olmasından ekolojik ortam yurtların artık her yerde yapılması zarureti oluştu. İstanbul’dahi, bildiğim kadarıyla Güven Yurtlar Kurumu’nun 41 bin az kapasiteli bire bir hizmeti var. Tam mi? Bittabi değil. Ama domestik yönetimlere da bunlar artırmak, bu konuda korumak görevi düşüyor. İnşallah bunları artırmaya bile devam edeceğiz.”

ALTAY: BİRİLERİ SENİ ÇEKEMİYOR, HAZMEDEMİYOR, ELLERİNDEN GELSE SOLDURMAK İSTİYOR; SEN ALDIRMA

Açılış kurdelesinin kesilmesi sırasında kısa bire bir müzakere fail CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay üstelik şunları söyledi:

“Ego, Denizli’bile, 5 öğrenci, mutfak dahil benzeri göz nazar, tuvaleti dışarıda ayrımsız evcikte, barakada okudum. Onun amacıyla bu yurtların değerini ve önemini da çokça bol biliyorum. Çok teşekkür ediyorum kardeşlerim yerine, İstanbul hesabına. Size bilcümle söylüyorum; ‘Birilerini kızdırıyorsun, birileri seni çekemiyor, hazmedemiyor, ellerinden gelse kabul etmek istiyor; sen aldırma’ diye niteleyerek. Bırak çekemesinler. Gaziosmanpaşa Belediye Reisi’mız burada. Biraz önce yaptığı bir iki hizmeti dinledim. Arada dahi gelip geçerim buralardan. Ego burada, ‘Allah razı olsun’ diyorum namına. Siyaset rikkat, vicdan işidir. Istişare üstelik olacak, düşmanlık birlikte. Hep münakaşayla olamaz. Esbak, ‘Ekrem Bey’ soruyor, ‘nerede’ diyerek. Ben söyleyeyim; Çatalca’de tarlada, metro tünellerinde. Namevcut edilmeye yüz tutmuş, çöplüğe dönüşmüş tarihi eserleri kayran üstüne yeniden çıkarıyor. Çöküntü temizliyor. Çiftçiye motorin veriyor. Çocuğa süt veriyor. Rastgele bölüm iki kreşe gidiyor. Nerede kemirmek yediğini arayacağına, nerede yemek yediğini izleyeceğine şu ‘150 Günde 150 Proje’yi strateji etsen, maslahat kendiliğinden bitecek.”

İBB TARİHİNDE BİR İLK: ÖĞRENCİ YURTLARI

İBB, çalım tarihinde ilk defa, İSPER YEMEK koordinasyonunda sıkıntılı hizmeti vermeye başladı. 2021 yılında yükseköğrenim öğrencilerine tahaffuz imkanı sunmaya başlayan İBB, Avcılar’de iki, Beyoğlu Örnektepe’birlikte ayrımsız kız mektepli yurdunu hizmete aldı. İBB, bu yıl dahi Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde 7 yurdu daha hazır hale getirdi. Sonunda toplanmış sınırlı sayısı, 6’sı kız, 4’ü erkek oluşmak için 10’a yükseldi. Sabık sene 622 olan mektepli kapasitesi, bu sene itibariyle 2 bin 800’e yükseltildi. 2023 yılının sonbaharında yurt sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor. Şu esas büyüklüğünde 882 kişinin ön kayıt yaptırdığı İBB yurtlarında, şu anki yetenek doğrultusunda 22 özürlü mektepli üstelik konaklayabiliyor.

86 odalı Gaziosmanpaşa Eş Mektepli Yurdu bile 372 şahsiyet kapasiteye ehil. 4 ve 6 yabanlık odalarda kalacak öğrenciler, kampüs içindeki kütüphaneden yemekhaneye, çamaşırhaneden spor salonuna kadar birçok hizmetten yararlanabilecek. 24 saat kameralarla izlenecek sınırlı bina, umulur kazalara cebin peş seviyede güvenlik sistemleriyle donatıldı.

YENİ NESİL İSMEK

Bugün hizmete açılan Gaziosmanpaşa Enstitü İstanbul İSMEK Barbaros Hayrettin Vakarlı Eğitim Bilimi Merkezi’nde bile haftanın 7 haset aktif kendisine terbiye verilecek. Akşam saatlerinde birlikte eğitimin devam edeceği merkezde, öğrenciler 15 değişik programda terbiye algı. Verilecek eğitimler, Arabi A1 seviyesi, elektronik beyin işletmenliği, emlak danışmanlığı, F klavye 1. seviye, fotoğrafçılık 1. kur, tutkun kabul işlemleri, illüstratör, gelecek şube programları, İngilizce A1, İngilizce A2, kırkyamaya methal, büro programları kullanımı, yöre muhasebe, ana iç mekan bitkileri yetiştiriciliği ve yazarlık atölyesinden oluşuyor. 15 izlence amacıyla şu anne kadar 770 yöre anahtar makbuz.

Share: