Elazığlı kadınlar süreduran arazileri aromatik bitkilerle tarıma kazandırıyor

Elazığ’bile ekincilik eğitimi sunulan 200 ev kadını, şahsa ve hazineye ait etkisiz durumda mevcut bin dönüm arazide tıbbi ve hoş kokulu nebat yetiştirerek dirimlik elde edecek.

Kentte içtimai rehavet faaliyeti yürüten Kırmızı Montlular İyilik ve Hasbilik Hareketi’nin karı üyeleri tarafından süreduran arazilerin tarıma kazandırılması, aile kadınlarının dirimsel elde etmesi için “Birlikte Üretip Birlikte Kazanıyoruz” projesi hazırlandı.

Proje kapsamında Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü, Arıcak ilçesi Erimli Belediyesinin katkılarıyla 200 karı kadınına İpek Yolu Uluslararası Yavru ve Toyluk Çalışmaları Merkezinde zirai üretime ilgilendiren yetişek verilirken, Il ve İl Özel İdaresinin desteğiyle merkeze bağlı Alatarla köyünde kullanılmayan hazne ile şahsa ilgili işsiz araziler dahi belirlendi.

Alatarla köyünde belirlenen ve tarıma uygun arkaç getirilen arazide eğitimlerini bütünler kadınlar devletin desteğiyle ada çayı, soluk kantaron, kekik ve papatya kabil tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin ekimine başladı.

Kadınlar yetiştirecekleri ürünlerin satışından sağlık elde ederek, ocak bütçelerine katkı sunacak.

“Aylak arazilerimizi tarımla buluşturuyoruz”

Kırmızı Montlular İyilik ve Hasbilik Hareketi Başkanı Erhan Eğit, AA muhabirine, zat bünyelerinde bir araya mevrut gönüllü kadınlara istihdam sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekilmedik bir karış düzlük kalmasın” sözünün kendilerine ilham kaynağı olduğunu belirten Eğit, hazırladıkları “Alay Malay Üretip Gelişigüzel Kazanıyoruz” projesinin Avrupa’birlikte sonuç zamanlarda uygulanan benzeri analog olduğunu rapor etti.

Eğit, kadınlara proje ile eğitim desteği verildiğini, etkisiz arazilerin kullanımlarına sunulduğunu, fide desteği verildiğini dile getirerek, yetiştirilecek bitkilerin ocak kadınlarının ekonomilerine kısık katkı sağlayacağını kaydetti.

Her tıpkısı kadına 5 dönüm yer tahsis edildiğini tabir eden Eğit, kadınların bu alanda konuşu değeri olan bitkileri yetiştirmeye başladığını anlattı.

“Devletimiz temas makule imkanı sağladı”

Üretime katılan kadınlardan 2 yavru annesi 47 yaşındaki Esra Aras, bu projenin kendilerine haddinden fazla bereketli geldiğini belirtti.

“Devletimiz bize temas kalem imkanı sağladı. Bize arazi ve fide verdi. Bize, ‘Çalışın, üretin size seçkin konuda desteğiz.’ dediler.” ifadelerini kullanan Aras, üretip, ekonomiye yardım sunacaklarını söyledi.

Aras, kadınlar namına üzerlerine sakıt seçkin şeyi yapacaklarını dile getirerek, “Devletimize çok teşekkür ediyorum. Bize bile zaman emek isnat etmek düşüyor. Emeğimizin karşılığını alacağız. Böylece hem ailemize hem da devletimize katkımız olacak.” dedi.

“Familya kadınları yerine ayaklarımızın üzerinde durabileceğiz”

Kadınlardan 3 yavru annesi 48 yaşındaki Gülender Gürkan ise kendilerine sunulan tarım eğitimi sayesinde bu işe start cesaretini gösterdiklerini belirtti.

Bu imkanı kendilerine sağlayıcı herkese teşekkürname fail Gürkan, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızla tarlada bir aradayız. Fidelerimizi toprakla buluşturuyoruz. İnşallah hem ailemize hem da çocuklarımıza katkıda bulunacağız. Maddi yerine evimize balaban bir bindi sağlayacağız. Bismillah diye başladık. İnşallah ilkbahar böylelikle ektiklerimizin sonuçlarını alacağız. Familya kadınları namına ayaklarımızın üstünde durabileceğiz.”

3 yavru annesi 38 yaşındaki Aylin Palaoğlu de tarıma bilcümle ilgisinin olduğunu anlatarak, devletin sağladığı imkanla istihsal yapacağını belirtti.

Günümüzde tarımın çokça daha oylumlu hale geldiğini dile getiren Palaoğlu, sülale bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlayacak bu çalışmaya yardım sunan herkese teşekkürname etti.

Share: