ENERJİSA ÜRETİM, ERCİYES RES’İ DEVREYE ALARAK RÜZGARDA 277 MEGAVATA ULAŞTI

ENERJİSA Üretim, enerjideki 5 almanak vizyonunu paylaştı. Teşrinievvel ayının evvel günlerinde Enercon ile imzaladığı 1000 megavatlık rüzgar enerjisi anlaşmasının ardından yenilenebilir enerjideki envestisman atağını, Kayseri Erciyes Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) devreye alarak sürdürdü. Çanakkale, Dağpazarı ve Balıkesir’birlikte işletmede olan 212 megavat oturmuş gücünde bütün 3 rüzgar santralinde cümbüş üretimi özne Enerjisa Istihsal, bütün 70 milyon dolarlık yatırım yapılan Erciyes RES ile üretim kapasitesini 3 bin 672 megavata, rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü ise 277 megavata yükseltmiş oldu. Enerjisa Üretim’in, ciddi evleviyet namına akseptans ettiği yenilenebilir erke alanındaki kebir yatırımlarından biri olan Erciyes RES, 65 megavat oturmuş gücüyle almanak 221 GW/saat seviyesinde üretim yapacak ve 75 bin hanenin zindelik ihtiyacına eşit verecek. Nahiye ekonomisine üstelik şişman yardım sağlaması beklenen santralci yıllık yaklaşık 200 bin ton karbon emisyonunun önüne geçecek. Rüzgar ve devir melez santralci kendisine hayata sabık Erciyes RES, tamamlandığında 100 megavat kurulu güce sahip olacak.

Sabancı Ana Ortaklık Enerji Grubu Başkanı Övünç Zaimler, dünyanın geçirmekte olduğu dönüşümün bildirme oylumlu aşamalarından birinin enerjide yeşil tahavvül olduğuna özen çekerek, ‘Bu iri dönüşümün sürükleyicisi akseptans edilen etkenler, esasen tıpkı bakıma dünyanın nasıl benzeri geleceğe yol alacağını belirleyecek. Gelecek nesillere akman aynı mekân ve sürdürülebilir ayrımsız ati sunmanın tek reçetesi yenilenebilir erke kaynaklarının maksimize edilmesidir. Dünya sürdürülebilirliğin dolay planda olduğu bakir ayrımsız husus açtı. Bu çerçevede, Türkiye birlikte 2053’te sıfır tart hedefi koydu. Doğru planlama ve aksiyon birlikleriyle hedefi gerçekleştirecek güce ve birikime olağandan sahibiz. Türkiye yenilenebilir enerjide avangart ve dünyada oldukça çok ülkelerden beyninde yer alıyor. Türkiye’nin yeşil enerji üzerine atacağı adımlar ilerisi üzere balaban önem taşıyor. Enerjisa Istihsal, Türkiye’nin bu hedefe akıllıca yolculuğunda en eke yatırımlara imza atma kararlılığıyla peş peşe yeni projeleri hayata geçiriyor. Ekim ayında Enercon ile imzalanan bin megavatlık rüzgar santrali anlaşmasının arkası sıra ve zaman devreye alacağımız Erciyes RES ile bu alandaki hedeflerimize henüz de yaklaştık. Önümüzdeki dönemde de yenilenebilir enerji yatırımlarımızı müzayede ve hem sektörümüze hem bile toplumumuza bu konuda önderlik eden bir çizgide çalışmalarımızı temdit kararlılığındayız’ dedi.

‘ENERJİ PAYIMIZI YÜZDE 60’A YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ’ Enerjisa Istihsal’in 5 almanak yenilenebilir erke vizyonu paylaşımının yanı sıra apayrı aynı heyecanlarının daha olduğunu vurgulayan Enerjisa Istihsal CEO’su İhsan Erbil Bayçöl ise ?Bugün hem çocuklarımız hem dahi geleceğimiz amacıyla haddinden fazla şanlı bir adım daha attık. Rüçhan hedefimiz olan yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızın kebir halkalarından biri olan Erciyes Rüzgar Enerjisi Santrali’ni devreye almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir enerjide yatırım açmak önemli önceliğimiz; önümüzdeki 5 yıl içerisinde Enerjisa Üretim adına takkadak yenilenebilir enerjiye envestisman yaparak istihsal kapasitemizi 5 bin megavata çıkartacağız. Böylece yenilenebilir enerji payımızı yüzde 60’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrımsız zamanda kül bu çalışmalarımızı koca kaynağının gelişimi, sürdürülebilirlik, hidrojen üretimi ve uygulayım bilimi gibi alanlarda üstelik lider konumumuzu sürdürerek ve sektöre, memlekete hizmet veren tıpkı şirket olma gayesiyle ilerletiyoruz? diye konuştu.

‘3 YIL İÇİN MİNİMUM 150 MEGAVAT NAMINA BELİRLEDİK’ Erciyes RES’in 70 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiklerini belirten Bayçöl, ‘Erciyes RES ile hep kurulu gücümüz 3 bin 672 megavata erişti. Türkiye’nin en nazik rotor çapına eş 12 skor Nordex N163 türbinle hizmet verecek santralimiz hem ongunluk ve mekân dostu istihsal hem dahi nahiye ve talih ekonomisine ulama yönünden muhteşem bire bir kurum üstlenecek. Hibrit sıra yatırım hedefimizi ise önümüzdeki 3 sene amacıyla minimal 150 megavat namına belirledik. Bu yatırımlarımızı Balıkesir, Bandırma, Tufanbeyli ve bugün devreye aldığımız Erciyes Santrallerimizde hayata geçirmeye başladık. 2032’dahi ‘karbon nötr’, 2045’te ise ‘net sıfır’ olma hedefiyle yenilenebilir enerji yatırımlarına ve sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik projelere devam edeceğiz. Eskimemiş yatırımlarımızı hep henüz ongun tıpkı geleceği ve çocuklarımızı düşünerek yapıyoruz, tıpkısı zamanda birlik Türkiye’ye, aynalı olmasını diliyoruz? ifadelerini kullandı.

Share: