Enflüanza salgını yayıldı, veliler çocuklarını okula göndermekte rahatsız ayla geldi

Grip salgını yayıldı, veliler çocuklarını okula göndermekte karmakarışık ağıl geldi

Bolu Valisi Tığ:

“6 bin öğrencimizin okullarına gitmediğini tayin ettik”

BOLU – Şita mevsimi ile gelişigüzel artış gösteren grip salgınında hastaneler adeta doldu taştı. Bolu’bile da yayılan müstevli neticesinde veliler çocuklarını okula göndermekte paslı hale geldi. Konuya ilişkin izah fail Bolu Valisi Erkan Tığ, “Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına merbut kurumlarda terbiye gören 6 bin öğrencimizin okullarına gitmediğini tayin ettik” dedi.

Kış aylarının gelmesiyle gelişigüzel Bolu’da özel ve şevket hastaneleri enflüanza, öksürük ile boğaz ağrısı çekici hastalarla dolarken, bunların çoğunun yavru züğürt olduğu görüldü. Velilerin ise hastalığın okullardan yayıldığı düşüncesiyle çocuklarını okula göndermekte tedirginlik yaşadıkları öğrenildi. Laf ile dayalı açıklama işleyen Bolu Valisi Erkan Tığ, şehirde 6 bin öğrencinin okula gitmediğini, İl Esenlik Müdürü ve İl Milli Terbiye Müdürü ile yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda salgının alışılagelen tıpkısı grip olduğunu ve yüzde 10 oranında tenakus gösterdiğini aktardı.

“Velilerden sık sık bize okulların tatil edilmesi noktasında talepler geliyor”

Okulların tatil edilmesi hususunda taleplerin geldiğini aktaran Ilbay Tığ, “Umumi anlamda zaten kış sezonuna girdiğimiz amacıyla tebdilihava var, havalar soğuyor. Griple alakadar artışlar sabah akşam beklenen bire bir husus. İlimizde dahi bu noktada bir artım var. Amma bu artım üstelik azalışa dönmeye başladı. Okullardan bittabi öğrencilerden, velilerden sık sık bize okulların dinlence edilmesi noktasında talepler geliyor. Bu noktada Sağlık Müdürlüğüyle, Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapmış olduğumuz değerlendirmelerde şu aşamada okulların dinlence edilmesinin çokça akıllıca olmadığını, hakeza çok bati anlamda ayrımsız salgının olmadığını, bu konuda beraberce ayrımsız kıymetlendirme yaptık” dedi.

“Okula gelmeyen 6 bin civarında öğrenci var”

6 bin öğrencinin okula gitmediğini aktaran Vali Tığ, “Bir da bu griple dayalı biliyorsunuz bunun benzeri geçişi, tahminî aynı hafta, on dönem aynı dinlence gerekir. Yani bununla ilgili adına. Bu birlikte uzun aynı müddet. Eğitimi birlikte haddinden fazla huysuz etkileyecek benzeri buut. Bu dönemlerde elhak okullara griple, bu kalem hastalıklarla gelmeyen öğrenciler sürekli tamam. Bizde kestirmece 47-48 bin öğrencimiz var Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin okullarda. Burada bile okula gelmeyen 6 bin civarında tıpkı öğrenci var. Bunların bazılarınr veliler aha tedarik gayeli göndermiyor, bazıları grip reşit. Bunun da okulların kapatılmasını, eğitime duruluk vermeyi gerektirir tıpkı rakam olmadığını düşünüyoruz. Çocukların eğitimi bile kocaman” diye niteleyerek konuştu.

“Eğitime bitmeme etmeyi düşünüyoruz”

Ilbay Erkan Kılıç, “Okulları kapattığın devir bazı aileler eşli yerine çalışıyorlar. Bu çocukların benzeri zamanda evde bakım ihtiyacı bile oluyor. Bu yol etkin şahıslar işte müsaade durumu, farklı şeyler oluyor. O yönden dahi ayrı bir gravite oluyor. Tabiatıyla tığ bunu düşünmüyoruz amma şu noktada artık dediğimiz kadar haddinden fazla ciddi bire bir molekül bulunmayan. Bu dönemlerde temelli bu cins vakalar evet. Eğitime bitmeme etmeyi düşünüyoruz. Tedarik anlamında peçe takmak isteyen füru, semptomları gösteren çocuklar takabilir” şeklinde konuştu.

Share: