Engelli triatlet ilk defa giyeceği milli formayla madalya iktisap peşinde

Mersin’birlikte, 36 yıl önceki geçirdiği gidiş geliş kazasında sol kolunu ve sağlıklı gözünü kaybeden Rüya Gençler, kariyerinde ilk kez milli formayı giyeceği Antalya’daki Paratriatlon Dünya Kupası müsabakalarında madalya soldurmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Silifke ilçesinde 1986’birlikte geçirdiği kaza sonrası sol kolunu ve sağ gözünü kaybeden 43 yaşındaki Rüya, yaşına rağmen bu sezon katıldığı organizasyonlardaki başarısıyla dikkati çekti.

Türkiye Triatlon Federasyonu aracılığıyla Isparta’birlikte 14-15 Ağustos’ta planlı Eğirdir Oral-B Triatlon Final Yarışları’nda PTS5 kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Düş, milli takıma davet edildi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde, 15-16 Ekim’bile gerçekleştirilecek Avrupa Triatlon Kupası ve Paratriatlon Acun Kupası müsabakalarında milli formayı giyme heyecanı yaşayacak Mersinli triatlet, organizasyonda madalya kazanmaya odaklandı.

“Özürlü arkadaşlara emsal olmak istiyorum”

Milli servet triatlet Imge Gençler, AA muhabirine, 36 yıl geçmiş trafik kazasında sol kolunu ve salim gözünü kaybettikten sonra print eyyam yaşadığını söyledi.

“Hayata küsmemek” amacıyla koşmaya, yüzmeye ve derrace sürmeye başladığını anlatan Rüya, 2015’te tanıştığı paratriatlon branşının hayatının dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Bu zaman yarıştığı müsabakalarda yüce dereceler elde ettiğini belirten Rüya, “Mersin’deki Avrupa Triatlon Kupası kapsamındaki yaş grupları yarışlarında ikinci oldum. Ağızcıl B Balıkesir Hayat Triatlonu’nda ikincilik elde ettim. Serencam adına Isparta’daki yarışlarda bile PTS5 kategorisinde Türkiye birincisi oldum. Bu vesileyle milli takıma seçildim.” diyerek konuştu.

Umut, 15-16 Ekim’üstelik ilk defa milli formayla yarışlara çıkacağını ve çok hararetli olduğunu aktardı.

Milli formayla Türkiye’nin adını dünyaya afişe etmek amacıyla elinden gelenin arz iyisini yapacağını anlatan Düş, “Paratriatlon Acun Kupası yarışında ülkemi oyun ederek önceki 3’e girmeyi hedefliyorum. Mersin’bile kısaca 250 bin civarında engelli olduğunu biliyoruz ama spora dokuz canlı bağlam namevcut. O yüzden de gâh özürlü arkadaşlara örnek olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: