Erdoğan: Bu Ezanlar, Bayraklar, Fütuhat, Şüheda, Onların bile Özgürlüğünün, Haysiyetinin, Geleceğinin Teminatı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı zımnında planlı törende, “Biz ‘ezanlar susmayacak, sembol inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, boşuna endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şüheda, onların de özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Kâfi kim vatanlarına ihanet etmesinler. Yeter ki milletine antagonizm yapmasınlar. Bunun dışında tümce başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümün, zaman Muş’un Malazgirt ilçesinde planlı törenle kutlandı. Törene, Reisicumhur Erdoğan’ın beraberinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Oran Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici da katıldı. Erdoğan, törende şunları söyledi:

“MALAZGİRT, BU COĞRAFYA’DE KAZANDIĞIMIZ MECMU ZAFERLERİN İLK ADIMI, ANASIDIR”

“Malazgirt, milletimizle alay malay bütün İslam dünyasının, Müslümanların dahi benzeri zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız ayrıksı kül zaferlerin önce adımıdır, anasıdır, artımlı kaynağıdır.

Malazgirt Zaferi’nden vakit kaybetmeden 3-4 yıl sonraları kurulan Küçük Asya Selçuki Devleti, 228 sene sonradan kurulan Osmanlı, 852 sene sonra kurulan Cumhuriyet Altını, bütün bu zaferin meyveleriydi. Şayet Şehriyâr Alparslan Küçük Asya’nun kapılarını tıpkısı henüz kapanmamak için bize açmamış olsaydı, bu coğrafyadaki gerçekten gruplar halinde süregelen varlığımızı ebedi kılabilir miydik? Bunun amacıyla Malazgirt’i asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

“ÇERI MEYDANINDA DEĞME MAKULE MÜCADELEYİ VERİRKEN BIRICIK BİR MASUMUN CANINA NAKIZ GETİRMEDİK”

SINIR ÖTESI harekatlarımızın temas birinde, dostlarımıza müzaheret için gittiğimiz seçkin yerde bu şiirin ifade ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık… Bizler, bire bir Padişah Alparslan üzere; tıpkı Osman Gazi’nin, ayrımsız Fatih’in, Yavuz’un, Şehriyâr Süleyman’ın yaptığı kabilinden bugün de çeri meydanında herhangi bir soy mücadeleyi verirken tek ayrımsız masumun canına tahrip getirmedik ve bu hassaslık içerisinde akım ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı temas içtima cesaret ve varlık sembolü kendisine görülmesinin gerisinde bu feraset vardır. Elbette bu inceliği kullanmak isteyenler çıkmaktadır. Ama tığ, vakarlı ve kararlı duruşumuzla onların de üstesinden gelmeyi biliyoruz.

“ÜLKEMİZİN HERKESE YETECEK İMKANI VARDIR”

Tığ ‘ezanlar susmayacak, öncü inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, beyhude yere endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şüheda, onların bile özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Yeter kim vatanlarına ihanet etmesinler. Yeter kim milletine antagonizm yapmasınlar. Yeter kim milli ve manevi değerlerimize yağılık beslemesinler. Bunun dışında herkes başımızın tacıdır. Ülkemizin herkese yetecek imkanı vardır.

“21. YÜZYIL ŞAHLANIŞIN, GELECEK YÜZYIL DAHI BİZİM MEDENİYETİMİZİN ÇAĞCIL OLACAKTIR”

Halk İttifakı yerine, Allah’ın izniyle 2023’te sandıkları patlatmaya var mıyız? Fethin 600. yılına adadığımız 2053 vizyonumuzu bunun üzere hazırlıyoruz. Malazgirt Zaferi’nin bininci yıl dönümüne adadığımız 2071 hayallerimizi bunun amacıyla kuruyoruz. Mail tarihimizde 19. yüzyıl yıkılışın, 20. yüzyıl baştan dirilişin çağı idi. İçinde bulunduğumuz 21. asır şahlanışın, ati yüzyıl de bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.”Share: