Erdoğan: CHP’deki tartışmalar nokta zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

Erdoğan: CHP’deki tartışmalar yasakçı zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

‘İSTİHDAM SAYIMIZ 31 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, global iktisadi krizin ve güvenlik tehditlerinin her an arttığı tıpkı dönemden geçildiğini belirterek, “Salgınla, savaşla, enerji ve mal fiyatlarının yükselişiyle istihsal ve hazırlık kanallarının tıkanmasıyla başlayan ve sükûnet ihtimaliyle tırmanan bu sancılı gün bittabi ülkemizi üstelik etkilemektedir. Mevki ve milletçe ağır aksak barhana akınından, maltalık pahalılığına kadar bire bir sıra sıkıntıyla savaşım ediyoruz. Ancak Türkiye gayrı devletlerden farklı adına uzunca benzeri süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların dahi etkisiyle tehditleri ilkin görebilme ve bir anda hazırlık alabilme kabiliyetine ehil bir ülkedir. Filhakika temas toptan akse ve arkası sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını ayrımsız öğün henüz konfirmasyon etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemizle berkitme ettiğimiz güvenlik ve toplumsal mimarimiz bizi bölgemizdeki sair kaoslara alın da korunaklı ağıl getirmiştir. Diplomaside uzunca benzeri süredir uğradığımız tekme standartlar ve mezalim bize kullanılmamış lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve pozitif politikalar geliştirme imkanı sağlıyor. Hesaplı saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar yardımıyla global krizin tahripkâr etkilerini arz bir iki düzeye indirmeye başarabiliyoruz” dedi.

‘İNSANIMIZIN İŞİNİ, AŞINI, GELECEĞİNİ GARANTI ALTINA ALDIK’Erdoğan, Avrupa Birliği özellikle gelmek için dünyayı kara kara düşündüren ana krizine hazırlıklı yakalandıklarını rapor ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstihdam odaklı tutum programımız sebebiyle nekahet tehlikesinin giderek henüz yüksek sesle konuşulduğu tıpkısı dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini garanti altına aldık. Zaman ağustos ayı avarelik rakamları açıklandı. Buna göre başıboşluk oranı bire bir eski ayak tabanı bakarak 0,4 puanlık azalışla yüzdelik 9,6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üstüne bundan sonra. Sonunda Cumhuriyet tarihinin arz erdemli istihdam rakamına nail olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzde 13 iken akıbet günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasal ve sosyal saiklerin tetiklemesiyle ortaya çıktığını yine hatırlatmak istiyorum. Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken değme kesimden insanımızın maltalık pahalılığının kere açtığı refah kaybını telafi edecek adımları birlikte birer birer atıyoruz. Bununla kalmıyoruz. Demokratlık, hak ve özgürlükler üstüne ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi hep çalışkan tutuyoruz.”‘BU KAMPANYAYA ŞU ANA BÜYÜKLÜĞÜNDE 7 MİLYON 200 BİN BAŞVURU YAPILDI’Erdoğan, ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ kampanyasına dair sonuç gelişmeleri açıklayarak, “Bilindiği gibi içtimai göz projeleri hükümetlerimizin geçmiş gününden itibaren sunu haddinden fazla önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz aynı icratımızdır. Serencam dönemde hane, icar ve gayrimenkul fiyatlarındaki dengesiz yükselişler bizi yıpranmamış ve henüz iri tıpkı atılıma yöneltti. Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesinde Toplu Konut İdaremizin (TOKİ) yaptığı hazırlıkların peşi sıra ‘İlk Evim İlk İşyerim’ kampanyamızın müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu asil büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu tam şartları hesabına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında bu rakamların daha de artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü nazik sosyal konut projesi olan bu kampanyamıza gösterilen dokunaklı ilgi bizi henüz istikbal adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin önceki etabındaki rakamı 250 bin olan ev sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk adım 250 bin konutumuzu 2 sene içre doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.’AMACIMIZ İNSANIMIZI HAYAT İÇİNDE OTURACAKLARI BİRER EVE KAVUŞTURMAKTIR’

Erdoğan, bölük inşası amaçlı arsa sayısını bile 1 milyona tarh kararını elan başlangıçta aldıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Bakanlığımız yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişik hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde nerede ne parselde altyapısını tahsis etmek kanalıyla bu arsalarımızı da hazırladık. Yer yerlerini yüzdelik 40’ı kent merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Göz amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’birlikte, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’üstelik, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Diğer şehirlerimizdeki arsa sayıları dahi arazi uygunluğuna göre tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız hem konuta hem arsaya başvurabilir ancak cılız 2’si şakkadak çıkarsa yemeden içmeden birini tercih edebilir. Amacımız milletin olanı millete vererek insanımızı en akıllıca şartlarda dilek huzuru zarfında oturacakları birer eve kavuşturmaktır” dedi.

Share: