Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bartın’da madencilerle buluştu Açıklaması

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Geçtiğimiz sene beyaz zehir ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu yıl bu 6 bilyon doları de aşacağız. Evvel ithal ettiğimiz ürünleri bugün çıktı ihraç fehamet ağıl geldik.” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanlığını mülakat ederek Komutan Turhan Sahtekâr ve partililerle bir araya gelen Dönmez, Türkiye Hareketlilik İletim YEMEK (TEİAŞ) vasıtasıyla tahminî 300 milyon lira yatırımla Bartın Kombinasyon Uran Bölgesi’nde (OSB) hayata geçirilen 380 kW Trafo Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Daha bilahare Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde madencilerle bir araya gelen Dönmez, ilk defa darülfünun üçüncü sınıfta okurken Ereğli’de kömür ocağına teknik yolculuk yaptıklarını belirterek, “Belki elimizi kömüre de sürmedik. Çıktığımızda birbirimizi tanıyamaz ayla gelmiştik. Giren kardeşimiz 8 saat orada kömürle uğraşıyor. Ağyar ne derse desin, kömürün karası, altının sarısından henüz altın.” dedi.

Son dönemlerde ilkin Garplı ülkeler oluşmak amacıyla abuhava değişikliğiyle mücadele anlamında kömür aleyhine bazı planlar ve programlar açıklandığını fakat atmosferin ve havanın insanlığın eş değeri olduğunu vurgulayan Dönmez, “Korumamız gerekiyorsa gelişigüzel bile koruyacağız ama bugün hepsi kömür peşinde. Hangi oldu dahi bütünü kömür peşinde? Doğal Gaz olmayınca kâffesi kömüre yöneldi.” diyerek konuştu.

Dönmez, kömür rezervleri açısından son mertebe varlıklı ülkelerden biri olan Türkiye’birlikte serencam keşiflerle yaklaşık 20 milyar ton kömür rezervi olduğuna belen ederek, şunları paylaştı:

“Linyit ve taş kömürü… Bunun 1,5 milyar tonu bu havzada. kara elmas ve sonuç derece nitelikli kömürden bahsediyoruz. Amma almanak üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton arasında değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı 1000 yılda bitiremezsiniz. Onun için de diyoruz kim, ki üretirse üretsin, istihsal artsın, istihdam artsın. Burada belki ihraç edecek kadar üretmiyoruz. Yıllık 30 milyon ton kömür ithalatı yapıyoruz. Bugünkü rakamlarla baktığınızda 300-400 dolar ortada değiştiğini hesaplayacak olursak, neredeyse 10 bilyon dolar kömür ithalatı var. Yerin altında duruyor, izin edin çıkartalım.”

Beyaz Zehir ocaklarında yıpranmadan periferi er tekaütlük olduğuna, arada bir istihdam sayısında azalmalar yaşandığına, bu durumun dahi üretim planlarını etkileyebildiğine dikkati çeken Dönmez, “Değme müessesenin üretim planı var. Ona dayalı yerine hisse senedi gücü planlaması yapılıyor. Arkadaşlar dahi gine çalışıyorlar. İmkanlar ölçüsünde bunları inşallah kararlaştırdıktan sonradan Cumhurbaşkanımıza en edeceğiz. Icabında burada böyle tıpkı duyuruyu gine yapacağız.” dedi.

“Mazi ithal ettiğimiz ürünleri zaman çıktı ihraç kıymet kuzuluk geldik”

TTK’da etkin sayısının 6 bini düz altında koyulmak amacıyla 8 bin 600 olduğunu anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

“Üretim artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz geçişsiz. Üretim artışını sağlayacağız, hem de hareket kazalarını elan üstelik azaltmış olacağız. Hangi kadar mekanize olursak size bile faydası var. Vücut gücünü henüz az kullanmış olacağız. Fakat bu coğrafya kömür madeninin yer bilimsel yapısı uyarınca süssüz değil. Kömür de bu coğrafyadaki eğim ve formasyonu tıpkısı şekilde yapmış durumda. Maden ocaklarında mekanize sistemlerin anlaşılan açıların üzerinde himmet kabiliyetleri print ama ona karşın mühendislerimiz AR-GE yaparak, sanayicimizle teşrikimesai yaparak edisyon şartlara karşın buraya has mekanize sistemleri hayata geçiriyor. Kömürde karşı terinin payı faziletli amma aklımızı kullanır, bellek terimizi da katarsak o ant hem siz hem dahi idarelerimiz mutlu olacak.”

Dönmez, madenciliği önemsediklerini dile getirerek, “Bu sektörde 142 bin çalışan var. Aileleriyle ve yan kollarıyla baktığımızda herhalde 5’le çarpmamız lazım. En az yarım yamalak milyon insanımız bu işten atlatmak yiyor demektir. Geçtiğimiz yıl eroin ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu sene bu 6 milyar doları bile aşacağız. Evvel ithal ettiğimiz ürünleri zaman imdi ihraç şayan hale geldik.” diye konuştu.

Madencilerle ilişik teşvik çalışmalarına birlikte değinen Nazır Dönmez, “Artan ücretlerden ekolojik ortam kurumların eski yıllarda bankalarla yaptığı anlaşmalar var. Demin ücret artışlarından hava bunların güncellenme ihtiyacı doğmuş. Bana de anlamaklık etti. İşçinin lehine ne kadar kopartabiliyorsak çalışacağız.” bilgisini verdi.

“Madencilerin mücahede hayatlarıyla dayalı majör ilerlemeler sağlandı”

DÜRÜST Tümen Ekip Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Bronz da iktidarları döneminde madencilerin say hayatlarıyla ilişkin eke ilerlemeler sağlandığını belirterek, “Hangi yapsak azdır, madencilik ağırlık iştir. arada sırada yerin altına indiğimizde o şartları görüyoruz. Bizlerin görevi da sizin mesai hayatınızı kolaylaştırmak. Bu anlamda yapılması müstelzim hangi varsa daha çok de yapmanın gayreti içinde olacağız.” şeklinde konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise promosyonların güncellenmesi gerektiğini tabir ederek, “Martir aileleriyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın sözü var; şehit ailelerinin hareket başı yapmasıyla ait. Onlarla ilgili zannediyorum himmet devam ediyor. 4 bine mail işçi mütekait oldu, işçi alınması gerekiyor.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra madenciler, Bakan Dönmez’e madenci feneri bağış etti.Share: