Erzurum’da “2. Anadan Görme Rahvan At Yarışları” düzenlendi

Erzurum’bile, büyükşehir ve Yakutiye Belediyesinin aile sahipliği ile Anadan Görme Spor Dalları Federasyonunun katkılarıyla “2. Geleneksel Rahvan Beygir Yarışları” düzenlendi.

Yakutiye ilçesine vabeste Umudum Mahallesi Rahvan Beygir Yarış Tesisleri’ndeki yarışlarda, 40’ın üstünde ilden mevrut sportmen dereceye girebilmek amacıyla müthiş mücadele etti.

Çeşitli kategorilerde planlı yarışlarda 70’in üstünde yarışçı tozlu yollarda atlarını sürdü.

Yakutiye Şehremini Mahmut Uçar, AA muhabirine, rahvan atlarının Itidalli Asya’dan Anadolu’ya geldiğini söyledi.

Tarihten bu yana bu kök organizasyonların yapıldığını anımsatan Uçar, “Bu yarışlar ezelden beri bu topraklarda yapılmaktaydı. Özellikle Erzurum’un köylerinde rahvan at meraklıları çoktur. Tığ bile sabık sene yaptığımız bu tesislerde bu işi profesyonel anlamda yaparak anadan görme ayla anlatmak istedik.” dedi.

Uçar, yarışların bu sene ikincisini düzenlediklerini ifade ederek, “Sabık sene dahi kırıcı aynı katılma olmuştu ve bu yıl büyükşehir belediyemiz ile kuma düzenledik. Zaman birlikte çokça alçak ayrımsız iştirak var. Yarışlar panayır, sevinç havasında geçiyor.” diyerek konuştu.

Vatandaşların ilgisinden mutlu kaldıklarını anlatan Uçan, ahir yıllarda bile bu çeşit organizasyonları düzenleyeceklerini aktararak, “Rahvan atı hem kendini hem birlikte binicisini yormayan öz stilinde koşan tıpkı attır. Atalarımız bu nedenle detaylı seferlerindeki ziyaretlerinde bu atları kullanmışlar. Tığ birlikte bu atı seviyoruz ve onun bu topraklarda henüz fazla yaşatılması üzere elimizden gelen herhangi bir cins desteği sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.Share: