Erzurum’da değerli tümsekli Kenan Gör’ün oldu

ERZURUM’un Tortum ilçesinde yapılan 132’nci Anadan Görme Arsıulusal Zer Kemer Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Kasıt Yıldırım’ı yenik fail Kenan Gör kazandı. 530 güreşçinin katıldığı kan kesen güreşlerde düzlük ağalığı peyda artırmasında 120 bin liralık bağış ile gelişim insanı Ömer Aklık oldu.

Erzurum’un Tortum İlçe Belediyesi’nin aile sahipliğinde yapılan 132’nci Geleneksel Arsıulusal Kızıl Tümsekli Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı tıpkı zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı. 530’u çok güreşçi asker meydanına artık. Tortum Belediyesi Güreş Kulübü antrenörü 70 kiloda birinci olan Bilal Nüfuz Etmek, 4 yaşındaki oğlu Zekeriya Hissetmek’la alay malay peşrev çekti.

Türkiye’nin değişik illerinin beraberinde, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Enerjik Özert Cumhuriyet’inden güreşçiler korkunç mücadele etti. Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Galebe Mammadov, AK Öğür İl Başkanı Mehmet Güvenli Halis, Tortum Kaymakamı Fatih Alay, Tortum Şehremini Muammer Yiğider, Oltu Şehremini Necmettin Taşçı, Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, hisse senedi insanları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve haddinden fazla sayıda çağrılı müsabakaları izledi.Vali Okay Memiş, ağababa sporumuz güreşin Erzurum’üstelik çokça sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında çaba gösteren ve destek veren herkese teşekkürname ederek, güreşçilere sükse dileğinde bulundu. Vali Memiş, “Pandemiden ilk duruluk verdiğimiz organizasyona demin baştan başladık. Güreş bizim dede sporumuz, gençler ve dallar üzere haddinden fazla yetişkin ve dünyada iddialı olduğumuz benzeri düzlük. Bu yıl bu organizasyonun 132’ncisini düzenliyoruz. Aynı asırdan çok olduğu için çokça cesim ve haddinden fazla kızıl buluyoruz. Erzurum tıpkı zamanda aynı spor ve sporcu kenti. Sporda Türkiye’de birinci sıralarda olduğumuzu ferah ferah söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik pist uzunluğu, efdal ittifak dinlenme kampı merkezi içerisinde rastgele yıl özellikle nazik takımlar atılmak üzere bir nice takımı mihman ediyoruz. Yüzme havuzumuzda yeniden Avrupa ülkelerinden haddinden fazla sayıda sportmen Erzurum’a gelip alıştırma yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve diğer spor alanlarıyla birlikte çok iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz çok gani bu imkanları, tesisleri bize sağlayan ilkin Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.Çeri Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, bateri zurna eşliğinde kıyamet kırana güzeşte Karakucak ve Altın Tümsekli Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Kelle cazgırı Fuat Özbay tekrar davetlileri ve Er Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.Tortum Şehremini Muammer Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular üzere hizmeti alamet edindiklerini belirterek, “Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve dolay halkımızda ata sporumuzu seviyor. İlçemiz güreşçi yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile Türkiye çapında ilimizi piyes ediyoruz. İlçemizde çok fena hâlde güreşler oldu. Halkımız kilolu ilgi gösterdi. Er meydanımız adeta curcuna alanına döndü” dedi.YENİ GÜREŞ AĞASI ÖMER DÜZGÜN132’inci Anadan Görme Arsıulusal Altın Kemer Karakucak güreşlerinin ağalığı amacıyla iş insanları korkunç yarıştı. açık artırma sonucu 120 bin TL ile Erzurumspor F.K.’nın sakat başkanı Ömer Düzgün güreş ağası oldu. Çarkıt güreş ağası Zeki Ünal, cömertlik görevini Ömer Aklık’e devretti.BAŞPEHLİVAN KENAN GÖR

Kıran kırana sabık Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat’tan Rağbet Saika karşılaştı. Müsabakadan galip sâdır Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, asker meydanında şişman demet görürken, altın kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik hakem Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Vukuf Bağlılık ile Arif Akyüz fariza yaptı. Müsabakaların ardından tamam boylarda önce üçe giren güreşçilere madalya ve para ödülü verildi.Share: