Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan nazik deste

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci düzenlenen Geleneksel Rahvan Atları Koşusu’nda, mülevven anlar yaşandı. Türkiye’nin ciharıyek yanında getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin yanı sıra kadınlar birlikte büyük bent gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan At Koşu Tesisleri’nde, 2’nci kez Geleneksel Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Çelik, Yakutiye Şehremini Mahmut Uçar Palandöken Şehremini Muhammed Sunar, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Mehmet Emniyetli Günahsız, İl Itimat Müdürü Levent Tuncer ve çokça sayıda delege seyretti. Erkeklerin yanı sıra kadınların birlikte balaban bent gösterdiği koşuda, mülevven anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde önceki adına Türklerin atları ehlileştirdiğini belirten Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, “Kaşgarlı Mahmut, Meclis-ü Lugati’t-Türk’te ‘At, Türkün kanadıdır’ diyerek, bunu sunma güzel biçimde rapor etmiştir. Çokça bozuk bir soy olan rahvan atlar, Itidalli Asya’dan Anadolu’ya barhana eden Türklerle gelen mahiyet Türk atlarıdır. Ilımlı Asya’dan barhana hareketleri ile Anadolu’ya gelen rahvan atlar, Selçuki ve Nemse de korunarak, günümüze kadar ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, düğün ve panayırların yer gözde faaliyetlerinden biri haline mevrut ve bu sayede asırlık bire bir gelenek günümüze kadar taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞUN YAPILDIRahvan beygir geleneğinin Erzurum’üstelik asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçan, “Bizler üstelik Yakutiye Belediyesi yerine bu dede sporumuzu keyiflendirmek ve gelecek nesillere ulaştırmak üzere hakeza aynı tesisi yaparak, sabık sene hizmete açtık. Güzeşte yıl evvel yarışları birlikte balaban bire bir coşku ile gerçekleştirdik. Yapımını ağız ağıza özlük imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki en gani tesislerinden biri namına sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden mevrut 70 süvari, bütün 9 kategoride koşu yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş bile “Rahvan atlama beygiri yarışı, çok spesifik benzeri düzlük. Bu atlama beygiri hayvanları o büyüklüğünde evire çevire, o kadar özel, o kadar altın ki; ayrı tıpkı kültür hasis. Bundan 150 sene geçmiş trenleri saymazsak, karada atlar bir tane muvasala aracıydı. Onun amacıyla çok değerliler. Ayrıca atlama beygiri biniciliği de ayrı tıpkı kültür. Hem batıda hem kişi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çok büyük tıpkısı yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Kafa kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Mir Altı kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Ulu Çalı, Büyük Mutedil kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Aşağılık Itidalli kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Izzetinefis Ömeroğlu, Bandaj kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Kuartet Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Özgün, Üçgen Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Hedef Haki, Beşli Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu birinci oldu.Share: